Изложби на пет различни локации ще бъдат открити едновременно в рамките на събитието Look – Ecology and Technology. Галериите, които се включват в проекта, са "Аросита", "Харта", "Херитаж", Depoo Gallery и Punta Gallery. Експозициите ще останат в тях от 3 октомври до 17 октомври. Днес е представянето на този мащабен арт проект в Гьоте институт в София.
Свои творби ще представят Александър Мрохс, Анна Стюард, Албена Баева, Александър Вълчев, Филип Попов, Мира Янкова, Мария Налбантова, Лакова и Яна Абрашева.
Елизабет Талауер, която е мултидисциплинарен артист, разказа пред БНР, че не става въпрос за леки пътища за финансиране.
"Когато един творец се занимава с неудобни, неприятни теми, това е нещо, което е много емоционално. Такива са темите, свързани с екология, замърсяване, прекалено бързо развитие на технологията, без да се контролират социалните аспекти. Всички колеги имат дълбоко вътрешно убеждение, че трябва да се обърне внимание и да се въвлече обществото".
Росица Гецова обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо е да се грижим за света, който ни заобикаля.
"Темата е политически модерна, но тя наистина ни вълнува сериозно. Обединява много хора. Във всеки е заложена връзката с природата".
Александър Мрохс събира различни артефакти и обекти, за да ги обединени в една творба.
"Инсталацията в галерия "Херитаж" представлява виртуален комплекс, в който се намират деформирани обекти, които чрез дигитален хореография са интегрирани във виртуалния свят. С помощта на специален сензор посетителят може да навлезе в този виртуален свят и да манипулира обектите. Той става част от инсталацията, която пък се опитва да се провре в реалния свят".
До 6 октомври Александър Мрохс ще присъства лично в галерия "Херитаж" и ще асистира за комуникацията с неговата инсталация.
Албена Баева предтавя две свои серии на фестивала.
"Какво бъдеще очакваме? Антиутопия ли ще е, утопия ли ще е? Как ние бихме изградили света? В момента сме тук и имаме възможност да поправяме грешките и да сътворяваме бъдещето".
Тя не се плаши от възможността да бъде изместена от машините.
"Ако един ден машините се самообучат, за да създават изкуство, то ние ще имаме още едно разнообразие, още един различен глас".
Посветила е време на тренирането на алгоритъм за създаване на изображения.
"Вървя в посока на автономността на идеите и свободата на духа на машините".
Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Гецова, Елизабет Талауер, Александър Мрохс и Албена Баева може да чуете в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..