Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петимата българи представляват стандартна разузнавателна клетка, основана с идеята за дългосрочно проникване и подривна дейност в една отслабена държава“

Проф. Антъни Глийс: Обвинените в шпионаж българи очевидно са имали амбиция да действат и в ЕС

"Тази клетка е израз на една твърде дъгла традиция в шпионажа“

| Интервю
Снимка: Westminster Magistrates Court

Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова - петимата българи, арестувани във Великобритания по подозрения в шпионаж в полза на Русия - бяха официално обвинени в съда в Уестминстър. Те остават в ареста до следващото заседание на 13 октомври. Според обвиненията са участвали "в заговор за събиране на информация" с цел да подпомогнат Русия в провеждането на враждебни действия, включително потенциални отвличания. Това се е случвало в периода между 30 август 2020 г. и 8 февруари 2023 г.


В съда от прокуратурата се чу и името на Ян Марсалек, като поръчител на задачите за българската група. Австрийският гражданин е един от най-издирваните мъже по света след огромна финансова измама за 20 милиарда евро през 2020 година през германската компания Wirecard. Някога наричана "гордостта на германските финансови технологии", тя фалира в рамките на само няколко часа, Марсалек е заподозрян в измама и изчезва. Интерпол го обявява за издирване с червена бюлетина, а журналистически разследвания го разобличават като свързан с руските тайни служби. И подозират, че се намира в Русия.

Без да го обвинява по делото срещу българите, лондонската прокуратура твърди, че Марсалек е контактувал с Орлин Русев през социалната мрежа "Телеграм". В свои разследвания журналисти във Великобритания и Германия твърдят, че двамата са си разменяли и имейли, като Русев е предоставял на Марсалек специална шпионска апаратура, включително телефон със защита от следене и специализиран софтуер.

Нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов потърси за коментар професор Антъни Глийс от университета в Бирмингам, международно признат експерт по въпросите на сигурността и разузнаването. 

- На фона на заливаното със шпионски скандали Обединено кралство колко значим е случаят с българската шпионска клетка?

Мисля, че този случай е важен и сериозен, защото показва, че Обединеното кралство е мишена на дългосрочно проникване с прецизни шпионски методи на руското разузнаване. Плановете за тази шпионска мрежа датират отпреди около 10 години, когато тези хора са били илфилтрирани в Обединеното кралство.

Втората причина да приемам случая за значим е, че агентите на Русия този път са българи - не британски граждани и не руски. Това показва, че британската разузнавателна общност, и особено контраразузнаването МИ-5, сега разбират, че руска дейност във Великобритания е сравнително лесно да бъде наблюдавана, докато много по-трудно се проследява какво правят граждани на страни-членки на ЕС, които законно пребивават тук, каквито са тези българи.

До сега бе нормално в случаи като този заподозрените или обвинените в шпионаж директно да се ескрадират. Каква е сега причината срещу тях да бъдат повдигнати обвинения?

Това, което казвате, е напълно вярно за подобни случаи, като този преди години на руската шпионка Катя Затуливетер, която имаше сексуална връзка с депутат, който по онова време беше член на паламентарната комисия за отбрана и сигурност. Тази атрактивна млада жена беше обвинена, че е руски шпионин, но нямаше достатъчно доказателства да бъде призната за виновна в съда. Това може да бъде възприето (и то беше възприето) като поражение за МИ-5. От гледна точка на МИ-5 обаче, дори само идентифицирането й като руски шпионин означаваше, че тя вече не може да бъде полезна на Русия. И сега Катя Затуливетер работи за режима на Путин в Русия и в Източна Европа. В действителност на МИ-5 се оказва натиск да не завеждат дела срещу хора, а просто да се отървават от тях.

Сегашният случай обаче е много по-сериозен, защото тази българска мрежа от петима души определено е имала амбиции да действа не само във Великобритаиня, но и в ЕС. Те са разполагали с лични карти, паспорти и други документи за самоличност, не само за Великобритания и България, но също за Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия. Така че,  каквото и да са вършели, то е било проект за цяла Европа, не само за тук. Освен това един процес ще изпрати сигнал към хора в Обединеното кралство, които вероятно несъзнателно или неволно са общували с членове на тази мрежа, че може би са били използвани за интересите на путинова Русия.

Ние например смятаме, че Катрин Иванова, която е базирана в Хароу, Северен Лондон, не само е движела социална интернет-платформа за българи във Великобритания, привидно за обмен на информация, но и чрез нея се е опитвала да вербува други българи на Острова да станат агенти и шпиони в полза на Русия. А също тези българи, които са граждани на страна-членка на ЕС и законно пребивават тук, да шпионират за Русия в различни институции и в профсъюзите. Така че образно казано, петимата са хвърлили въдици в много посоки и изправянето им пред съда ще покаже ясно опасностите, произтичащи от този случай.

