Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Снимка: Мая Данчева

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова.

"Излет в спомена" е новата книга на д-р Фани Цуракова с литературни пътеписи. В сборника са събрани текстове, описващи места от известни литературни произведения или свързани с популярни автори. 

Д-р Цуракова е психиатър в болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ и автор на романи и детски книги. По-характерен за нейното творчество е криминалният жанр. 

"Така изкушението творецът да види естеистичната форма на нещата, да бъдат обобщени, различава писателя от обикновения турист. Така и аз с мои пътешествия, дири по време на командировка, написах част от книгите си. 

Размисълът за мястото, което е описано, за автора, за героя, това е общото в моя сборник от 22 пътеписа - "Излет в спомена".

Така и за книгата "Алиса в страната на чудесата", авторът на книгата има синдром, известен като Синдрома на Алиса. Така че, Алиса съм я видяла в болницата, която работи, и на мястото, в което е работил нейният автор - в Оксфорд, поясни още д-р Цуракова.

"Описвам моите преживявания, когато стъпвам на това място, асоциации със своя живот, със своето минало и с това, което е било някога в това произведение и което е сега. 

Така е и с войната в Украйна сега, идеята, че никога няма да има война, но очевидно е, че спиралата на масовото човешко поведение ни застига, каза д-р Цуракова.

"Предварителните планове за едно произведение, биха оставили текстът доста сух. Всеки образ носи в себе си в миналото, не може да бъде по-друг начин, "Времето е в нас и ние сме във времето", казва Апостолът, допълни още д-р Цуракова.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02