Над 17 милиона чуждестранни туристи посещават Виетнам всяка година, увеличава се и интересът на българските туристи към тази дестинация. Това каза в интервю за БНР посланикът на Виетнам у нас Негово Превъзходителство До Хоанг Лонг.
Той отбеляза, че българските розови продукти са много известни в югоизточната азиатска страна. Именно това провокира и растящия интерес към посещение на България.
Посланикът съобщи също, че се очаква тази година да бъде подписано споразумение за сътрудничество между българското и виетнамското министерство на туризма.
"Отношенията между България и Виетнам имат дълга история. В продължение на години имаме традиционно добро приятелство. Преди години имахме общо сътрудничество в много и различни сфери, като образование, наука, култура и търговия. Смятам, че сега, в контекста на глобализацията, имаме добра база нашето сътрудничество в тези сфери да продължи. Има предпоставки за засилване на взаимните връзки в сферите на образованието и културата, както и да има различни форми на взаимна подкрепа по различни въпроси по време на международни форуми. Давам пример - през последните години Виетнам и България си оказваха взаимна подкрепа за кандидатстване и членство в различни механизми на ООН и други международни организации".
Какви продукти от Виетнам биха били успешни на българския пазар и биха могли да се реализират на него - хранителни, козметични, чай, кафе?
В момента страната ни демонстрира сериозно развитие в областта на експорта на аграрни продукти. Виетнам е сред страните с най-голям износ на ориз, кафе и морски дарове. Тези продукти вече са много популярни на европейския пазар. Количеството на кафе, внесено от Виетнам е на стойност 4-5 милиарда долара. България е част от Европейския съюз, а скоро ще е част и от Шенген и Еврозоната. Така че смятам, че България е много подходящ пазар за виетнамски продукти.
Какви са перспективите за развитие на туризма - повишава ли се интереса на български туристи, които да посещават страната Ви?
Туризмът също е сфера, в която двете държави могат добре да си сътрудничат. В момента Виетнам е дестинация, която привлича много туристи от целия свят. Между 17 и 18 милиона чуждестранни туристи посещават всяка година Виетнам. Има потенциал тази бройка да се увеличава в близкото бъдеще. Наблюдаваме също така, че има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам. От наша страна виетнамските туристи също проявяват сериозен интерес като цяло към Европа и към България в частност. Мога да дам пример - българските розови продукти са много известни във Виетнам. Това може би е причината все повече виетнамци да искат да посетят България. Очаква се тази година Министерството на туризма на Виетнам и българското министерство на туризма да подпишат споразумение за сътрудничество в тази област.
Знаем, че през Социализма у нас страшно много граждани дойдоха тук, за да работят и да се реализират в България. Някои от тях останаха - създадоха семейства тук и продължиха живота си в България. Сега имате ли данни колко граждани на Виетнам живеят у нас?
Така е. Преди години България помогна много на Виетнам. Много хора получиха високо ниво на образование във вашата страна. Не малко от тези, които са учили в България, станаха важни фигури във Виетнам - в политиката, в икономиката. По време на Прехода обаче сътрудничеството между двете страни в сферата на образованието беше в застой. Въпреки това много студенти, учили през този период, след завършването си останаха да живеят в България и успяха да се интегрират в обществото. Също така в страната ви останаха много от хората, които дойдоха да работят тук. В момента в София живеят около 500 виетнамци. Смятам, че те също допринасят за развитието на България. Особено второ, трето поколение, вече са добри студенти или пък вече работят в различни фирми, институции в България.
През този месец предстои да пристигне у нас парламентарна делегация от Виетнам - да очакваме ли активизиране на междудържавните отношения?
Всяка визита на такова високо ниво ще даде нова и солидна основа за сътрудничество между двете държави. Посещението на председателя на нашия парламент ще е много добър шанс за нов тласък на добрите отношения между България и Виетнам.
Къде е мястото на Виетнам на сцената на световната геополитика в момента на фона на потенциалните заплахи за увеличаване на напрежението в Южнокитайско море?
В момента Виетнам има важно място не само в Югоизточна Азия, но и в целия Индийско-Тихоокеански регион. Първата причина е, че Виетнам се намира на източния вход на региона, на източната порта на Азия. Второто е, че Виетнам е една много бързо развиваща се икономика. Също така Виетнам има важен глас в различни международни организации. Друга причина е, че Виетнам има гъвкава външна политика - готов е да бъде приятел с всички международни партньори по целия свят. Именно заради това напоследък много от лидерите на държави по целия свят посетиха официално Виетнам, за да се срещнат с ръководството на страната. Преди няколко дни това направи американският президент Джо Байдън. В последно време ръководителите на редица европейски държави също посетиха Виетнам. Така че ние се гордеем с нашата държава и искаме да допринасяме за мира и стабилността както в региона, така и по света.
Какво българите знаем и какво не знаем за Вашата страна?
Това е много интересен въпрос. Има неща, които виетнамците знаят и такива, които не знаят за България. Именно заради това трябва да си сътрудничим повече в сферата на културата и образованието, за да може двата народа да знаят повече един за друг. И за да може да има повече обмен между двете култури и между самите хора.
Като посланик на Виетнам у нас - как изглежда България през Вашите очи?
Мисля, че България има потенциала да увеличи авторитета си в Европейския съюз. Но във вътрешно и във външнополитически план страната ви е изправена пред определени предизвикателства. Това пречи на България да се възползва напълно от този свой потенциал. Това е така, защото винаги икономическият растеж е свързан със стабилната политическа обстановка в държавата. Това е проблем, с който смятам, че България ще се справи скоро. Лично аз много обичам България. Първо заради това, че между двете държави имаме традиционно приятелство. Второ - България е много красива страна, има прекрасна природа и трето - българите са много добри приятели. Затова пожелавам на българите повече развитие и по-гладка и успешна интеграция в Европейския съюз.
Цялото интервю на Лъчезар Вълев с До Хоанг Лонг може да чуете в звуковия файл.
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..
Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш. "Разбирам източноевропейците, които след..
Социалистическата партия ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент. Това стана след като депутати от лявата гръцка партия СИРИЗА напуснаха парламентарната си група. Така за първи път от 2012 година ПАСОК е опозиционен лидер в Гърция и социалистите, които бяха трета политическа сила на изборите миналата година, се оказаха с повече депутати от..
Жителите на столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради трайни проблеми с чистотата на въздуха . Това съобщи пред БНР г ражданският активист Красимир Петров, ангажиран с каузата за чистотата на въздуха в този квартал, администратор на фейсбук група, обединяваща жителите на един от най-старите софийски квартали. "Проблемът със..
Над 400 са хората с умствена изостаналост, които чакат да бъдат настанени в социални институции в община Велико Търново. Места няма, защото няма отворени мерки по програмите за финансиране за изграждане на социална инфраструктура за тези хора. Това коментира за БНР Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция и бивш..
В Румъния националната метеорологична служба издаде за утре червен код за опасно време - снежни бури и силен валеж в районите на Караш-Северин, Хунедоара, Алба, Сибиу, Брашов. В тези райони хората ще бъдат предупредени да не пътуват. Радио Румъния съобщава, че в момента заседава Съветът за извънредни ситуации, за да се изработи план за предупреждение..
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25 800 000 000 лева, като в сравнение със същия период на миналата година нарастват с над 20% - това сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветмесечието на годината. Към 30 септември 2024 година осигурените във всички видове частно пенсионни фондове са над 5 милиона души, като те..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..