Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за профилактика на гръбначните изкривявания при ученици в болница Лозенец

Доц. Искра Такева: Сколиозата прогресира при навлизане в пубертета

Сколиозата има генетичната предразположеност, казва специалистът

Доц. Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в УМБАЛ "Лозенец"
Снимка: болница Лозенец
Деца, които са в риск да развият гръбначно изкривяване – това търсят специалисти от университетската болница Лозенец, където на 9 и 10 септември се проведоха профилактични прегледи за момичета и момчета на възраст от 7 до 18 години.

Специалисти споделят, че сред подрастващите се наблюдават все повече и по-тежки изкривявания.

"Най-често става дума за сколиоза, засягаща повече момичетата, отколкото момчетата, разказа за "Хоризонт" доц. Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в УМБАЛ "Лозенец". В болницата има плувен басейн, в който се провежда подводна кинезитерапия.

"Сколиозата е една безболезнено състояние и децата, които са засегнати в повечето случаи са в отлично здраве и нищо не сигнализира, че има проблем. Затова родителите трябва да знаят, че това заболяване прогресира по време на пика на растежа, когато децата навлизат в пубертета.

Те трябва да наблюдават дали ще се прояви това състояние, да следят дали има разлика в раменете, дали са еднакви талийните извивки, дали има разлика в гърдите, в таза на детето, това са признаците, които трябва да предизвикат родителя да заведе детето на преглед при специалист, допълни още в "Закуска на тревата" доц. Такева.

Според доц. Такева много важни са и годишните профилактични прегледи за подрастващите.

"Ние не трябва да обвиняваме за всичко дългото стоене пред компютър или дългото учене - това са предразполагащи фактори при деца, които са в риск. Рисков фактор са и тежките раници, например.

Но трябва да е имат предвид и новите становища, че сколиозата е свързана с генетичната предразположеност. Затова причина може да бъде една непълноценност на съединителната тъкан, която прави децата хипер-гъвкави. Такива са повечето деца със сколиоза, поясни доц. Искра Такева пред БНР.

Тя заяви, че спортуващите деца имат по-малка вероятност да развият сколиоза.

Лечението при тежка сколиоза е консервативно и хирургично. Това е при сколиоза над 40 - 50 градуса, бързо прогресиращите при деца с незавършен растеж, както и сериозни деформации - за радост тези състояния са много малко. Има и средно тежки сколиози, при които се налага да се носи корсет, който се носи пред цялото време, при тези пациенти се прилага и кинезитерапия, и плуване.

При най-леките случаи на сколиоза - до 20 градуса се използват методите на физикалната терапия и физически упражнения, които са тип лечебна гимнастика, чиято цел е постигане на баланс на мускулатурата на гърба, това разказа още доц. Такева.

Най-важно за детето е да се обучи в правилна походка и стойка, както и полезните спортове за преодоляване на гръбначните изкривявания като най-подходящият спорт е плуването, каза специалистът.

Поради големия интерес към безплатните прегледи за профилактика на гръбначните изкривявания при ученици Университетска болница "Лозенец" обяви още една дата за този вид прегледи - 24.09. (неделя).


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10