Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Събев за споразумението с енергетиците: Оставени са големи врати в полето

"България всяка година плаща стотици милиони за двете американски ТЕЦ. Ако бъде подлъгана да продължи, ще си е чисто наша вина"

| Интервю
Димитър Събев
Снимка: Иван Русланов, БНР

Протестиращите на АМ "Струма" енергетици вдигнаха блокадата след одобреното споразумение с властта. В редиците им обаче остават както съмнения, така и неясноти какво ще се случва занапред.
"Дотогава има много вода да изчете. Не се знае какво и как ще променят нещата. За нас е важно да има работни места и младите хора да седят тук. С надеждата политиците да се осъзнаят, че това е България, не е чужда държава, за да държат за чуждите държави, а хората тук да страдат."

"Тия горе днеска казват едно, утре – друго."

"Може и на газ да е, обаче да останат работните места на хората. ТЕЦ-ът трябва да бъде в енергийната система, защото тия фотоволтаици няма да смогнат се справят през зимата. Решения има."

"Има визия за развитието на централата в бъдеще. Ние знаем, че въглищата на този етап искат да бъдат премахнати – говорим за Европа. Зеленият преход е неизбежен, но искаме да е плавен, справедлив за всички. Първоначалният вариант, който ни предлагаха, беше форсмажорен. Ние сме най-подготвената централа от въглищните, които работим за този преход. Искаме пълна мощност да се даде, на работа, до 2038 г. на централата. Да може тази инвестиционна програма, която е заложена, да бъде завършена", смята Иво Димитров, синдикалист от ТЕЦ "Бобов дол".

"Основното, което договорихме, е енергийните дружества на свободния пазар, тоест частните, в тях да не бъдат намалявани мощности и да не бъде спирана или намалявана дейността. Оттук нататък е бъдещото развитие на ТЕЦ "Бобов дол", отбелязва Йорданка Германова от КТ "Подкрепа".

"Протестът отиде по-далеч, отколкото можеше да се предположи. Негативните настроения на миньорите са раздухвани, те са разпалвани. Може би това ще е само началото на края, началото на недоволството."

Това мнение изрази пред БНР Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН. Той е участник в съвместно изследване и анализ на БАН и СУ на демографското и социално развитие на региона на "Марица Изток".

Хората изразяват своите тревоги - да имат предвидимо бъдеще, допълни той. По думите му не може да се осигури безпроблемно съществуване на миньорите, защото общото движение в Европа е към декарбонизация, а пазарните механизми са силни и "можем само да ги посмекчим оттук-оттам".

Когато говорим за въглищна енергетика в България, говорим за амалгама от много различна собственост и различна производителност на труда, изтъкна Събев. Според него трябва да се прави разграничение между тези централи и е назряло закриването на някои от тях, "особено на по-малките".

По силата на сключения през 2001 г. договорки при продажбата на ТЕЦ "Марица Изток" - 1 и 3, България всяка година плаща стотици милиони, близо милиард, за двете американски ТЕЦ, коментира Димитър Събев в предаването "Преди всички". 

"Това са едни големи пари. Тези големи пари в години на нормално функциониране, без ексцесивно големи цени на пазара, тези плащания, субсидии от страна на държавата, гарантираха, че американските ТЕЦ ще останат да работят с печалба, ще продължат да функционират. Тези договори, сключени през 2001 г., изтичат – единият в началото на 2024 г., а другият – през 2026 г. България, ако под някаква причина бъде подлъгана да продължи да прави тези плащания, въпреки че не е длъжна, ще си бъде чисто наша вина. Ако тези ТЕЦ бъдат оставени на свободния пазар и техните икономически параметри се влошат, трябва ли ние като общество и данъкоплатци да отделяме всяка година стотици милиони и милиарди лева, които можеха да се използват за образование и здраве?"

Постигнатото споразумение с правителството, което бе гласувано от парламента, Димитър Събев нарече "доста витиевато, може би са оставени големи врати в полето, за да може да се варира".

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51