Съгласно Кодекса на труда извънредният труд в България е забранен. Въпреки това става въпрос за феномен, познат както в трудовото право под формата на редица изключения от правилото, така и в практиката, особено в редица отрасли като производството, услугите, транспорта, строителството, образованието. В годишния доклад на КНСБ за нарушенията на трудовите права за миналата година се посочва, че има немалко сигнали от работещи, свързани с полагането на извънреден труд.
Една от тенденциите е да се вменяват много функции на един работник – задълженията му се увеличават, но не и възнаграждението. Масово хората работят и по време на отпуск и болничен – друг феномен, който се открои ярко по време на пандемията КОВИД-19.
Намираме определението за извънреден труд в Кодекса на труда: Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
Такъв труд се допуска по изключение само в определени случаи и в много житейски ситуации се случва да се полага такъв труд, обясни националният секретар на КНСБ и специалист по трудово право Величка Микова.
Важното уточнение тук е именно, че става въпрос за работа с фиксирано работно време, а не на така наречения ненормиран работен ден, какъвто е например той в масовия случай за репортерите.
Освен че законът допуска полагане на извънреден труд само по изключение, има и норма за неговата продължителност - през една календарна година за един работник или служител той не може да надвишава 150 часа. По темата имаше редица обсъждания със социалните партньори, които доведоха до промяна в Кодекса на труда от 2021-а година.
Важно е да се знае, че не се разрешава полагане на извънреден труд от непълнолетни работещи, от бременни работнички или служителки, както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро, майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие, трудоустроени работници или служители освен с тяхно съгласие и ако това не се отразява неблагоприятно на здравето им съгласно заключение на здравните органи, както и от работници или служители, които продължават образованието си без откъсване от производството освен с тяхно съгласие. Също така, изрично е изискването, че работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане на извънредния труд. Положеният извънреден труд през календарната година се отчита пред инспекцията по труда до 31 януари на следващата календарна година в специална книга за отчитане – в противен случай се налагат имуществени санкции и глоби.
И стигаме до немаловажния въпрос как се плаща извънредният труд - за него се полага възнаграждение в увеличен размер.
Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
Добре е хората на наемния труд да са наясно с правата си по темата, тъй като извънредният труд е феномен, който си пробива път все по-често в дейностите, където има недостиг на кадри. А това, както всички знаят, е сериозн проблем за страната ни.
Репортажът на Мария Костова можете да чуете в звуковия файл.
Русия и Украйна атакуваха с дронове столиците Киев и Москва на фона на най-голямата размяна на военнопленници от началото на войната. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област тази нощ, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев, според местните власти. Нанесени са щети на..
Националната асоциация на зърнопроизводителите реагира остро на решението на Европейския парламент да увеличи митата върху торовете от Русия и Беларус. Според българските земеделци това ще доведе до драстичен скок в цените на торовете, както и до масови фалити. Европейският парламент прие да увеличи поетапно митата върху вноса на..
Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главната инспекция по труда за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени. От началото на годината..
Остава в сила разпореденият от премиера Росен Желязков засилен полицейски контрол по пътя Телиш - Радомирци, където вчера камион се удари в бензиностанция, близо до мястото, където в края на март загина 12-годишната Сияна. От МВР отчетоха, че само за пет дни, поставените в района камери за контрол на скороста са засекли 950 нарушения от..
Червен код за значителни валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за областите Благоевград, Смолян и Пазарджик. За други 8 области е издаден оранжев код, а за още 6, сред които София – град, кодът за дъжд е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес под влияние на средиземноморски циклон,..
Кулинарен фестивал край Момчилград представя най-интересните и необичайни храни от Родопите. Пет екипа готвачи ще покажат своите умения в рамките на "Фармфест", който събира производители и животновъди от България и Гърция. Организаторите на кулинарния фестивал обещават много изненади за любителите на вкусната българска храна. Посетителите ще..
До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година. Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..