Започва Международния хоров фестивал "Момчетата пеят". Сдружение "Хор на софийските момчета" стартира изпълнението на проект - "Международен хоров фестивал "Момчетата пеят", осъществяван с финансовата подкрепа на Програма РА14 "Културно предприемачество, наследство и сътрудничество", финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Партньор по проекта е Хорът на момчетата от Рейкявик.
Входът е свободен в дните от 6 до 8 октомври в София, Долна баня и Ботевград. Това е третото издание на фестивала. В него ще се представят хорови състави от България, Швейцария и Белгия.
Програмата включва концерти, иновативни флашмоб събития, неформални срещи на изпълнителите с публиката и други творци.
За идеята на фестивала и срещите на публиката с момчешките хорове в "Нощен Хоризонт" разказва създателят на този форум и диригент и художествен ръководител на Хора на софийските момчета проф. Адриана Благоева.
"Този фестивал има за цел да популяризира красотата на хоровата музика, но и красотата на момчешкото хорово пеене, защото това е изключително специфично пеене, като с нашия проект ние сме си поставили за цел да представим няколко състава момчешко хорово пеене от света, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Благоева.
По думите й момчешкото хорово пеене е особен вид хорово пеене, силно въздействащо и емоционално, но е малко познато. То е с много големи традиции в Западна Европа заради католическата религия.
Тя благодари на всички колеги, които посвещават времето си за осъществяване на идеята за Международния хоров фестивал "Момчетата пеят".
През тази година Хорът на Софийските момчета навърши 55 години от създаването си в далечната 1968-а. Създадената традиция в момчешкото хорово пеене е носител на най-големите и престижни награди за хорово изкуство.
Богатият репертоар е от църковно-славянска музика, обработки на български фолклор, творби на чужди композитори от 14 век до наши дни, музика, написана специално за Хора на Софийските момчета. През тази година отбелязваме и 155 години хорово изкуство у нас.
Трети международен хоров фестивал "Момчетата пеят" започва в София
Още по темата в звуковия файл.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..