Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Подкрепа" представи визията си за промени в данъчно-осигурителната система

Снимка: Ани Петрова

За пореден път синдикалисти представиха свои идеи за промени в данъчно-осигурителната система. На фона на детайлен анализ къде сме ние сред другите европейски страни, и в опит за търсене на по-голяма социална справедливост в разпределението на тежестта сред хората с по-високи и по-ниски доходи, Конфедерация на труда "Подкрепа" днес представи своята визия по темата. Сред синдикалните предложения за пореден път е въвеждането на необлагаем минимум - колкото минималната работна заплата, премахването на максималния осигурителен доход, въвеждане на намалени ставки на ДДС за основни храни и продукти и други. 

Точно както в едно семейство парите, спечелени от родителите, се използват за плащане на различните разходи (храна, училище, пътуване, ипотека и други), така и данъците, които плащаме, се използват от държавата, за да ни предоставя обществени услуги. Тоест всички данъкоплатци са един вид "родители" на обществото, в което живеят, и плащат за задоволяването на общите нужди. 

Събраните чрез данъчно-осигурителната система средства формират приходите на държавата, областите и общините, и се превръщат в разходи. Те трябва да служат от една страна за предоставяне на обществени услуги ‒ образование, здравеопазване, съдебна система, армия, полиция, летища, пътища, градско осветление и т.н., а от друга - за преразпределение на доходите от най-богатите към най-бедните чрез прилагане на прогресивност. Водени от това убеждение, от Конфедерация на труда "Подкрепа" лансираха серия от предложения за промени в данъчно-осигурителната система в България. 

Детайлният синдикален прочит показва, че в Съюза осигурителните вноски, преките и косвените данъци заемат по една трета от постъпленията. В България данъчната система е коренно различна - основният дял в бюджетните приходи заемат косвените данъци – над 48 на сто, които по своята същност са регресивни. Преките данъци имат тежест от едва 22,1% в общите приходи, спрямо 33 средно в ЕС, а осигурителните вноски са с 5,3% по-малка тежест от средното за ЕС. ДДС е основният данък, захранващ бюджетa на България. На него се дължат 30,5% от всички приходи в хазната, при средно 18 на сто в Европейския съюз през 2021 година. 

За да достигне България средните стойности в Европейския съюз, то бъдещите реформи на данъчно-осигурителната система би трябвало да са в посока намаляване на дела на косвените данъци и увеличаване на дела на преките данъци и осигурителни вноски, коментира експертът в "Подкрепа" Даниела Пенкова. И така, кои са конкретните мерки, които предлага синдикатът: 

"Необходимо е да се въведе прогресивен данък върху доходите с максимална ставка от 41%; да се въведе необлагаем минимум, какъвто съществува във всички европейски държави; да се повиши данъкът върху дивидентите от 5 на 20 процента, колкото е средното за ЕС; да се въведе данък върху лихвите, какъвто в момента нямаме, а средният за ЕС е 22%; да се повиши корпоративният данък от 10 на 21% и да се види кой къде се намира в структурата на обществото по отношение на доходите и се прецени колко е необходимо, за да може - от една страна хората, които са с най-ниски доходи, да бъдат освободени от данъци, а от друга - да има достатъчно средства в бюджета, за да може да се води социална политика за цялото общество".

Темата, която традиционно вълнува синдикалните експерти е и тази за максималния осигурителен доход. В анализа на „Подкрепа“ се посочва, че основната характеристика на осигурителната система в България е, че тя е силно регресивна. Това се дължи именно на съществуването на таван на осигуровките. Благодарение на него, колкото по-високи доходи има един човек, толкова по-малък процент осигуровки плаща. Според синдикалните сметки спестените осигуровки от физическо лице с доходи от 5000 лв. се равняват на 220 лв. на месец, а от лице с доходи 10 000 лв. - на 909 лв. В момента максималния осигурителен доход е 3400 лева. При неговото въвеждане стойността му е фиксирана на 10-кратния размер на минималната заплата, което означава през 2023 г. да бъде 7800 лева на месец, или 93 600 лв. на година. От "Подкрепа" са изчислили загубите на осигурителните фондове в България за миналата година, дължащи се на максималния осигурителен доход, задължителното осигуряване в частни универсални пенсионни фондове и ниските спрямо Европейския съюз ставки на осигурителните вноски, като общата сметка сочи загуби от над 9 милиарда лева, което е над 5 процента от БВП за 2022 година. 

