Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Маргарита Пешева издаде книга за Кеворк Кеворкян

| Интервю
Маргарита Пешева
Снимка: БГНЕС

"Това беше най-тежката ми професионална битка, най-тежката работа в цялата ми професионална кариера". Това заяви пред БНР проф. Маргарита Пешева за книгата си "Тореадор. Кеворк Кеворкян – воля да побеждаваш". 

"Кеворк Кеворкян на малкия екран е медиен тореадор, който постоянно е на ръба на телевизионната игра. Той хладнокръвно приема нейните големи предизвикателства, сам ги търси и създава през годините. Той успя да постигне чрез "Всяка неделя" за културния живот и образованието на националната аудитория много". 

"Кеворк Кеворкян даваше шанс най-вече на силните, талантливите, смелите, на тези, които вървят срещу течението и търсят предизвикателствата. От малката медийна територия на "Всяка неделя" всъщност започна голямата културна промяна", подчерта проф. Пешева в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Тя отбеляза, че Кеворкян е и мразен, и обичан, но най-важното, че е останал верен на себе си. За мен общуването с него е истински университет, категорична бе тя. 

"Вълнува го всичко. Вълнува го това, че има загърбване на живота на българския обикновен човек. Той е изключителен патриот и човеколюбец. Този въпрос го гнети и много често пише текстове в полза на обикновения човек. В цялата си кариера никога не е правил разлика между големите интелектуалци, на които прави интервю, и малките хора. Отнасял се е с еднакво уважение и към едните, и към другите".

По думите й тиражът е съвсем малък, но книгата е публикувана и онлайн. Това е първото научно изследване на телевизионното интервю в българската практика, посочи още проф. Пешева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15