Ян Марсалек не е обвиняем по случая, но несъмнено е най-голямото име, споменато във връзка с българското дело. "Дейли телеграф" публикува обширна статия за един от най-издирваните измамници в света, избягал впоследствие в Русия. В тази връзка вестникът коментира, че в сравнение с Марсалек случаят с българите изглежда доста невзрачен.

- Да, разбира се, винаги има един "голям". Това лице е обвинено в много сериозни финансови машинации. Може да се окаже, че има директни връзки с него, но сега те не се разследват в Обединеното кралство, вероятно по правни причини. Вие можете да кажете, че това все пак е доказателство, но говорите с човек, който изучава подобна материя от много дълго време. Ако погледнете снимките на петимата обвинени, за мен е абсолютно очевидно, че Орлин Русев, на 45 години, базиран в Грейт Ярмут в Норфолк, е ръководителят на тази група. Той има лице, изражение на офицер от разузнаването от съветската ера с този характерен твърд, студен поглед.

Разбира се, Съветският съюз изчезна, но майсторлъкът на шпионажа се е предал от бившия КГБ на разузнавачите на постсъветска Русия - Федералната служба за сигурност и Главното разузнавателно управление. Струва ми се, че Русев е голямата фигура. Вероятно е двамата с Марсалек да са свързани, но не бих следвал внушенията на "Дейли телеграф", че българският случай е незначителен.

Обвинението в съда категорично заяви, че Ян Марсалек е смятан за човек, който е спускал задачите на българската шпионска клетка.

Нека да изчакаме. Българите са обвинени, но срещу тях все още не се води процес. Води се мащабно разследване. Петимата бяха арестувани през февруари, но ние научихме за това 5 месеца по-късно. МИ-5 и полицията са събрали много доказателсва преди тези хора да бъдат задържани. След това също. Разбираемо е тази група да отрича и да оспорва каквато и да е връзка с руската държава, като вероятно ще кажат, че им е било плащано от някой в Германия.

В този свят, света на шпионажа, на оказване на влияние, на събиране на разузнавателна информация, ние постоянно се сблъскваме с двойни агенти и с фалшиви новини. В този свят често е много трудно да разбереш какво е истина и какво не. По мое мнение, петимата българи представляват стандартна разузнавателна клетка, основана с идеята за дългосрочно проникване и подривна дейност в една отслабена държава, защото, както всички знаем, Обединеното кралство е в много затруднено положение. Още повече, Великобритания е не само водещ член на НАТО и на Съвета за сигурност на ООН и ядрена сила, но също и непоколебимо подкрепя борбата на украинския народ да запази независимостта си, извоювана през 1991 година.

Има много причини Русия да смята Обедиенното кралство за отслабено, не само заради Брекзит. За мен тази клетка от петимата българи е израз на една твърде дъгла традиция в шпионажа и подривната дейност. Не става дума само за събиране на секретни материали. Шпионажът и разузнавателната дейност имат различни форми, включително проникване в институции и опит за създаване на нови мрежи, които да вербуват нови хора.

Също не трябва да игнорираме факта, че от началото на 2023 година имаме нов закон за шпионажа в Обедиенното кралство, където е записано, че помагането на чуждо разузнаване е престъпление. Преди влизането в сила на новия закон случай като този много тудно можеше да стигне до съд. Така че имаме нов закон, нова мрежа от българи, но много стар проблем.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16
Володимир Зеленски

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат украинците от Курска област до 20 януари

Руският президент Владимир Путин иска войските му да изтласкат украинците от Курска област най-късно до 20 януари, каза украинският му колега Володимир Зеленски, цитиран от медиите в Киев. На тази дата (след по-малко от два месеца) встъпва в длъжност новоизбраният американски президент Доналд Тръмп, който обеща да договори скорошен край на..

публикувано на 24.11.24 в 19:43
Кочериново

Подменят уличното осветление в Кочериново и селата в общината

Подписан е договорът за подмяна на уличното осветление във всички населени места на територията на община Кочериново, обявиха от администрацията. Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост за 914 000 лева. Уличното осветление във всички единадесет населени места в общината ще бъде с подменени светодиодни осветители за..

публикувано на 24.11.24 в 19:12
Дим се издига след израелски въздушен удар в южен Бейрут, 23 ноември 2024 г.

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените след израелски удар в Бейрут в събота

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените в резултат на вчерашния израелски удар по район в централен Бейрут, съобщиха местните власти. Равносметката не е окончателна, тъй като раздигането на развалините продължава, уточнява АФП.  Увеличава се броят на жертвите на израелския удар в Бейрут Продължават и боевете в южен Ливан, където израелската..

публикувано на 24.11.24 в 19:09

В Русия са избрали кандидат за нов посланик в САЩ

В Москва са избрали кандидат за поста посланик във Вашингтон и най-вероятно това е директорът на департамента за Северна Америка в руското външно министерство Александър Дарчиев. Това съобщи "Комерсант", като се позова на три свои източника.  На 20 ноември говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че кандидатурата е определена,..

публикувано на 24.11.24 в 19:04

Неофициално: Висш руски генерал е уволнен

Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..

публикувано на 24.11.24 в 18:51