"Сега повече от всякога е важно да говорим за силата на гражданското общество и това, че промяната я правим ние, гражданите и нашият глас може да бъде силен. С тази заявка идва и осмото издание на градския КвАРТал Фестивал 2023: „Силата на хората“, провеждащ се в КвАРТал - стара София или стария еврейски квартал между булевардите "Дондуков", "Мария Луиза", "Сливница" и "Васил Левски".
Културата може да променя градската среда. Това е притегателна сила, която възвръща духа на стария бохемски квартал с музика, танци, изкуство, работилници, пешеходни зони и турове из старите къщи, разказващи истории, които ще накарат хилядите посетители да се изгубят сред малките улички на стария квартал, смята още Мартина Стефанова.
Тази година КвАРТал Фестивал е разделен на шест подтеми, които ще се преплетат в програмата на трите дни: архитектурно наследство, зелен квартал,общности / езикът на омразата, достъпност, пешеходни зони и градски инициативи, „избери българското“ – търговци и производител.
"По време на фестивала ще говорим за красотата и ценностите на архитектурното наследство, ще видим много изложби, посветени на изчезващите детайли на старите къщи, за да ги обикнем наново. Ще надникнем в реновирани сгради от различни епохи, а от техните градини ще се носи музика. Ще гледаме на живо създаването на цял графит върху калкан от гост артисти от над двайсет държави от цял свят, съвместен проект с ООН и комисариата за бежанците.
На 17 септември в старото транспортно депо с изглед към цяла София ще е и големият Форум „Клуб Мисъл“, на който с граждани, политици и експерти, ще обсъждаме възможни бъдещи сценарии за една по-добра градска среда. За да сме щастливи в града, в който живеем, ще поставим темата за зелените квартали, като предстоят и работилници с практическа част, в която сами ще садим градска растителност, поясни още Стефанова.
КвАРТал-ът е не само богат на архитектурно наследство, но и на множество общности. Ще чуем гласа и историите на последните оцелели от холокоста, а в неделя ще празнуваме и еврейската нова година с ябълки и мед. Като част от тази тема ще разгледаме проекти на хора с ментални и физически особености, като част от обществото. Ще слушаме музика от Гватемала, Мексико и Бразилия върху временните временни пешеходни зони, за да подчертаем, че София остава да бъде единственият град без такива. Както всяка година, и тази ще отворим неизползвани пространства, ще обособим изоставени градинки и площи, а в събитието ще се включат множество музиканти и артисти от отворената ни покана.
Историята около стара София, къщите от различни епохи и стария бохемски дух на района, докъдето е стигала улица „Търговска“, носи безусловен отпечатък в историята и времето на града, а фестивалът се превърна в един от най-търсените за последните години. В сърцето на столицата тази година ще празнуваме от първия учебен ден, петък, до Деня на София, неделя. Очакват ни отново пешеходни зони, музика, работилници, изложби, а любимите ни локации ще отворят широко вратите си, за да посрещнат всички вас - гостите на стария бохемски КвАРТал!
Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития за 202
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..