Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шести по ред фестивал на историческото документално кино Dock

Снимка: Фестивал на историческото документално кино Dock

За започващия утре шести по ред фестивал на историческото документално кино Dock  разказваме в аванс в „Закуска на тревата“. 

10 филма ще се състезават за отличие в конкурсната програма на фестивала, който е международен. Съпътстващата програма ще бъде посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи.
Събитието, което е изцяло с вход свободен, ще бъде открито утре и до 22 септември в залата на Културния дом ще предложи на публиката разнообразни заглавия от света на историческото документално кино.  

За фестивала разказва журналистът Димитър Стоянович, който е основател и селекционер.

Димитър Стоянович

Филмите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от жури с председател Андрей Слабаков и членове - Филип Бергсон, кинокритик, Башар Рахал, актьор и кинопродуцент, Симеон Пиронков, композитор и диригент, и Александър Трайков, директор на главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата.

В състезателната програма са включени филми като "Отскубнати до корен" на режисьорите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов, "Ботичели, Флоренция и Медичите" на Марко Пианиджани, "Музика под свастиката: Маестрото и челистката от Аушвиц" на Кристиан Бергер.

Фестивалът ще предложи на зрителите още "Чарли Чаплин, геният на свободата" на Ив Юлан, "Чернобил: Проучване след апокалипсиса" на Яра Лий, "Касино тогава и сега" на Паоло Амели, "Носталгия (по родината)" на Гюлзел Йозкан, "1942: Велодром д’Ивер" на Давид Корн-Броза, "Следеният човек" на Димитър Коцев – Шошо и "Колите, с които нахлухме в капитализма" на тандема Борис Мисирков и Георги Богданов.

Сред заглавията в съпътстващата програма, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи, са филмите “Корабите тръгнаха пълни” с режисьор Костадин Бонев, сценарист Владимир Игнатовски и продуцент Димитър Гочев, “Спасителят” с режисьор Владимир Щерянов, сценарист Димитър Недялков и продуцент Добромир Чочов и "Доли медия". 

Основатели и селекционери на фестивала Dock са братята Димитър и Петър Стоянович. Художествен директор е Лъчезар Аврамов, селекционер е Ана Йованович, а главен организатор- Елени Декидис, се посочва още в сайта на събитието. 

Оценяването на филмите ще се извърши от международно жури, което ще връчи голямата награда от 2 000 лева.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева: Грижата за културата и изкуството е инвестиция в новото поколение

Световна оперна звезда на върха на своята кариера и избраница на слушателите на БНР за български музикант на 2023 година, Соня Йончева присъства все по-често и категорично на родна сцена – с нови изяви и проекти като музикален продуцент и издател. След преките прожекции от кино сезоните на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“ и Метрополитън..

публикувано на 04.06.24 в 18:17
Надежда Георгиева

Надежда Георгиева и танцът с препятствията, които животът ни сервира

Изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата" в Гьоте институт ще продължи до 16 юни. В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот . "Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед". Надежда..

публикувано на 04.06.24 в 11:34
Петър Мичев-Педро

Почина художникът Петър Мичев-Педро

Тази нощ ни напусна плевенският художник Петър Мичев-Педро. Тъжната вест съобщиха от семейството му. Плевенските художници се прекланят пред паметта му. Петър Мичев-Педро е роден в Плевен, той е един от най-успешните български художници. Негови картини са притежание на известни личности и престижни галерии.  Загубата е огромна, каза Николай..

публикувано на 04.06.24 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В първото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Среща с българския музикант на 2023 година и издател на новото списание “Български артист“ – световната оперна звезда Соня Йончева - Томбола за билети за концертното изпълнение на операта “Тоска“ от..

обновено на 03.06.24 в 19:04
Георги Милтиядов, Вероника Тодорова, Любомир Дяковски и Веско Ешкенази

Любомир Дяковски: Рецептата за успех е да имаш насреща млади, мотивирани и талантливи хора

Плевенската филхармония грабна две изключително важни отличия на церемонията "Музикант на годината" за 2023 година. Тя се проведе в Първо студио на БНР на 31 май. Диригентът Георги Милтиядов спечели вота на публиката в категория "Млад музикант на годината". Наградата "Музикален проект на годината" беше присъдена за проекта "В света на..

публикувано на 03.06.24 в 12:03

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42