Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикалист: Искаме да разберем дали ще имат наглостта да приемат териториалните планове във вида, в който ги представят

Георги Кадиев: Или ще бъдем наказани от Брюксел, или от работниците

Териториалните планове, които бяха сервирани преди два дни, съдържат доста проблеми, смята финансистът

Снимка: БГНЕС

Протестиращите енергетици са готови за среща с властта, на която да се предоговарят сроковете за затваряне на въглищни производства. Работещите в тази индустрия настояват енергийния преход да се случи плавно и не одобряват териториалните планове за справедлив преход в сегашния им вид.

"Искаме да запазим енергийната сигурност на България. Няма никаква яснота какво ще се случи с тези пари, които ще отпуснат за прехода", каза пред БНР работещ в ТЕЦ "Марица Изток 2". "Искаме да удължим срока на работа на централата. Тя има залежи до 2050 г.", допълни работникът.

"Ще останем колкото е необходимо. Искаме да разберем дали ще имат наглостта да приемат териториалните планове във вида, в който ги представят. Трябва да бъдат преразгледани", подчерта Бисер Бинев от КТ "Подкрепа" в мини "Марица Изток". "Искаме изцяло нов териториален план, обсъден с всички заинтересовани страни", настоя синдикалистът.

Раднево, 28 септември 2023 г.  Снимка: БГНЕС

"Тази работа не става насила. Не става с аргумента – имаме два дни да предадем плановете и нямаме време да ви обясняваме. Вече сме в патова ситуация, когато или ще сме наказани от Брюксел, или ще сме наказани от работниците."

Това заяви пред БНР Георги Кадиев, бивш депутат и заместник-министър на финансите. По думите му днешните протестни блокади на пътища изразяват недоверието на миньорите към правителството.

"Постоянно са лъгани. Постоянно се крие истината от тях. Тези териториални планове, които бяха сервирани преди два дни, съдържат доста проблеми и те го разбират, поради това и протестират."

Вина за закъснението на плановете носят и предишни правителства, изрази мнение Кадиев.

Георги Кадиев  Снимка: БГНЕС

Миньорите искат да знаят, че затварянето няма да е по-рано от 2038 г., а е записано затваряне до тази дата, посочи бившият заместник-финансов министър и попита защо Полша и Германия са извоювали за затварянето на техни производства години, за каквито са настоявали.

"Всички се съмняват, че това са фирмите, които ще спечелят от "справедливия" преход", отбеляза финансистът относно огласените индикативни списъци от фирми, които ще получат финансиране в процеса на енергийна трансформация. Според Кадиев няма никаква прозрачност и всички остават с впечатление, че "някой ще прибере едни пари". Той посочи като пример една от фирмите, за която са предвидени 700 милиона евро за изграждане на фотоволтаици срещу ангажимента да се създадат едва 20 работни места.

Това на практика е единствената икономика, която има област Стара Загора. Лишавайки я от сърцето ѝ, тя на практика става безсмислена, изтъкна Кадиев.

Най-ощетени ще бъдат в комплекса "Марица Изток". Ако мините и централата "Марица Изток 2" затворят бързо, рязко, без да се осигури алтернативна работа, ще пострада не само област Стара Загора, но и областите Хасково, Ямбол и Сливен. Първите, които ще си заминат от региона, са младите хора. Това обезлюдяване, което е характерно за периферни области на България, ще го видим в центъра ѝ, поясни Георги Кадиев в предаването "Преди всички".

Лигнитните въглища са си наш ресурс. Абсолютно престъпление е да затворим това производство, разчитайки само и единствено на международните пазари, смята той.

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00