"Още 2016 г. към астероида беше изстреляна сондата "Озирис". След две години тя стигна до астероида и две години го обикаля, картографира и изследва с цел да намери място, откъдето ще вземе проба – скали, камъчета, прах, които кацнаха на Земята в пустинята Юта и бяха прибрани от специалистите от НАСА. Това е първата успешна мисия на НАСА за получаване на материали, на проба от астероид в Слънчевата система", поясни за БНР астрономът доц. д-р Веселка Радева.
Астероидът се намира в орбитата на Марс и Слънцето, близо до Земята, част е от групата на сравнително опасните за сблъсък астероиди. Диаметърът му е 500 метра.
"Интересното за него е, че е въглероден. Той се състои от тази материя, от която се е образувала Слънчевата система преди повече от 4 милиарда години. Изключително интересен и много красив астероид."
Бену е наречен на щъркела, съпровождал бог Озирис в египетската митология.
"Всъщност точно това означава и Бену - космическа птица."
Предстои над 300 учени от различни институти да изследват донесения материал от 200-300 грама.
Според доц. Радева "би могло да отговори на въпроса и за възникване на живота в нашата Вселена, като се има предвид какъв е химичният състав".
С това обаче мисията няма да приключи. Сондата, изпратила до Земята капсулата с материали, продължава да пътува и се насочва към друг астероид - Апофис, който е "много опасен за нас, минава много близко до нашата планета".
"2029 г. сондата трябва да се срещне с Апофис. Апофис не е диамант като Бену, той е силикатен, той е скала, има друг химичен състав."
Астрономите у нас не се занимават с лабораторни изследвания на проби от тела в Слънчевата система, защото са необходими специализирани лаборатории, уточни доц. д-р Веселка Радева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
На 16 декември, от 12 на обяд в Първо студио на БНР ще е коледния концерт на вокална група „Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова. За музиката ще се погрижат и специалните гости: Тодор Бакърджиев – тромпет, Димитър Горчаков – пиано, Димитър Сираков – бас, Христо Нейчев – китара и Стоил Иванов – барабани. Водеща на събитието е Гергана..
В Средното училище „Димитър Благоев“ в Свищов направиха информационните технологии забавни и практически ориентирани към учениците от 12-и клас. 15 средношколци участват в клуба „Софтвидео трейд“, създаден от учителката по информатика и информационни технологии Мариета Николова по проекта „Образование за утрешния ден“. Средното..
"Аз спортувам от ученик. Спортът би следвало да бъде много важен за всички възрасти, сподели в "Нощен Хоризонт" Иван Янев, спортист, преподавател по спорт, публицист и писател. Янев е незрящ, председател е на Федерацията " Спорт за хора със зрителни увреждания". На 3 ти декември отбелязахме Международния ден на хората с увреждания. "Има специални..
"Външната ни политика е ден за ден, без да се мисли, че има и утре и не се знае какво ще бъде утрото ". Това каза пред БНР журналистът Зорница Илиева. В предаването "12+3" тя направи коментар относно напускането на вицепремиера Мария Габриел на форума на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, който се проведе в Скопие, и..
Близо 79% от българската икономика вече е на светло през 2022 година, показва тринадесетото издание на изследването на Асоциацията на индустриалния капитал. Ръстът на изсветляване на икономическите дейности е с малко под 1%,в сравнение с 2021 година и надхвърля досегашния "исторически" максимум, достигнат в предпандемичната 2019..
Мнозинството от българите не разбират нуждата от промени в Конституцията, а 95% нямат или имат само бегла представа от предложенията за промени в основния закон. Това показва изследване, реализирано от агенция "Глобал Метрикс" по поръчка на Българския институт за правни инициативи (БИПИ). То беше представено днес – в деня, в който Комисията по..
"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт"..
Американският Сенат блокира законопроект, предвиждащ помощи за чужди държави в размер на 116 милиарда долара. Повече от половината от тях, а именно..
Как миришат ракиените ароматизатори за шофьори и колко градуса е течността във фонтан с първак? На тези и други екзистенциални въпроси в студиото на..