Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководителите на МВР, ДАНС и ЦИК обясняват в НС как ще гарантират честността на изборите

Снимка: Ани Петрова

На извънредно заседание на Народното събрание депутатите ще изслушат министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев и председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова за това как ще бъде гарантирана честността на изборите за местна власт на 29 октомври. Ще има и парламентарен контрол, в който ще участват седем министри. 

Депутатите ще изслушат министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и Председателя на държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев. Темата е надеждността на машините за гласуване, извършването на тестове и проверката и обезпечаването на честни местни избори. Изслушването е по искане на „Възраждане“.

Преди това в дневния ред са включени и процедурни правила, по които ще се внасят, обсъждат и приемат промените в Конституцията. Вносители са депутати от 4 парламентарни групи - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН. В проекта е записано, че измененията в основния закон ще се приемат на три гласувания. Предложения за промени могат да се правят само след второто, преди окончателното трето гласуване депутатите ще имат право само на редакционно-технически поправки. Миналата седмица от управляващото мнозинство обявиха, че конституционните промени ще влязат за обсъждане на първо четене в зала на 6 октомври, а до края на годината е предвидено да бъдат приети.

От ИТН предлагат Гроздан Караджов да бъде включен в Постоянната делегация на НС в Парламентарната асамблея на НАТО.

7 министри ще участват в парламентарния контрол. Пръв на въпроси на депутати ще отговаря министърът на вътрешните работи Калин Стоянов. Най-много запитвания - 14, има към министъра на регионалното развитие Андрей Цеков. За новините Мария Филева


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38