Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се диагностицира и лекува базоцелуларният карцином

Д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Живеем в среда пълна с патогени. Телата ни непрекъснато са атакувани от малки, невидими за окото вредители. Вируси, бактерии, гъбички. Огромен микро свят, чиято задача е да преодолее имунната система и да осигури своето съществуване в гостоприемна среда. За да оцелеем сред невидимите врагове, ние имаме нужда от защита и природата в съвършения си гений е създала такава бариера. Това е нашата кожа.

Този орган на човешкото тяло е натоварен с основни функции. Имунна, генетична, сензитивна, регулация на телесната температура, синтез на витамини и депо за липиди. Кожата диша, пази хранителните ни вещества, извежда вода от тялото и след толкова много работа кожата започва да старее.

Това лято се убедихме, че кожата има нужда от нашата грижа. Силното слънце и високите температури поставят на изпитание нейната защита. Фото стареенето е пагубно за кожата, а от там страда и целият организъм. Съчетано с неправилно хранене и липса на достатъчно движение и сън, резултатът е фактора, който ни разболява. А болестите ясно личат по тургора на кожата.   

Заболяванията на кожата са упорити, в доста случаи хронични и изискват специално внимание. Понякога са и опасни и тук е сферата на дермато хирургичната намеса за отстраняване на болният кожен участък.

Д-р Тодор Стоев
Гости по темата в "Нощен Хоризонт" са двама лекари от Клиниката по кожни болести на Александровска болница в София - това са д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов са дерматолози и дермато хирурзи.

Те споделиха, че това лято вече се забелязва положителната тенденция, хората да се пазят по-добре от слънцето, да си поставят слънцезащитни средства по правилния начин.

Кожата старее най-вече от ултравиолетовата радиация и ролята на слънцезащитата е много голяма.

Д-р Тодор Стоев и д-р Тома Томов поясниха още, че слънцезащитата се поставя на всеки два часа, когато сме на море или на открито, също трябва да се постави и достатъчно количество.

Освен това, по думите на дерматолозите, това, че си със слънцезащита също не означава, че си напълно защитен. В часовете, когато слънчевите лъчи са най-силни, трябва да сме на сянка или със слънцезащитни дрехи.

Д-р Тома Томов

Лекарите посъветваха още хората да си поставят слънцезащита и през зимата, високо в планината, ако сме на ски или на почивка. Защото там също има ултравиолетова радиация, с фактор защита трябва да ходим и в градска обстановка.

" При нас идват и пациенти със заболявания, свързани с фоточувствителност - това са лупус, дерамотомиозит и съединително тъканни болести и синдроми.

Базоцелуларният карцином е често срещано заболяване. Той се открива най-често по лицето, по носа, части от кожата, които са изложени най-често на слънцето.

Той се открива след хистологично изследване. Понякога го виждаме и с инструмент или с око. Крайната диагноза е след изследване. Например как се разпознава заболяването - при човек над 55 г. в рамките на месец по лицето му се появяват бързо нарастващи образования, които може да кървят, да хващат коричка или да са с плътна консистенция и ръб като мъниста от перли.

Това е типичният базоцелуларен карцином или улцерозен карцином, като раничката не преминава дори да се маже, да се изписват медикаменти. Единственият световно признат начин при такива лезии е тяхното хирургично отстраняване, поясниха още дерматолозите от Александровска болница.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33