Даниела Пенкова за предложенията на КТ "Подкрепа" за реформа на осигурителната система: 

"Най-важното искане е премахване на максималният осигурителен доход. В 13-те държави от ЕС, в които той съществува, не е върху всички доходи и е с много по-висока ставка. Ако трябва да се приближим до системата на тези държави, то нашият максимален осигурителен доход трябва да се вдигне и да бъде равен не на 10 пъти минималната работна заплата, а 17 пъти. Другото, което изискваме, е да се премахне т.нар. втори стълб на осигурителната система, тъй като той е губещ за всички пенсионери. Единствените, които печелят от него, са (пенсионно)осигурителните дружества. ... Други искания, които имаме - да се увеличи обхватът на доходите, които се облагат с осигурителни вноски, не само доходите от труд, но и доходите от капитал - това означава печалби, дивиденти, лихви и т.н.".   

От "Подкрепа" са убедени, че ако не се пристъпи спешно към реформа на данъчно-осигурителната система, рискуваме да причиним още по-засилена емиграция на млади и работоспособни граждани и/или избухване на социалното напрежение с непредсказуеми последствия. 

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Перничанин остава в ареста за отглеждане на канабис в лаборатория в Кюстендилско

Състав на Районен съд-Кюстендил постанови постоянна мярка за неотклонение "Задържане под стража“ за 34 – годишен перничанин, обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества в лаборатория в кюстендилското с.Ваксево. Определението подлежи на обжалване пред Окръжния съд. Наличните по делото доказателства са в..

публикувано на 08.02.25 в 16:14

ВСС обсъжда идната седмица отпускане на средства за ново хардуерно оборудване за ВАдС

Пленумът на Висшия съдебен съвет ще обсъди следващата седмица писмо от изпълняващия функциите председател на Върховния административен съд Георги Чолаков за отпускане на средства за ново хардуерно оборудване. То е необходимо след кибератаката срещу деловодната информационна система на административните съдилища, която стана на 27 януари...

публикувано на 08.02.25 в 15:58

Жители на Монтанско, отказали да положат общественополезен труд, остават без социални помощи

През миналата година в област Монтана са били спрени социалните помощи на 400 души. Причината е, че са отказали да положат изисквания по закон общественополезен труд. 296 лица са санкционирани през миналата година, тъй като отказали еднократно да положат 40 часов общественополезен труд. Те са спрени от подпомагане за срок от два месеца. На..

публикувано на 08.02.25 в 15:56

Пленер по живопис в Дряново, посветен на наследството на майстор Колю Фичето

За поредна година Историческият музей в Дряново кани творци да участват в националния пленер по живопис, посветен на наследството на майстор Колю Фичето. Събитието е част от програмата за 225-та годишнина от рождението на възрожденския строител.  Националният пленер по живопис има конкурсен характер и традиционно се провежда в първите дни на юли...

публикувано на 08.02.25 в 15:53

В Бобов дол протестираха отново заради частник, затворил пътя към цех за обувки

В Бобов дол протестираха отново срещу самоуправството на частник, затворил пътя на фирми и дружества. На пореден протест излязоха работници от фирма за обувки - над 100 души, както граждани в Бобов дол заради самоуправството на частник, затворил пътя и достъпа им до работните места и офисите. Проблемът е от няколко месеца, но не се решава нито..

публикувано на 08.02.25 в 15:43

Остава в сила извънредното положение на остров Санторини

Експертната комисия от сеизмолози, която заседава днес в министерството за борба с природните бедствия реши да се продължат наложените ограничителни мерки на острова за още една седмица. Властите отчетоха 800 труса за седмица с магнитут над 3-степен по Рихтер. За час днес са регистрирани седем труса над 4-та степен, като най-силният беше 4,9..

публикувано на 08.02.25 в 15:41
Илон Мъск

Съдия блокира достъпа на Отдела, ръководен от Мъск, до финансовите данни на милиони американци

Американски съдия издаде извънредна заповед, с която блокира достъпа на Отдела за правителствена сигурност, ръководен от Илон Мъск, до личните и финансовите данни на милиони американци в базите на министерството на финансите. В решението се посочва, че достъпът до разплащателните системи на институцията и друга информация се ограничава за..

публикувано на 08.02.25 в 14:52