Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Люба Батембергска: Забраната за строителство по морето трябва да е поне 1 км

| Интервю
Снимка: Сияна Спиридонова

"Цели се наистина спиране на застрояването, но същевременно е факт, специално в случаите на Карадере и Иракли, ще бъде по скоро отприщване на застрояването след това, след тези 500 метра. Според мен има голям шанс да получим един зелен санитарен коридор, зад който да се окажем с бетонно гето". Това е мнението на Люба Батембергска от инициативата "Да спасим Карадере" относно предложения законопроект за изменения в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

"От години продължава да има един и същи проблем, който е липса на спазване на законите. Повечето от земите по Черноморието, специално в случаите на Карадере и Иракли, а и по други части на северното Черноморие, една голяма част от тях се водят урбанизирани, но тяхното предназначение отдавна е изтекло. По закон в момента горите трябва да станат отново гори, каквито са, слънчогледовите ниви и лозята трябва да бъдат земеделски земи. Ако те са отразени по този начин, няма да има опасност от застрояване, но тъй като това не е направено, на практика 500-те метра, предвидени в момента, няма да са достатъчни, за да се опазят незастроените местности по морето, освен това се налага да ги има", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички".

Според нея за да има ефект и да бъдат запазени незастроените места по морето, забраната за строителство би трябвало да обхваща или Зона Б или поне 1 км. Добре е да се разшири и защитата и към северното Черноморие, смята Батембергска.

Според нея има достатъчна гражданска енергия. Въпросът е дали има достатъчно чуваемост и воля от страна на депутатите, отбеляза тя. По думите й едно от решенията, които би могло да се приложи, е мораториум за строителство зад незастроените места в рамките на 2 години, докато има някаква систематизирана държавна политика:

"Трябва прецизиране на текстовете, трябва увеличаване на забраната за строителство. Ако искаме да запазим по-голяма част от Черноморието, трябва да се разширят и плажовете за природосъобразен туризъм. Ако не сме готови в момента за цялостно решение как да запазим тези местности, е необходим мораториум, докато се направи".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инфлацията не спира българите да пътуват

Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти очаква добър зимен сезон . Това заяви пред БНР председателят й Димитрина Горанова. Тя обаче уточни, че  продължителността и успеха на сезона много зависят от метеорологичните условия .  В предаването "Хоризонт до обед" Горанова обяви, че  се увеличават потребителите, които..

публикувано на 08.12.23 в 11:36
социалното предприятие За сувенири и култура

За Коледа изберете подарък, създаден от жени с увреждания в Трявна

Талантливи жени с увреждания създават красиви творения в социалното предприятие "За сувенири и култура“, гр. Трявна. "Сдружение "Цветница“ е основано пред 10 години, за да помага на уязвими хора.  Заетостта на хора с увреждания е един от основните ни приоритет и.  Преди 4 години имахме възможност да създадем нашето социално предприятие..

публикувано на 08.12.23 в 09:52

Гергана Ефремова: Учебните програми имат нужда от цялостна промяна

PISA може би е различен тест от оценяването в училище, но системата не се справя и спрямо своите собствени изисквания.   Това заяви пред БНР Гергана Ефремова от "Заедно в час" относно ниските резултати на българските ученици. PISA: 54% от учениците у нас под минимума по математика, 53% - по четене "PISA може би е различен тест от..

публикувано на 06.12.23 в 11:23
Харалан Александров

Харалан Александров: Пеевски не прави грешката да бърка картата с територията и наратива с реалността

"Лукойл" целенасочено и систематично прецакваше българската държава в продължение на десетилетия, като просто не плащаше данъци . Това коментира пред БНР социалният антрополог Харалан Александров. "Лукойл" преразглежда стратегията си в България и обмисля продажба на бизнеса "Това, което е на повърхността, не трябва да бъде взимано на..

публикувано на 05.12.23 в 13:43

Национално сдружение брокери на имоти: Регулация на бранша - да, но от държавата

Вчера беше внесена  петиция в Народното събрание срещу законопроект, който според вносителите, ще монополизира бранша на недвижимите имоти и ще унищожи малкия и среден бизнес.  Възражението на Националното сдружение брокери на имоти е срещу проектозакон, внесен от депутати от партия "Възраждане".  Пред БНР Илиана Рашкова, член на..

публикувано на 05.12.23 в 11:03

Синдикат "Образование" настоява за 15% увеличение на заплатите в сектора

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настояват в открито  писмо до премиера Николай Денков и до министъра на финансите Асен Василев за 15% увеличение на заплатите на работещите в отрасъл "Образование" през следващата година. При увеличение по-ниско от 10% профсъюзът ще започне незабавно организация за протестни действия, предаде репортер на..

публикувано на 03.12.23 в 08:07
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Атаката преди балотажа беше резултат от външна намеса

" Сглобката на национално ниво скърца, но не се разпада и защото Терзиев стана кмет . В това съм категорична. Те търсят начин да се разделят.  Опитват се вътрешно да се пренаредят, преформатират . В този фрагментиран общински съвет ще има  възможност за прокарване и на полезни за софиянци решения. " Това заяви пред БНР  Ваня Григорова, общински..

публикувано на 02.12.23 в 13:08