Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиана Иванова: Да инвестираме в технологии, които произвеждат и остават в Европа

| Интервю
Снимка: БТА
Предизвикателство е да бъдат убедени страните - членки да отделят 3% от БВП за иновации, каза в интервю за БНР еврокомисарят по иновациите, изследванията, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, която встъпи официално в длъжност вчера.

"Аз съм привърженик на доброволните начини и стимули. Държавите трябва да разберат важността от финансиране на науката и иновациите – да инвестираме в технологии, които произвеждат и остават в Европа. Имаме и други инструменти, като Европейския семестър и Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез които също може да насърчаваме провеждането на съответните реформи и извършване на правилните инвестиции". 

България е част от т.нар. "възникващи иноватори", посочи Иванова.

"В тази група сме заедно с останалите държави от Централна и Източна Европа. Първо бих изтъкнала необходимостта от адекватно финансиране – да се увеличи този процент, който при нас е малко под 1%, а целта е да бъде 3%. Има и структурни слабости в съответните национални елементи на иновации и наука. Важни са връзките между бизнес, образование и иновации. Това е т.нар. "триъгълник на знанието". 

Може да търсим и нови начини да дадем бърз и равнопоставен достъп до информацията на нашите изследователски центрове, университети и учени, посочи еврокомисарят.

"Важно е задържането и привличането на квалифицирани кадри, както и инвестициите в образование и научни изследвания". 

Иванова изрази признателност към своята предшественичка - Мария Габриел, за всичко, което е свършила в поверения й ресор

"Тя успя да защити това важно и стратегическо портфолио и то да остане цяло, като бъдат използвани по максимално добър начин полезните взаимодействия на всички отделни части на този ресор. Много важни инициативи бяха започнати по време на нейния мандат. Едно от съществените неща, които ми се иска да продължа в областта на европейското изследователско пространство, е издигането ролята на кариерите на научните изследователи, особено пилотния проект за младите учени. Да имаме минимални стандарти, които ще гарантират справедливо възнаграждение и възможности за израстване в кариерата. Младите учени са бъдещето на изследванията и иновациите". 

Друга важна тема са мерките за разширяване, посочи Илиана Иванова. 

"По нея беше постигнат съществен напредък – от 13% успеваемост сега говорим за над 20% в програма "Хоризонт Европа". Можем да ги доразвием, да мислим за нови възможности, да включваме учени, изследователи, организации от развиващите се икономики в Централна и Източна Европа към тези, които са по-силни и напреднали". 

Една прекрасна инициатива, която Мария Габриел започна, е "Културата движи Европа", обясни още Иванова. 

"Възможностите артисти индивидуално да използват финансиране от ЕС, да посещават други държави и да показват своето изкуство. Това е прекрасен пилотен проект, който може да надградим и разширим". 

В областта на образованието имаме много работа по завършване на европейското образователно пространство, отбеляза Илиана Иванова. 

"Над 20% от учениците все още изостават в основни умения, като четене, писане, математика, логическо мислене. Важна е и ролята на учителската професия и издигането на авторитета на учителя, като основен стълб при подобряване качеството на образование". 

През тази година ще се създаде експертна група на високо равнище, която ще постави началото на анализа за посоката, в която трябва да върви следващата рамкова програма, обясни Иванова. 

Съвместната европейска образователна степен е допълнителен сертификат към квалификациите, които студентите получават при завършване на съвместни програми, разясни еврокомисарят.

"Те дават възможност и на студентите, и на изследователите да се възползват от сътрудничеството в областта на висшето образование. Това предоставяне на съвместни дипломи все още е фрагментирано и възпрепятствано от различни национални законодателства. Един такъв съвместен европейски сертификат би донесъл ползи на всички нива. Тази съвместна европейска степен е на абсолютно доброволен принцип". 

Илиана Иванова ще посети България в края на месеца. Предвидени са срещи с всички официални институции. 

"Ще се опитаме да направим срещи и с училища".

Цялото интервю на Ангелина Пискова с Илиана Иванова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50