Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Договореностите противоречат на европейските регламенти и са неизпълними"

Мартин Владимиров: Цената на тока от въглища е 6 пъти над тази от "Козлодуй" и 2 пъти над пазарната

"Може да е по-изгодно да се внася по-евтина електроенергия от съседни държави"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Договореностите на правителството с протестиращите енергетици и миньори противоречат на европейските регламенти и са неизпълними.

Това каза пред БНР Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" към Центъра за изследване на демокрацията.

"Правителството осъзнава това и се опитва да подведе обществото и минния отрасъл, като дава празни надежди, че може да се въведе механизъм за субсидиране на въглищните централи и след 2025 г., когато тези помощи официално стават незаконни спрямо директивата на ЕС за индустриални емисии", уточни той. 

По думите на Владимиров изтеглянето на териториалните планове, които бяха внесени на 30 септември в ЕК, ще ни коства загуба на още 500 млн. евро:

"Не може да има само наливане на средства в регионите, без да има промяна, трябва да има някаква трансформация. Ако тя не е обещана, няма как ЕК да одобри тези планове. В последния им вариант, внесен преди дни в ЕК, има такава". 

В момента въглищната електроенергия е 6 пъти по-скъпа от тази от АЕЦ "Козлодуй" и 2 пъти по-скъпа от реалната цена на пазара на ток, подчерта Мартин Владимирови прогнозира:

"Ако се затворят въглищните електроцентрали, най-вероятно цената на тока ще се понижи с 20-25%, както прогнозираме в последния доклад на ЦИД".

За България може да е по-изгодно да внася по-евтина електроенергия от съседните държави, особено зелена енергия, отколкото произведената от ТЕЦ-овете на въглища:

"Пазарът на електроенергия в Европа е интегриран и ние сме част от него. За разлика от петрола и газа - електрическите потоци не спират на границата. Те се преориентират на базата на пазарни тенденции. ... Ако в съседните ни държави се произвежда ток на по-ниска цена, а у нас има недостиг на електроенергия, то търговците ще изнесат този ток за България и цената на пазара тук ще намалее".  

Според Владимиров проблемът на политиката за енергиен преход в България е, че се опитва да брани икономическите интереси на една малка група олигархични кръгове, а не се концентрира върху социално-икономическите аспекти на този преход.

Той беше категоричен, че енергийната стратегия на България до 2050 г. не трябва да включва "мегаломански проекти" като строителство на 2 нови ядрени блока, които "просто не ни трябват".

"Всички анализи показват, че енергийната система е устойчива и няма нужда от нови базови мощности".

Интервюто на Людмила Железова с Мартин Владимиров и репортаж на Елена Балабанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Пеевски: Повече лъжите не вървят

В отговор на предложенията на ПП-ДБ законодателни промени, с които да стане възможно и България да налага ограничения на санкционирани по глобалния закон "Магнитски" председателят на "ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски определи нападките срещу него като лъжи и на свой ред повдигна въпроса около поискания от белгийските власти имунитет на евродепутата Никола..

публикувано на 22.05.25 в 15:18
Соня Момчилова

Соня Момчилова: Традиционните медии трябва да останат гласът, който съобщава истината

Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация .  Това каза пред БНР  Соня Момчилова,  председател на Съвета за електронни медии от 2022 г. до 2024 г., журналист, писател и ПР експерт, която наскоро изнесе лекция в УниБИТ на тема " Медии и власт. Консенсусът на..

публикувано на 22.05.25 в 15:16
Патриарх Даниил

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима..

публикувано на 22.05.25 в 15:07
Любомир Дацов

Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо?

В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите. Средната нетна месечна заплата на работещите в хърватските фирми през март тази година възлиза на 1448 евро. Това..

публикувано на 22.05.25 в 15:00

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в Газа

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в северната част на ивицата Газа, включително части от Бейт Лахия и Джабалия.  Израелската армия обясни предупреждението за евакуация с продължаващата дейност на терористичната групировка "Хамас". Израел засили операциите си в Газа през последните дни. Агенцията за гражданска..

публикувано на 22.05.25 в 14:57

СЕМ: Програма "Хоризонт" на БНР изпълнява лицензионните условия

Българското национално радио изпълнява изискванията, заложени в издадената лицензия за доставяне на радиоуслуга за програма "Хоризонт" – това сочи извършено от Съвета за електронни медии наблюдение.  Периодът на проверката е последната седмица на месец март, уточни директорът на дирекция "Мониторинг и анализи" в СЕМ Зорница Гюрова. Тя подчерта, че БНР..

публикувано на 22.05.25 в 14:56

Гърция започва изграждане на водородопровод към България

България е ключов фактор в изграждане на европейски газов коридор за трансфер на водород към европейските страни. По проекта работят съвместно гръцки и български компании, съобщават от Атина. Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА съобщи, че работи по реализация на европейски проект за водородопровод през България за страните..

публикувано на 22.05.25 в 14:35