В очакване на по-високи лихвени нива финансисти препоръчват фиксирана лихва по ипотечните кредити като гаранция при дългосрочните заеми - с неясна перспектива.
Въпреки политиката, зададена от Европейската централна банка за увеличение на основния лихвен процент, у нас лихвите остават сравнително ниски, но анализаторите прогнозират посоката да е нагоре. Това провокира страховете на хората, а банките отвръщат с повече възможности при отпускането на кредити.
Въпреки че банките все още удържат ниските лихвените нива по ипотечните кредити, индикации за увеличение вече има. Към момента тенденцията изглежда все още далечна и дори анализаторите отлагат прогнозите за ръст за следващата година. Но дотогава не остава много време. И въпросите пред кредитополучателите са много, страховете са големи, сметките, в условията на инфлация, много често не излизат и някои се замислят, а други се отказват.
В такава ситуация, за да привлекат клиенти, банките все по-често са склонни на гъвкави условия. Едно от тях е фиксираната лихва по ипотечен заем, която само допреди години се предлагаше като преференциална възможност. Сега, фиксираната лихва е все по-достъпна, казва финансистът Иван Стойков:
"Лихвата е фиксирана за определен период от време. Колкото по-дълъг е този период, толкова тази сигурност ще е по-продължителна. Хората , на които предстои да теглят кредити, би трябвало да си задават въпрос как те си представят техните доходи в бъдещето, как си представят работното място и тенденциите при лихвите. Кандидатстването за ипотечен кредит е сериозно перо в бюджета. Фиксираната лихва е по-скъпа, отколкото плаващата".
Банките обаче са си изработили общи условия, обясни експертът.
"Оставили са си свобода те да преценят дали да направят корекция на лихвата".
Повишението на лихвите рано или късно ще дойде, по-скоро ще е по-късно. Мисля, че ще има подобна корекция., прогнозира финансистът.
Експертите припомнят общото правило, което може да защити семейния бюджет при непредвидени обстоятелства - размерът на кредитните задължения да не превишава 30% от месечния доход.
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени, имаме ли основания и аргументи за доклад . Винаги съм казвал, че присъединяването към еврозоната е политически процес. Но е двупосочен, реципрочен процес. Това предупреди макроикономистът проф...
От ПП-ДБ отхвърлиха упреците за лошо финансово състояние, дупка в бюджета и наследени задължения от над 3 млрд. лв. Венко Сабрутев определи тези обвинения като "лъжа“: "Борисов трябва да спре да се прави на "Многострадална Геновева" и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора. Видяхме, че за 2024 година дупка няма. Първо, лъжата,..
В Сандански отново ще избират общински съветници , след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани . Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат..
Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на годишната конференция в Брюксел на посланиците на страните членки. "16-ият пакет санкции срещу Русия предстои да бъде одобрен", увери тя. В новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия не..
Ребрандиране на кипърския износ под националната марка "Произведено в Кипър" е крайъгълен камък на новия стратегическия план за действие, за укрепване на кипърската индустрия 2025-2030 г., който предстои да бъде одобрен от правителството до края на февруари. Целта е да се повишат конкурентоспособността и експортните възможности на местния бизнес...
Представители на сдружението “Ангели на пътя” се срещнаха с членове на съдийската колегия на ВСС. По-рано те протестираха пред съвета с искане да бъдат изслушани по време на заседанието, то обаче беше отложено заради липса на кворум. На днешното заседание трябваше да бъде изслушан съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска..
Европейската комисия ще отпусне 250 милиона евро през тази година за енергийната независимост на Молдова според договорената двегодишна Всеобхватна стратегия за енергийната независимост и устойчивост на Молдова. Нейната цел е да освободи страната от несигурността на руските енергийни доставки и пълното ѝ интегриране на енергийния пазар на ЕС...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..