Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Нигяр Джафер: Българският пациент продължава да бъде късно диагностициран и най-много доплащащ в Европейския съюз

Поради липсата на профилактика медицината у нас закъснява с диагнозата. Българският пациент продължава да бъде късно диагностициран и най-много доплащащ в Европейския съюз, въпреки че е осигурен.

 За това предупреждава д-р Нигяр Джафер по време на 22-рата национална среща на фондация МОСТ /Медии, общество, семейство, традиции/, чиито акцент беше профилактиката, скрининга и лечението на различните заболявания.


По думите на д-р Джафер, която е била и председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, ранната диагностика на социалнозначимите и редките заболявания е от изключителна важност, за да има успешно лечение. Необходимо е здравното образование в страната ни да е на по-високо ниво. Д-р Джафер разчита на министъра на здравеопазването д-р Христо Хинков да обърне внимание на скрининговите програми.

"Скринингът и вчера и днес няма алтернатива. Всички уважаващи себе си здравни системи, които правят възможното и невъзможното за своите граждани и потребители, залагат на профилактиката, на скрининга, т.е. на ранната диагностика, не просто когато става въпрос за социалнозначими и много разпространени заболявания, но и при редките болести, които са обект на т.н. прецизна медицина. Медицинските технологии отидоха толкова на високо, че в момента може да се постави с много голяма точност диагнозата и да се търси точно лечение за заболявания, които са редки, но поразяват голям брой хора.“


Цялото интервю на Евелина Стоянова с д-р Нигяр Джафер чуйте в звуковия файл.

Снимки: Тони Тончев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15
Варошкин по

Екстремните спортове 28 април - 4 май 2024

На първи май българският катерач и сертифициран (IFMGA) алпийски гид Виктор Варошкин стана вторият човек в света, преминал маршрут от най-високата категория в драй тулинга D16 в чист (DTS) стил . Става дума за катерене на скала със сечива и с обувки с котки, а линията “Parallel World” се намира в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на..

публикувано на 04.05.24 в 12:34
Елена Николова

Как "ангелските" инвестиции помагат на малкия бизнес?

Ангелските инвестиции много често се наричат умни пари . Това каза пред БНР Елена Николова, директор "Общности" в Български ангелски клуб.  Тя обясни, че  бизнес ангелите са хора, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании, които имат потенциала да се развият много бързо. "Това не са просто инвестиции, които малкият бизнес..

публикувано на 03.05.24 в 17:56
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри..

публикувано на 30.04.24 в 14:55