Изключителната българска песен "Притури се планината" има нов прочит и клип, създаден от Българското национално радио.
"Притури се планината" – първият музикален видеоклип на БНР
Той е заснет по случай 50 години от първия запис на песента, изпята от голямата ни народна певица Стефка Съботинова.
По този повод Венеция Караманова, която е диригент на Детския радиохор на БНР, сподели, че вече 17 години песента, която за тях е обработена от Юлиян Слабаков, е в репертоара им.
"Всеки път, когато я чуя и я изпълняваме пред публика, се вълнувам, защото песента има страхотно послание. Досега изпълненията са били от класическото пеене, но сега Борис Стойнов, момчето, което изпълнява песента и е снимано в клипа, от малък се занимава с фолклорно пеене. По този начин оцветихме и предадохме нов нюанс на песента", допълни Караманова в предаването "12+3" на програма "Хоризонт".
По думите ѝ записът не е минал леко, защото всеки един от съставите, ангажирани с песента, е имал своите ангажименти.
"Записвахме поотделно и накрая се събрахме. Режисьор на клипа е Любо Маринов, а оператор е Боян Карамфилов. Първо студио на БНР бе преобразено – светлини, ефекти, а снимахме и сред природата на село Железница, на една поляна. Беше прекрасно изживяване", каза още тя.
Венеция Караманова сподели, че Детският радиохор открива сезона си на 20 октомври в Първо студио на БНР, където ще бъдат представени нови песни – български, японски, произведения на Верди и Шуберт.
"Имаме и един много интересен концерт с нашия социален проект – поели сме патронаж над деца в неравностойно положение, затова ще изнесем концерт в залата на "Оборище" №5".
Новият диригент на Симфоничния оркестър на БНР маестро Константин Илиевски припомни за старта на новия сезон, който ще е на 6 октомври от 19:00 часа в зала "България", като солист ще бъде Далибор Карвай, изключителен цигулар, който свири на Страдивариус.
"Вече няколко седмици доста интензивно работим, От 2016 година се познаваме с колегите от оркестъра. Срещите ми с тях винаги съм ги усещал като много специални и емоционални. До този момент не виждам нищо, което да ми е трудно в новата роля, колегите ме приемат по прекрасен начин, дарявайки ми много енергия. В днешно време много важно е широката публика да бъде привлечена на симфоничните ни концерти. Бих искал младите да опознаят класическата музика. Това е голямата цел – да направим ярък и емоционален сезон", заключи Илиевски.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..