"Сега повече от всякога е важно да говорим за силата на гражданското общество и това, че промяната я правим ние, гражданите и нашият глас може да бъде силен. С тази заявка идва и осмото издание на градския КвАРТал Фестивал 2023: „Силата на хората“, провеждащ се в КвАРТал - стара София или стария еврейски квартал между булевардите "Дондуков", "Мария Луиза", "Сливница" и "Васил Левски".
Културата може да променя градската среда. Това е притегателна сила, която възвръща духа на стария бохемски квартал с музика, танци, изкуство, работилници, пешеходни зони и турове из старите къщи, разказващи истории, които ще накарат хилядите посетители да се изгубят сред малките улички на стария квартал, смята още Мартина Стефанова.
Тази година КвАРТал Фестивал е разделен на шест подтеми, които ще се преплетат в програмата на трите дни: архитектурно наследство, зелен квартал,общности / езикът на омразата, достъпност, пешеходни зони и градски инициативи, „избери българското“ – търговци и производител.
"По време на фестивала ще говорим за красотата и ценностите на архитектурното наследство, ще видим много изложби, посветени на изчезващите детайли на старите къщи, за да ги обикнем наново. Ще надникнем в реновирани сгради от различни епохи, а от техните градини ще се носи музика. Ще гледаме на живо създаването на цял графит върху калкан от гост артисти от над двайсет държави от цял свят, съвместен проект с ООН и комисариата за бежанците.
На 17 септември в старото транспортно депо с изглед към цяла София ще е и големият Форум „Клуб Мисъл“, на който с граждани, политици и експерти, ще обсъждаме възможни бъдещи сценарии за една по-добра градска среда. За да сме щастливи в града, в който живеем, ще поставим темата за зелените квартали, като предстоят и работилници с практическа част, в която сами ще садим градска растителност, поясни още Стефанова.
КвАРТал-ът е не само богат на архитектурно наследство, но и на множество общности. Ще чуем гласа и историите на последните оцелели от холокоста, а в неделя ще празнуваме и еврейската нова година с ябълки и мед. Като част от тази тема ще разгледаме проекти на хора с ментални и физически особености, като част от обществото. Ще слушаме музика от Гватемала, Мексико и Бразилия върху временните временни пешеходни зони, за да подчертаем, че София остава да бъде единственият град без такива. Както всяка година, и тази ще отворим неизползвани пространства, ще обособим изоставени градинки и площи, а в събитието ще се включат множество музиканти и артисти от отворената ни покана.
Историята около стара София, къщите от различни епохи и стария бохемски дух на района, докъдето е стигала улица „Търговска“, носи безусловен отпечатък в историята и времето на града, а фестивалът се превърна в един от най-търсените за последните години. В сърцето на столицата тази година ще празнуваме от първия учебен ден, петък, до Деня на София, неделя. Очакват ни отново пешеходни зони, музика, работилници, изложби, а любимите ни локации ще отворят широко вратите си, за да посрещнат всички вас - гостите на стария бохемски КвАРТал!
Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития за 202
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..