Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава протестът на енергетиците на АМ "Струма"

Снимка: БГНЕС

Протестиращите на магистрала "Струма" енергетици и миньори са в напрегнато очакване дали НС ще гласува споразумението, което засяга заплатите и съдбата им. Трети ден движението при пътния възел "Бинека" е спряно. В момента там има над 200 души.

Реакциите по постигнатото вчера с парламентарните групи, премиера и синдикатите от енергетиката споразумение сред протестиращите са различни. Преобладават добрите очаквания.

"Докато не се минат подписи от парламента, нищо не е решено. Това, което подписа Денков там вчера и се прави, че той ще си подаде оставката, ако не се подпише, това нас не ни устройва. Устройва ни парламентарните групи да са всичките, защото Денков е днеска, утре ще дойде друг министър-председател. На нас ни трябва сигурност в енергетиката. Тези парламентарни групи, които се избират, се избират повечето от нас - от миньори, енергетици, така, че без нашите гласове трудно ще стане", заяви шлосер от ТЕЦ "Бобов дол".

"Очакваме в 12 часа да има решение по всички въпроси. Бяха стигнали до четвърта точка. За шест точки сме дали. Ще има и от нас отстъпление. Говорим за тука, а колегите, ако продължат със стачните действие, и ние ще се включим, ако не ни удовлетворява. Сега засега сме тук. Очакваме решение", каза миньор от "Открит въгледобив".

"Хората с надежда очакват да се гласува това решение. Те не са тук, защото им харесва и защото искат, а защото са принудени. Системно има подкрепление и от колегите ни от Перник. В момента не са тук. Те идват, когато им изтече работното време. Стоят и през нощта", коментира синдикалистът от КТ "Подкрепа" Йорданка Германова.

"Магистралата си остава затворена. След обявяването на решението на парламента хората, които сме там, на място, прочитаме това, което е договорено и искаме тяхното съгласие. И ако са съгласни, ще пристъпим към отваряне на автомагистралата", каза синдикалистът от "Подкрепа" в ТЕЦ "Бобов дол" Иво Димитров. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сали Бериша

Лидерът на опозицията в Албания не признава предварителните резултати от изборите

Сали Бериша, лидерът на основната албанска опозиционна партия, Демократическата, и на коалицията около нея – "Алианс за величествена Албания", отхвърли обявените предварителни резултати от парламентарните избори в страната в неделя и призова за протест на 16-ти май, когато в Тирана ще се проведе среща на Европейската политическа общност, съобщи..

публикувано на 13.05.25 в 20:36
Президентът на САЩ Доналд Тръмп говори на инвестиционен форум в саудитската столица Рияд, 13 май 2025 г.

В Саудитска Арабия Тръмп обяви, че отменя санкциите срещу Сирия

Американският президент Доналд Тръмп поднесе изненада, като обяви днес от Рияд, че отменя санкциите на САЩ срещу Сирия, в навечерието на среща с временния президент Ахмед аш Шараа в Саудитска Арабия, предаде АФП. "Ще наредя прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им дам шанс да постигнат нещо велико", заяви Тръмп, като отбеляза, че е стигнал до..

публикувано на 13.05.25 в 20:33

Протестиращи пред НС поискаха оставката на Наталия Киселова

Протестиращи пред сградата на НС поискаха оставката на председателя на парламента Наталия Киселова заради отказа ѝ да допусне за разглеждане в парламента на предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум "за" и "против" въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. Организатор на проявата е гражданска инициатива "Будител", но в..

публикувано на 13.05.25 в 20:08
Андрей Рунчев

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

публикувано на 13.05.25 в 19:53

Карането на тротинетки в Кюстендилско ще се контролира от полицията и общините

Карането на индивидуални електрически средства, тротинетки, в Кюстендилско ще се контролира от полицията и от общините. От днес стартира и специализирана операция по спазването на ограниченията за управлението им. Само в Община Кюстендил санкционираните от началото на годината нарушители при управление на тротинетки са близо 100. Две общини -..

публикувано на 13.05.25 в 19:49

Даниел Митов даде отлична оценка на работата на ОДМВР-Перник

ОДМВР-Перник е получила отлична оценка за работата си от министъра на вътрешните работи Даниел Митов и гл. секретар на МВР Мирослав Рашков, съобщи регионалният говорител на  полицията в Перник Венцислав Алексов. Днес министърът и главният секретар присъстваха на годишния отчет на дирекцията. Заради ангажимент на министър Митов предварително..

публикувано на 13.05.25 в 19:22
Красимир Вълчев

Министър Вълчев ще предложи законова промяна, ограничаваща кметовете да обявяват неучебни дни

Ще инициирам промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ограничи възможността кметовете на общини да обявяват еднолично неучебни дни, написа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в официалния си профил във Фейсбук. Утре ще бъде неучебен ден за училищата в София заради протестите в наземния градски транспорт,..

публикувано на 13.05.25 в 19:07