Изложби на пет различни локации ще бъдат открити едновременно в рамките на събитието Look – Ecology and Technology. Галериите, които се включват в проекта, са "Аросита", "Харта", "Херитаж", Depoo Gallery и Punta Gallery. Експозициите ще останат в тях от 3 октомври до 17 октомври. Днес е представянето на този мащабен арт проект в Гьоте институт в София.
Свои творби ще представят Александър Мрохс, Анна Стюард, Албена Баева, Александър Вълчев, Филип Попов, Мира Янкова, Мария Налбантова, Лакова и Яна Абрашева.
Елизабет Талауер, която е мултидисциплинарен артист, разказа пред БНР, че не става въпрос за леки пътища за финансиране.
"Когато един творец се занимава с неудобни, неприятни теми, това е нещо, което е много емоционално. Такива са темите, свързани с екология, замърсяване, прекалено бързо развитие на технологията, без да се контролират социалните аспекти. Всички колеги имат дълбоко вътрешно убеждение, че трябва да се обърне внимание и да се въвлече обществото".
Росица Гецова обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо е да се грижим за света, който ни заобикаля.
"Темата е политически модерна, но тя наистина ни вълнува сериозно. Обединява много хора. Във всеки е заложена връзката с природата".
Александър Мрохс събира различни артефакти и обекти, за да ги обединени в една творба.
"Инсталацията в галерия "Херитаж" представлява виртуален комплекс, в който се намират деформирани обекти, които чрез дигитален хореография са интегрирани във виртуалния свят. С помощта на специален сензор посетителят може да навлезе в този виртуален свят и да манипулира обектите. Той става част от инсталацията, която пък се опитва да се провре в реалния свят".
До 6 октомври Александър Мрохс ще присъства лично в галерия "Херитаж" и ще асистира за комуникацията с неговата инсталация.
Албена Баева предтавя две свои серии на фестивала.
"Какво бъдеще очакваме? Антиутопия ли ще е, утопия ли ще е? Как ние бихме изградили света? В момента сме тук и имаме възможност да поправяме грешките и да сътворяваме бъдещето".
Тя не се плаши от възможността да бъде изместена от машините.
"Ако един ден машините се самообучат, за да създават изкуство, то ние ще имаме още едно разнообразие, още един различен глас".
Посветила е време на тренирането на алгоритъм за създаване на изображения.
"Вървя в посока на автономността на идеите и свободата на духа на машините".
Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Гецова, Елизабет Талауер, Александър Мрохс и Албена Баева може да чуете в звуковия файл.
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..