През 2015 г. Софийската национална опера осъществи нещо изключително – постави за първи път опери от Рихард Вагнер в сърцето на Бавария, на 90 км от Мюнхен, където могъщият покровител на гениалния германски композитор – крал Лудвиг II, е мечтаел да построи вагнеровия оперен театър.
Това място, към което кралят е гледал от прозорците на приказния си замък Нойшванщайн, е на отсрещния бряг на езерото Форгензее, в стария баварски град Фюсен. През 1999 г. по оригиналните проекти, но в осъвременен вид тук е построен театър – Фестшпилхаус Нойшванщайн. В него ежегодно се представя мюзикълът “Лудвиг II“, който разказва за романтичната и трагична съдба на владетеля, наричан “приказния“ крал.
200 г. след рождението на Рихард Вагнер нещо вълшебно сякаш отново се събужда и търси начин да се осъществи. През 2014 г. големият български режисьор и визионер акад. Пламен Карталов пристига във Фестшпилхаус Нойшванщайн на път за Залцбург. Датата е 15 август, празникът Голяма Богородица. Поглеждайки над дълбоките води на езерото, към високите алпийски скали отсреща, между които е “кацнал“ приказният замък сред вековни гори и буен планински водопад, Маестрото решава да осъществи мечтата на Лудвиг II и в театъра да се играят вагнерови опери.
През 2015 г. Софийската национална опера представи тук с триумфален успех пред вагнерианци от цял свят първата българска постановка на цялата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер. В последната вечер точно над замъка се появи двойна дъга, като две половини на пръстен. “Сякаш Лудвиг II и Вагнер благославят тази постановка“, коментираше развълнувано публиката, излязла в антракта пред театъра, на брега на езерото Форгензее.
Кметът на Фюсен Паул Якоб изрази мечтата си това изключително събитие да прерасне в традиционен Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн. Ето че Софийската национална опера отново е тук, водена от маестро Пламен Карталов, с новата си постановка на операта “Валкюра“. Казват, че не 5-то или 10-то издание на един фестивал е най-важното за превръщането му в традиция, а второто! Да пожелаем “На добър час“ на спектаклите на Софийската национална опера на Втория Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн, които предстоят на Празника на музиката 1-и октомври и на 3-и октомври!
Музиканти и пътешественици - Зоя и Георги Минкови са гости в рубриката „Америка – илюзии и реалности. Заедно са на сцената , в пътешествията и в живота. И в преследването на мечтите си. От 20 години тези мечти имат американски измерения. Казват, че това е тяхното място, че се чувстват и българи и американци. Зоя и Георги Минкови не..
Духът на Коледа вдъхнови учителите, родителите и най-вече учениците на едно от столичните училища да подкрепят инициативата Българската Коледа. За втора поредна година учителите, родителите и най-вече учениците на 166 спортно училище "Васил Левски" в столицата изработиха коледни играчки, сувенири и ръчно рисувани картички , които..
Експозиция със стари коледни играчки, някои от които са на близо век, е подредена във витрина на Регионалния исторически музей в Русе. Коледното дърво, заедно с играчките, сладкишите и подаръците идват в България от Западна Европа и са част от модерния живот на градските хора. Гевречетата и бонбоните, с които се украсявали вечнозелените..
Излезе ново издание на "Сонети" на Уилям Шекспир в превод от Кирил Кадийски. " При художествения превод, най-вече при превода на поезия, е важното да имаме ново произведение на езика, на който превеждаме . На приемащия език да има ново художествено произведение, което да говори на читателя или на слушателя. Да говори същото, което би казал и..
"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт" Анелия Павлова, художничка и поетеса. Тя живее от 31 години на Австралийския континент. Тя представя своя изложба в родината, в Историческия музей в Петрич под заглавие - "Завръщане". Нейните творби..
Сред именитите гости на тазгодишния международен литературен фестивал в НДК е турската писателка Дефне Суман . На български досега са излезли две нейни книги - "Дъщеря на Смирна" и "Истанбулска рапсодия" . Съдбата отвежда авторката на много места по света. Родена е в Истанбул, но живее в Тайланд, после прекарва 10 години в САЩ. В момента..
Творчеството на над 50 художници и визуални артисти вече е в канал "Изящни изкуства Север Изток". Проектът е подкрепен от Национален фонд "Култура" и има за цел да популяризира творчеството на визуалните артисти от Североизточна България – градовете Разград, Русе, Силистра и Търговище. Чрез видеоимпресии, публикувани в специализиран канал на..
Американският Сенат блокира законопроект, предвиждащ помощи за чужди държави в размер на 116 милиарда долара. Повече от половината от тях, а именно..
"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт"..
В контекста на геополитическия сблъсък между атлантическия фактор в лицето на САЩ, които опитват да запазят глобалната доминация, която получиха през..