Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесно достъпни ли са българските сайтове и за незрящи хора?

| Интервю
Снимка: Фейсбук страница на фондация

"Ние чуваме текст чрез софтуер, който синтезира човешки глас. Зрящият потребител възприема цялата информация, когато хвърли един поглед върху сайта и бързо може да достигне до определен елемент. Незрящият линейно го обхожда". Това обясни пред БНР Димитър Димитров, преподавател по информационни технологии за незрящи в Центъра за незрящи „Светлина – София“

"Важно е да се правят тестове за достъпност на сайтовете от незрящи хора, защото всички електронни инструменти, които съществуват, могат да бъдат подведени". 

Димитров смята за добра достъпността на платформата БИНАР, която се използва от БНР и има съвсем валки забалежки към нея. 

Той благодари на Министерството на електронното управление за съвместната работа с незрящите хора, с които се извършват порверки на редица сайтове.  

"Изискванията се спазват доколкото готовите темплейти, плъгини и т.н. са си създадени да имат определено ниво на достъпност чрез екранен четец."

Най-удобно за незрящия потребител е някъде в началото на сайта да е маркиран плейър, обясни още Димитров.

Той посочи в предаването "Хоризонт до обед" един от най-сериозните проблеми, пред които са изправени незрящите хора по отношение на достъпността в електронна среда. 

"Необходимо е използването на съвременни софтуерни продукти при създаването на сайтове. За да работят те, обаче се изисква и актуален хердуер. Той струва пари, а голяма част от незрящите хора не могат да си позволят редовно да го подменят".

Цялото интервю на Ирина Недева с Димитър Димитров може да чуете в звуковия файл.

Стефания Мирческа

Стефания Мирческа от Министерството на електронното управление обясни пред БНР, че сайтовете и мобилните приложения са обект на сериозен контрол относно достъпността за хора с увреждания. 

"На европейско ниво има директива, която определя изискванията за сайтовете и интернет страниците за достъпност. Всички разработчици, администрациите и  организациите от обществения сектор трябва да спазват техническия стандарт при разработване на страниците. Това означава, че трябва да има нетекстово съдържание, както и точна информация и връзка с качените снимки".

В България вече трета година проверяваме за достъпност на цялото съдържание в уеб страниците, посочи тя.

"Всичко се проверява чрез помощни технологии. Задават се индикатории чрез автоматични инструменти се вижда, когато има несъотвестсвие на определен сайт. Даваме им срок, в който трябва да отстранят тези несъответствия. След 6 месеца задължително имаме обратна връзка". 

Резултатите обаче подлежат на верификация и от човек с увреждане, отбеляза Мирческа.

"Активно са включени реални потребители. Най-често срещан проблем е нетекстовото съдържание и спазването на цветовия котраст. Всяка година проверяваните сайтове се увеличават с почти 20%".

От 2025 година влиза в сила Европейският акт за достъпност, напомни експертът. 

"Целият частен сектор трябва да предоставя достъпна информация, услуги и продукти". 

За да може един екраненечетец да работи на най-новите платформи, той трябва да разполага с помощна технология, която е с последните версии на операционни системи, разясни още тя.  

Цялото интервю на Добромир Видев със Стефания Мирческа може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16