Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюрократичен абсурд: Обучаваме парамедици, за да работят в чужбина

| Интервю
Снимка: ФБ/ Парамедици в Спешна помощ

От 2016 г. у нас за парамедици са обучени над 2000 души, но заради липса на регулация и регламентиране на професионалната им дейност 60 на сто от тях са емигрирали и работят в чужбина.

Това съобщи пред БНР Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България.

"Нас ни обучават на добро ниво, след като колегите заминават за чужбина и работят там без проблем."

По думите ѝ в системата на Спешната помощ в момента работят едва около 200 парамедици.

Проблемът в българското законодателство с парамедиците е, че когато обучението е на ниво професионален колеж, то няма как да бъде регулирано като професия в сферата на здравеопазването, поясни Пехливанска.

Като не може да се регулира професията, няма и длъжностна характеристика, с която парамедиците да работят, допълни тя.

Същевременно интересът е огромен и се засилва. Има ежедневни обаждания от хора, които желаят да се запишат и да се обучават за парамедици, посочи Ива Пехливанска.

"Парамедиците са международно регулирана професия. След като обучаваме парамедици в България, сме в нарушение на европейски регламенти – защо тези парамедици не работят у нас", коментира председателят на Съюза на парамедиците у нас в предаването "Преди всички".

На този фон Пехливанска отбеляза, че недостигът на екипи на спешната помощ е в цялата страна, не само по Черноморието.

"В България се вика линейка за всякакви случаи, дори най-маловажните. В момента, в който ние сме на адрес някъде, на 50 км по селата, други хора в града могат да се нуждаят от спешна помощ и няма кой да се отзове."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благороден елен

Със 7% се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони у нас

В България в момента има над 41 000 благородни елена, 142 000 сърни и 50 000 лисици. Това сочат резултатите от пролетната таксация на дивечовите запаси. Анализът на данните от таксацията сочи, че запасите на едър дивеч постепенно нарастват. Със 7 на сто се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони. Запасът от..

публикувано на 17.05.24 в 10:44

На извънреден Председателски съвет решават дали да има извънредно заседание на НС

В Народното събрание се провежда Председателски съвет, на който трябва да бъде взето решение кога ще се проведе извънредно заседание на НС. То беше поискано с подписите на 51 депутати. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли. По темата за пенсиите избухна..

публикувано на 17.05.24 в 10:37

С италианска изложба "Радост, тъга и надежда" започват Майските празници в Дупница

С избожбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“, която пристига от Болоня, Италия, днес започват  Майските празници на културата в Дупница, съобщават от Общината. Празниците се организират за 46-и път, завършват на 2 юни със заря за Деня на Ботев и загиналите за България и с фестивала "Мир на Балканите"...

публикувано на 17.05.24 в 10:30
Венцислав Караджов

Барикадиралият се полицай от Пловдив вече е в затвора

Бившият полицай Венцеслав Караджов от Пловдив, който получи доживотна присъда за убийство на родителите си, вече е в пловдивския затвор. Рано сутринта той се предаде на полицията, след като повече от 11 часа се беше барикадирал в дома си. Адвокатът на Караджов Зоя Тошкова, която вчера му е съобщила за окончателното решение на ВКС за..

публикувано на 17.05.24 в 10:28

За обществено обсъждане: През учебната 2024/2025 г. държавата плаща обучението на повече студенти

Държавата да плаща обучението на повече студенти в здравеопазването, военното дело и националната сигурност. Това предвижда Проектът за прием на студентите за учебната 2024 – 2025 година. Той е публикуван за обществено обсъждане. Държавата предвижда субсидиране на обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на близо 42 900..

публикувано на 17.05.24 в 10:27
Софийски университет

С постановление МС вдигна минималната заплата в държавните университети

С постановление от вчера служебното правителство определя, че от 1-ви януари тази година размерът на минималната месечна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища е 2 100 лв., пише в правно-информационната система на МС. Увеличението е с 290 лева и обхваща 33 държавни висши училища с 2086 асистенти. На 20..

публикувано на 17.05.24 в 10:21
Роберт Фицо

Състоянието на словашкия премиер – критично, но стабилно

Словашките лекари ще се срещнат в понеделник, за да обсъдят, предвид здравословното състояние на премиера Роберт Фицо, възможността за транспортирането му от Банска Бистрица до столицата Братислава, съобщиха местни медии, без да цитират източници. Фицо остава в критично, но стабилно състояние след като в сряда беше прострелян 4 пъти с огнестрелно..

публикувано на 17.05.24 в 10:11