Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зинаида Златанова: Протестиращите енергетици са напълно прави в гнева си

"Когато няма поет твърд ангажимент, датата може да бъде удължена, но може да бъде и съкратена", предупреди тя

| Интервю
Зинаида Златанова
Снимка: БГНЕС

Протестиращите енергетици и миньори са напълно прави в гнева си, каза пред БНР Зинаида Златанова, дългогодишен ръководител на представителството на ЕК в България и бивш вицепремиер по европейските въпроси.

"Към тази ситуация вървим в последните 10 години. Необходимостта от енергиен преход, необходимостта от постепенно прекратяване на използването на въглищата в енергетиката – това е една политика, която активно се провежда в ЕС от поне 10 години. А за нея се знае от поне 15 години. За мен тук въпросът не е дали ще се случи това, а кога и как ще се случи. Хората са напълно прави в гнева си, защото те са единствено и само потърпевши. От тях не зависи да взимат тези решения. Тези, които е трябвало още преди 7 години да подготвят страната за този преход, за съжаление не са го свършили", коментира тя.

В интервю за предаването "Хоризонт за вас" Златанова подчерта, че разбира както гнева на гражданите, така и липсата на време, в която е изпаднало правителството:

"Да обясниш последните 7-8 години за 2 дни е много трудно. Разбирам затруднението, в което са изпаднали. Разбирам, че това не е само и единствено по тяхна вина, но за съжаление от такива ситуации изходът е много труден".

Тя потвърди, че може да бъде загубено огромно финансиране, ако не бъдат предоставени тези планове.

"Изключително късното започване на обсъждането на тази политика доведе до логичен край, който е тук, където се намираме в момента".

Според нея в последната година – две е могло да се поиска техническа помощ от европейските институции, за да се направят тези планове.

Зинаида Златанова отбеляза още, че България е единствената държава в ЕС, която все още не е определила крайната си дата за прекратяване на използването на въглища в енергетиката. Тя предупреди:

"Когато няма поет твърд ангажимент, тази дата може да бъде удължена, но може да бъде и съкратена. Това е моето притеснение, ако се продължи да се протака. Освен загубата на парите, може да се изпусне и сегашната що годе договорена дата".

Златанова коментира и исканата отсрочка за внасяне на плановете:

"Ако тази отсрочка вече не е поискана към досегашния час, то по-логичният и правилен ход е да бъдат внесени плановете с цялата условност и цялата отговорност, която правителството взима върху плещите си да ги комуникира постфактум с обществеността. Но така носи много по-малък риск да загубим финансирането".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР ще обсъди поскъпване на тока, парното и топлата вода

Предстоящото поскъпване на тока, парното и топлата вода от 1 юли с близо 5 процента средно за страната ще бъде обсъдено на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране. На него производителите, електроразпределителните дружества и топлофикациите ще изложат своите становища по предлаганите от регулатора цени.  Най-голямо увеличение на..

публикувано на 12.06.25 в 04:04

Спират за 8 часа движението по Дунав мост

Тази вечер от 20 ч ще бъде напълно спряно движението по Дунав мост между Русе и Гюргево заради авариен ремонт. Дейностите ще продължат до 4 ч на утрешния ден. Ремонт на дилатационна фуга на мостовото съоръжение ще спре напълно за 8 часа движението по моста. Това е извънредна аварийна ситуация и няма общо с основния ремонт на съоръжението в българския..

публикувано на 12.06.25 в 03:49
Киър Стармър

Стармър избягва среща с лидера на Бангладеш заради опасения за имиджа на лейбъристите

Британският премиер Киър Стармър е отхвърлил искането за среща от лидера на Бангладеш по време на посещението му в Лондон, целящо да получи подкрепа за усилията за възстановяване на милиарди долари, откраднати от сваления режим на Шейх Хасина, съобщи „Файненшъл таймс“.     Временният лидер на Бангладеш Мухамад Юнус заяви пред “Файненшъл таймс“, че..

публикувано на 12.06.25 в 02:47

Правителствена програма в Кипър помага на потребителите да пазаруват изгодно

Потребителите в Кипър вече разполагат с „електронна кошница“, която ще им помага за изгодно пазаруване. От днес работи новата дигитална платформа, водеща инициатива в правителствената програма, която е достъпна като мобилно приложение и уебсайт.   Новата онлайн платформа „електронна кошница“ /„e-kalathi“/ е полезен инструмент за гражданите, която засилва..

публикувано на 12.06.25 в 02:21
Зажънване в село Търнава

В Ямболско започва прибирането на зърнената реколта

Започва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Традиционно зажънването на ечемика е в община Тунджа, която разполага с близо1 млн. декара обработваема земя.  Очакванията на от региона  са за по-ниски добиви в сравнение с миналата година, както при зърнените, така и при техническите култури. Като основни причини се..

публикувано на 12.06.25 в 02:11

Разполагат още полицаи в районите с безредици в Северна Ирландия

Значителен брой полицаи допълнително са разположени в райони на Северна Ирландия, засегнати от три дни на безредици, в резултат на които има ранени, арестувани, опожарени коли и сгради.   По време на насилията,които засегнаха най-тежко град Балимина, бяха ранени 32 полицаи и бяха арестувани шестима души. Безредиците започнаха в понеделник след мирен..

публикувано на 12.06.25 в 01:51
 Даниел Митов

Даниел Митов е отстранил директора на ОД на МВР - Варна

Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов.  Това научи БНР от свои източници.  За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град.  Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..

публикувано на 11.06.25 в 23:06