Непрекъснато получаваме доказателства, че хората, които управляват в момента България, нямат нищо общо с България. Държат се така, сякаш са поставени на управленските си позиции, за да защитават всякакви други интереси, само не и българските. Онзи ден депутатите, подкрепящи правителството, гласуваха да отпадне забраната за внос на украинско зърно. Това беше поредното доказателство, че на управленската коалиция чуждите държави са ѝ по-скъпи, отколкото нейната собствена. Само така може да бъде тълкувано решение, което застрашава съществуването на един от най-важните сектори в България. И още нещо много важно по темата. Тъй като Украйна не е член на ЕС, за нея не важат забраните за използването на ГМО. Ето защо произвежданата там продукция може да е пълна с всякакви вредни за здравето вещества. А нашите управляващи правят така, че тази продукция безпрепятствено да влиза в България. Чудно, нали!
Ама страшни икономически ползи щяло да има от това действие, обяснява правителството. Инфлацията щяла да падне, цените категорично надолу щели да поемат. Слушайки управляващите, можеш да останеш с впечатлението, че хляба вече безплатно ще го раздават. Интересно тогава, защо правителствата на другите държави, където важеше забраната, не са се сетили за тези невероятни икономически ползи и продължават да държат на нея. Нещо повече. След като ЕС отмени забраната за продажба на земеделски продукти от Украйна, тези страни заявиха, че ще наложат едностранни ограничителни мерки. А да не би да говорим за държави, които са русофилски и обичат Путин? Да припомним все пак, че става дума за Полша, Румъния, Унгария и Словакия. Колко русофилска мислите, че е Полша? Там определено не са фенове на Русия, меко казано. И въпреки че силно подкрепят Украйна, повече подкрепят собствените си производители и собствените си съграждани. Затова и не искат забраната за вноса на зърно при тях да отпада.
Нашите управляващи обаче не разсъждават така. Те смятат подобни разсъждения за „остарели“ и „националистически“. Нашите управляващи са правоверни евроатлантици и затова се грижат за интересите на всички останали, само не и за българските. И това важи не само за политиците, а и за обслужващия ги медиен персонал. Тези дни по всички медии бяха плъзнали грантови анализатори, които за хиляден път ни обясняваха как „българското е остаряло“ и ако искаме да се водим по модата, трябвало европейци да бъдем. С възхита коментирха тези анализатори речта на г-жа Урсула, а когато тя каза, че било крайно време България да влезе в Шенген, направо в екстаз изпаднаха. Защото евроатлантическата солидарност давала вече своите плодове и сме били възнаградени за отдадеността си към партньорите.
Това добре, обаче веднага след пионерския оптимизъм на г-жа Урсула, дойдоха и поясненията на Нидерландия и Австрия, които могат да бъдат резюмирани по следния начин: „Да, ще влезете в Шенген, ама друг път.“ Работата е там, че каквито и бодряшки клишета да бълват чиновниците от Брюксел и тяхната дружинна ръководителка, влизането ни в шенгенското пространство зависи не от тях, а от националните правителства. И значи щом управляващите в Австрия и Нидерландия са против, никакви призиви от типа „дайде да дадем“ не могат да променят нещата.
За пореден път се убеждаваме, че колкото и правоверно евроатлантически да действаме, ако някоя държава смята, че може да бъде застрашен националният ѝ интерес, тя изобщо няма да вземе предвид нашата солидарност, а ще прави това, което е добре за нея. И друг пример. Пращаме ли , пращаме всякакви оръжия в Украйна, даже се появиха подозрения, че сме били готови да дадем и най-модерните си ПВО системи С-300. А докато летят аргументи в едната и в другата посока, военният министър загадъчно мълчи, подобно на съвременен Сфинкс, защитил дисертация в Съветския съюз. И едновременно с това някакво неспокойствие излъчва този министър. Изглежда така, сякаш няма търпение да обяви война на Русия. В името на победата на евроатлантическите ценности, разбира се. Не е зле обаче днешните евроатлантици да си припомнят как през декември 1941 г. тогавашните управляващи обявиха война на САЩ и Великобритания. За да бъдат солидарните с нацистите в Германия, т.е. с тогавашните ни стратегически партньори. А от тази т.нар. „символична“ война последваха съвсем реални разрушения и гибел на българи. Да, добре е да сме солидарни с партньорите. Но не винаги. И не на всяка цена.
* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНРПредставители на близо 30 страни от Европа и Близкия изток обсъдиха в София мерки за координиране на борбата с незаконната миграция и тероризма. Домакини на срещата на високо равнище "Процес Акаба" у нас бяха кралят на Йордания Абдула Втори и българският президент Румен Радев. "Голямото предизвикателство - не само пред Балканите и..
Израел обяви днес началото на нова сухопътна офанзива в град Газа. Според спасителните екипи в анклава, от сутринта при военните операции са загинали най-малко 30 души. А при израелски удар по южноливанския град Сидон беше убит командир на "Хамас", заедно със сина му, който също е бил член на въоръженото крило на бойната групировка. След..
Канада и европейските съюзници на САЩ изразиха притеснения от затягането на войната в Украйна на фона на посещението във Вашингтон тази седмица на Кирил Дмитриев - специален пратеник на руския президент. По думите на Дмитриев, сред темите, обсъдени с представители на администрацията на президента Тръмп, са били възможностите за сътрудничество..
Русия увеличава значително армията си в Украйна и засилва офанзивата си в района на град Покровск в Донецка област, заяви съветник на украинския президент Володимир Зеленски. Павло Палиса - заместник-началник на кабинета на президента - бе цитиран от медиите в Киев да казва, че две години и половина след кризата на фронта, когато бе принудено..
Въпреки драстичните спадове на американските и световните борси, които последваха налагането на широкообхватни мита от страна на САЩ, президентът Доналд Тръмп обеща да се придържа към политиките си. В публикация в социалната си мрежа "Трут Соушъл" той обеща, че инвеститорите в страната ще имат полза от неговите действия: "За много..
Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС. Това пише в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България за миналата година. Документът беше приет наскоро от правителството. В доклада се посочва, че и през 2024 г. Русия е продължила да ограничава свободата на..
Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че до няколко седмици ще стане дали Русия иска мир, предаде БТА. "Президентът Тръмп няма да падне в клопката на безкрайните преговори", предупреди Рубио след срещата на външните министри на страните членки на Алианса, състояла се в Брюксел. Киев обяви, че екип на украинското правителство..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...