Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Създадената сглобка трябва да работи за промени в съдебната власт"

Калоян Георгиев: Темата за промените в института на служебното правителство трябва да се деполитизира

"Сериозни промени в Конституцията се правят, когато обществените отношения го изискват"

| Интервю
Калоян Георгиев
Снимка: Борислава Борисова
Темата за промените в института на служебното правителство трябва да се деполитизира, за да избягаме от всички проблеми, свързани с дадени личности. Това заяви пред БНР юристът Калоян Георгиев. 

"Дългият период, в който имаше служебни правителства, създаде някакво напрежение в част от обществото и политическата класа".

През 1992 г. Конституционният съд се произнася относно правомощията на служебните правителства, напомни той в предаването "Преди всички". 

"Тогава съдиите са предвидили някои ограничения, макар и те да не са строго юридически. Записано е, че служебно правителство се създава, за да води текущото управление и да организира избори. Едно служебно правителство трябва да действа в кратък и ограничен период". 

Но това решение от 1992 г., както и Конституцията, не поставят  граници на служебните правителства в техните правомощия, отбеляза юристът. 

"Те могат да взимат всички решения на едно редовно правителство. Политическа отговорност носят както президентът, така и фигурите в този кабинет. Тук може би и е някъде проблемът, при който трябва да се ограничат правомощията на служебната власт на ниво Конституция. Само по този начин ние ще имаме конкретна юридическа рамка, в която може да работи едно служебно правителство. Това може да стане с увеличаване на времето, в което НС работи". 

Калоян Георгиев смята за спорна формулата, заложена в проекта за Конституция на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, според която президентът избира измежду три ключови за държавата фигури  - председателите на Конституционния съд, на БНБ и на парламента. 

"Идеята на това предложение е да се даде мандат на една безспорна фигура, която да намери кадри в един много кратък период. Важно е обаче да има действащ парламент". 

Унгарският модел ми се струва  доста близък до нашия манталитет и дори до нашето законодателство, посочи Георгиев.

"Там остава правителството в оставка, но то е със силно ограничени правомощия. Почти всяко негово решение трябва да се гласува от парламента. Основната му цел е да организира следващите парламентарни избори".

Ако целта е фигурата на президента да бъде направена само  представителна  - с ограничаване през законите, защото това е възможно, дори без конституционно мнозинство, може да не се пипа института на служебното правителство, обясни още юристът. Той обаче отбеляза, че в държавността има различни стълбове, за да може те взаимно да се ограничават. 

"Отнемането на правомощия на едната власт дава повече правомощия на другата. Така се концентрира повече власт в едната институция. Това състояние на държавата, в което институциите си подливат вода, не е нормално". 

Създадената сглобка трябва да работи за промени в съдебната власт, смята Калоян Георгиев.

"Всяко друго отклоняване от тази първоначна идея, отклонява и общественото внимание. Сериозни промени и прекроявания на Конституцията се правят, когато обществените отношения го изискват"

Цялото интервю на Силвия Великова с Калоян Георгиев може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16