В началото на новата академична година записаните студенти в университети в чужбина са с 6% повече спрямо предходната.
Нидерландия, Великобритания и Италия са държавите с най-много записани студенти от България през новата академична година, като изборът на над половината от тях е Нидерландия. Италия е страната с най-ниски разходи за месечна издръжка на студентите, а интересът към Великобритания бележи ръст с 20 на сто спрямо година по-рано.
Това съобщиха образователни експерти, които на 7 октомври в София организират традиционния есенен форум "Световно образование". Участие в него ще вземат представители на 33 европейски и български университети. Освен в столицата, изложението ще се проведе и в Пловдив, Бургас и Варна - съответно на 8, 9 и 10 октомври.
Най-предпочитаните дестинации за следване сред българските кандидат-студенти са Нидерландия, Великобритания и Италия, обясни Николай Христанов, мениджър "Програми висше образование в чужбина" в една от водещите у нас агенции за образование зад граница:
"Като топспециалности на първите три места наблюдаваме "Бизнес и мениджмънт", "Компютърни науки", "Арт и дизайн". Част от академичните програми са свързани с изкуствения интелект".
Интересът към Великобритания след Брекзит и пандемията се връща. Ръстът му спрямо септември миналата година е 20 на сто:
"Въпреки по-високите такси качеството на обучение в британските университети печели вниманието на кандидатите. Търсените специалности са в сферата на икономика и финанси, компютърни и инженерни науки, криминология. Английските университети се опитват да запазят политиката към студенти от ЕС, предлагайки някои добри финансови условия".
Университетите в Нидерландия не са променили своята политика, казва още Николай Христанов:
"Проблемът с квартирите вече не е тайна за кандидатите и за техните семейства. Цените в някои градове са скочили с около 100 до 150 евро".
Университетите в Нидерландия предлагат ограничен брой места в общежитията, които се разпределят и чрез лотария, обясни той.
Друга промяна, свързана със следването в Нидерландия:
"От следващата година таксата за обучение ще бъде 2530 евро. Няма да има намаление за първокурсници. Ще бъдат намалени и нужните часове работа за получаване на финансиране от държавата".
Италия е образователната дестинация, която бележи най-висок ръст на кандидатурите и записаните студенти тази година.
"Има програми и на английски език. Предлагат се специалности в някои от най-търсените сфери. Издръжката също е предпоставка Италия да е сред търсените дестинации".
Германия и Австрия също са сред предпочитаните образователни дестинации. Извън Европа, предпочитаните дистанции за следване сред българските кандидат-студенти са САЩ и Канада:
"Стремежът за САЩ е към университети от Бръшляновата лига - с възможност за финансиране. В Канада се търсят университети с високи места в класациите".
С физическа охрана в България се пазят 198 обекта на съдебната власт, а само с технически средства - 48, каза в Пампорово главният директор на Главна дирекция "Охрана" главен комисар Георги Жеков. Днес в курорта се проведе 20-ят национален събор на служителите от дирекцията и бе отбелязана 22-годишнината от създаването й. Главен Комисар..
Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за споразумение за освобождаване на заложници и спиране на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на израелския 12-ти канал. По-рано днес Израел обяви, че подготвя отговора си, след като палестинското движение "Хамас“ изрази готовност да преговаря за прекратяване на огъня в Газа,..
Пожарна аларма в самолет на Ryanair е причинила леки наранявания на 18 души. Шестима от тях са били откарани в два медицински центъра. Инцидентът се е случил малко след полунощ, докато самолетът е бил на земята на летището в Палма де Майорка. Машината е трябвало да излети за Манчестър, Великобритания. Въпреки първоначалните съобщения за..
Под контрол е горският пожар, който застраши кърджалийското село Звезделина. На терен са 6 пожарни автомобила с 21 огнеборци. Участват служители на Горското стопанство и доброволци. Огънят избухна в труднодостъпна местност, а горещото време и вятърът през целия ден разпалваха пламъците на различни места. Според информацията до..
С шествие в центъра на София приключи протестът в защита на българския лев. По целия маршрут имаше засилено полицейско присъствие. В началото на протеста участниците блокираха движението по столичния бул. "Цар Освободител". Протестиращите настояха за запазване на лева, провеждане на референдум за еврото и за оставка на правителството...
В Гърция арестуваха всички служители на митнически контрол на граничен пункт с Албания. Обвинени са в корупция и изнудване. Отделът за борба с организираната престъпност разследва случая. Всички служители на митницата "Мавромати" с Албания са арестувани. Специализираната полиция е следила няколко месеца с камери и звукови записи..
Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на Българската национална телевизия по време на отразяването на шествието, което започна от триъгълника на властта. Полицията помогна на репортера Карина Караньотова и на оператора Миглена Гайдарова, които бяха обградени от протестиращите по време на вечерната емисия новини. За поредна вечер в..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..