Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е учудващо, че има неодобрение. Критики ще има до последно"

Емил Дечев: Всеобщо одобрение на конституционните промени е абсолютна илюзия

Има риск някои от текстовете да бъдат обявени за противоконституционни, смята заместник-министърът на правосъдието

| Интервю
Емил Дечев
Снимка: БГНЕС

Част от институциите, представили негативно становище, са институции, които ще бъдат засегнати тези промени, ако се случат – ще им бъдат ограничени правомощия и привилегии. Затова и не е учудващо, че има неодобрение на проекта за изменение на Конституцията.

Това заяви пред БНР заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев след отправените критики от професионалната общност към заявените промени в Конституцията. "Това е проект, написан от депутати от 3 парламентарни групи – ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Ние не сме участвали в този процес", уточни той.

Сред критиците на проекта са Съюзът на съдиите, прокуратурата, ВСС. Дечев посочи, че не е съгласен "с всяка една от техните критики".

Техните опасения са, че приключването на единния ВСС и разделянето му на два ще бъде противоконституционно, защото според решение на Конституционния съд от 2003 г. това е промяна на формата на държавно управление, която може да се извърши само от Велико народно събрание, уточни заместник-министърът на правосъдието.

"Истината е, че докато не стигне до Конституционния съд, няма да знаем кой е прав и кой е крив. Това решение от 2003 г. прави необичайно разширително тълкуване на "форма на държавно управление" и не се позовава на никаква европейска конституционна традиция. Това е изцяло българско конституционно творчество, с чиято логика не мога да се съглася."

Относно указите на президента Емил Дечев изтъкна, че това вече е "пример, как може наистина да се получи проблем, защото излизаме извън една власт" и "действително има риск, ако настоящият състав на КС следва логиката на решението от 2003 г., да приеме, че такава промяна е противоконституционна, ако бъде гласувана от обикновено народно събрание".

По темата с намаляването на мандатите Дечев коментира, че намаляването на мандатите може да доведе до увеличаването им – "от седем на десет години".

"Не споделям тази идея. На върха на прокуратурата и съда трябва да бъдат хора, които не трябва от първия ден на техния избор да премислят как трябва да се държат и какви решения да вземат, за да си подсигурят втори мандат. Това става опасно. Първоначално в проекта не е имало такава идея. В един момент се е появила идеята за втори мандат от 5 години, тоест стават 10."

Емил Дечев обясни, че ако този петък се съберат 160 гласа, защото е ясно, че няма да има 180, текат срокове между 2 до 5 месеца до гласуването на второ четене. Така най-рано второто гласуване на промените може да е 6 декември, а най-късно – на 6 март, когато би трябвало и премиерът Николай Денков да подаде оставка, за да се получи т.нар. ротация.

"Не вярвам да се стигне до този вариант – в един и същи ден да се правят такива големи промени – както на изпълнителна власт, така и на Конституция. (…) Има възможност за подобряване на текстовете, те да се премислят по-добре, но да очакваме, че ще бъдат посрещнати с всеобщо одобрение, е абсолютна илюзия. Критики ще има до последно."

Дечев изрази резерви относно текстове, касаещи двойното гражданство и преформатирането на служебното правителство.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В новите санкции на ЕС са включени още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия

Още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия са включени в 17-ия санкционен пакет, който получи одобрението на министрите на външните работи на ЕС. Ограничителните мерки обхващат още ключови военни технологии, а също така са насочени срещу нейните хибридни атаки и вътрешни нарушения на човешките права. Това е най-крупният санкционен пакет..

публикувано на 20.05.25 в 15:34

По-малко зрелостници в Кюстендилско ще се явят на матура

По-малко зрелостници в Кюстендилско - 839, ще се явят на матурата утре, за учебната година 2023/2024 г. са били 855 - по информация на Регионалното управление по образоването. Има и над 20 недопуснати заради слаб успех по някой от изучаваните предмети в 12-и клас. Навсякъде в училищата, където ще има зрелостен изпит, е създадена необходимата..

публикувано на 20.05.25 в 15:20
Сорин Гриндяну

Сорин Гриндяну временно поема председателството на Социалдемократическата партия в Румъния

Сорин Гриндяну поема временно председателството на Социалдемократическата партия в Румъния, съобщава БТА. Той беше избран от Националния политически съвет на партията, който заседава днес в Букурещ.  Гриндяну, който е министър на транспорта и досега беше първи заместник-председател на партията, получи подкрепа от 67 гласа. Марчел Чолаку подаде..

публикувано на 20.05.25 в 15:19

Държавата получи "Добър" 3,53 в грижата за децата през 2024 г.

Средният успех на държавата в грижата за децата през 2024 г. е "Добър" 3,53, показва годишното изследване на Национална мрежа за децата - "Бележник 2025".  За изминалата година държавата е понижила успеха си и отново започва да се връща към средното си представяне, както през повечето от последните 14 издания на мониторинговия доклад на..

публикувано на 20.05.25 в 15:15
Марчел Чолаку

Марчел Чолаку подаде оставка като председател на румънската Социалдемократическа партия

Бившият премиер на Румъния Марчел Чолаку подаде оставка като председател на румънската Социалдемократическа партия. Това стана на заседание на Националния политически съвет на СДП в Букурещ, съобщава БТА. "Днес направих трудна, но необходима стъпка: приключих мандата си като председател на Социалдемократическата партия, със сърце, пълно с..

публикувано на 20.05.25 в 14:57
Валентин Радомирски

Валентин Радомирски: За съжаление, не виждам скорошен край на войната в Украйна

" За съжаление, не виждам скорошен край на войната в Украйна ". Това заяви пред БНР  Валентин Радомирски , дипломат, бивш посланик на страната ни в Румъния и съветник по външна политика и национална сигурност в кабинета на Сергей Станишев: "Даже преди две седмици в администрацията на Тръмп посочиха, че най-рано след 90 дни може да има край ...

публикувано на 20.05.25 в 14:51

ООН: Без хуманитарна помощ 14 хиляди бебета в Газа може да загинат в следващите 48 часа

Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Великобритания и Канада Киър Стармър и Марк Карни засилиха натиска срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху за спиране на военната офанзива в ивицата Газа и осигуряване на достъп на хуманитарна помощ.  ООН пък предупреди, че 14 хиляди бебета в анклава може да загинат в следващите 48 часа, ако..

публикувано на 20.05.25 в 14:50