Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Влиянието на Борисов в ГЕРБ леко отслабва"

Емилия Милчева: Ако ПП-ДБ не спечелят квоти в местната власт, ключови министри могат да бъдат подменени

"Миналата година купувахме евтино олио, защото беше разрешен внос от Украйна"

| Интервю
Емилия Милчева
Снимка: Стопкадър TV1
Възможността да обменят информация и единното ръководство на службите до известна степен ще спре политическите поръчки към тях. Това отбеляза пред БНР журналистът Емилия Милчева. 

"Още в предишния парламент ДБ поискаха т.нар. депутинизация на службите. Това беше повече от необходимо. В една парламентарна република парламентарното мнозинство има право да даде своя концепция за това как ще функционират службите за сигурност в тази изострена геополитическа обстановка,  съответно да се сменят и техните ръководители". 

Милчева смята, че някои от критиките на президента са прекалено остри и не подхождат на институцията, която той представлява. 

Тя анализира и освобождането на заместник-министър на здравеопазването Бойко Пенков от премиера Денков.  

"Коментира се, че в основата на този конфликт е въпросът за увеличаването на болничните легла. Това означава да се дадат или не разрешения за изграждане на нови болници. Всяка нова болница очаква издръжка от НЗОК. Трябва да се прецени това добре ли е. Какво правим със няколкото силно задлъжнелите общински болници в София, чийто сграден фонд не се използва пълноценно. Няма ясна концепция за това какво се прави в здравеопазването" 

Емилия Милчева адмирира решението за отпадане на забраната за внос на украинско зърно след 15-ти септември.

"Да се спре забраната за внос на украински слънчоглед на практика облагодетства нас като потребители, а също и преработвателите. Българските производители задържаха продукцията в очакване на по-високи цени. Миналата година купувахме евтино олио, защото беше разрешен украинският внос. В момента български преработватели затварят заводи. Този сектор дава хляб на коло 50 хиляди човека, както и евтина суровина. Бутилката олио е важна за храненето на стотици хиляди български домакинства"

Искането на група интелектуалци, обединени около Соломон Паси и Росен Плевнелиев, за вписване на членство ни в ЕС в Конституцията тя определи като "малко прапагандно".

"Работата на управляващите е да накарат българите да се почувстват неразделна част от европейската и евроатлантическата общност". 

Местните избори са най-голямото изпитание за новата коалиция между ПП и ДБ, отбеляза Милчева. 

"Те ще са лакмус доколко новата коалиция може да наложи своя дневен ред и да има квота в местната власт. Ако не успее, при ротацията доста ключови министри могат да бъдат подменени"

Тя смята, че ПП-ДБ имат шанс да спечелят кметските постове в София и Пловдив. 

Влиянието на Борисов в ГЕРБ леко отслабва, отчете още Милчева.

"Той е ангажиран с опциите за собственото си политическо оцеляване. Жертва много интереси на партията. Това съдава недоволство сред  част от партийния актив".  

Цялото интервю на Людмила Железова с Емилия Милчева може да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати в Софийския университет

Нараства интересът на кандидат-студентите към Софийския университет, наблюдават студентите от Студентския съвет. За поредна година те организират Ден на отворените врати в Централното фоайе на Ректората. В Деня на отворените врати на Софийския университет на главния вход на Ректората се образува опашка от настоящи и бъдещи кандидат-студенти...

публикувано на 09.03.25 в 16:04

Въоръжен мъж е прострелян от службите пред Белия дом

Служители на "Сикрет сървис" са простреляли тази нощ пред Белия дом въоръжен мъж, който сега е настанен в местна болница, съобщи в изявление службата, цитирана от "Ройтерс". По това време американският президент Доналд Тръмп се е намирал извън сградата и е прекарвал уикенда в имението си във Флорида. Служители на "Сикрет сървис" са получили..

публикувано на 09.03.25 в 15:50

Започва данъчната кампания в Гърция

От 17 март се отваря приложението за подаване на данъчна деклация в Гърция. Властите припомнят, че е задължително да се попълни декларация от всички собственици на недвижими имоти, сред които има и много българи. Ако имотът се отдава под наем, задължително се вписва приходът за изминалата година. Информация към финансовите власти подават и..

публикувано на 09.03.25 в 15:40
Илон Мъск

Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО

Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“.  "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..

публикувано на 09.03.25 в 15:33
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: САЩ все още са съюзник

"Съединените щати все още са съюзник", увери председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод първите 100 дни на втората оглавявана от нея Комисия, които се навършват във вторник. Тя обаче не спомена страната по време на представянето. Като съмишленици фон дер Лайен посочи Великобритания, Норвегия и Канада, но не и..

публикувано на 09.03.25 в 15:01
Сирийският лидер Ахмед аш-Шараа

Сирийският лидер Ахмед аш-Шараа призова за мир и национално единство

Сирийският лидер Ахмед аш-Шараа призова за мир и национално единство след продължилите дни наред сблъсъци между силите за сигурност и лоялни на бившия режим на Башар ал-Асад, при които загинаха над 1000 души, повечето от които цивилни алауити. Сирийският център за правата на човека съобщава за над 1000 жертви в Латакия По време на проповедта си..

публикувано на 09.03.25 в 14:50

БСП си избра петима заместник-председатели

"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари...

публикувано на 09.03.25 в 13:44