Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Трябва ни тотална промяна в образователната система! Дигиталните поколения са различни

Нашето училище остава обучилище, а учителите са изправени пред барикада, смята психологът

| Интервю
Иван Игов
Снимка: БГНЕС

"Нашето училище все още остава обучилище. Част от знанията не са изобщо адекватни нито към възрастта, нито към бъдещето на децата. На заден план остават неща, свързани с гражданското поведение, със здравето и живота. Училището, още когато е създадено от древните гърци, е създадено, за да създава граждани."

Това мнение изрази пред БНР психологът Иван Игов.

Училищният психолог не е терапевт, не е и психологически консултант. Той трябва да има накъде да насочи случая. Ролята на училищния психолог е по-скоро превантивна, посочи Игов.

Няма нито една истинска магистратура по училищна психология, уточни той.

България е единствената страна в ЕС, в която психологията не е регламентирана като професия, подчерта Иван Игов в предаването "Преди всички".

"Иначе в училище има куп млади хора, психолози, много всеотдайни, но големият проблем и на учителите, и на психолозите е, че поколенията се променят. Дигиталните поколения са много различни. Те не възприемат света по абстрактно-логичен начин, както е построена учебната система. Те събират собствени стимули, които да комбинират по начин, характерен за всеки един от тях. Това правят нашите деца. Те събират информация и подреждат като собствен пъзел тази информация много по-различно от това, което се случва в училище."

"Трябва да променим цялата образователна система. Всичко, което сега децата възприемат по един скучен, абстрактен начин. Това означава тотална промяна в образователната система", смята Игов.

Според него днешните педагози са "изправени пред една барикада" и използват стари и неразбирани от децата средства и подходи.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00