На първо четене предстои да бъде гласуван законопроект за изменение и допълнение на Конституцията. Проф. Пламен Киров, преподавател по Конституционно право, заяви пред БНР, че конституционните промени са елемент, за да се получи сглобката.
"Целите, които са поставени със законопроекта, обхващат един по-широк периметър от първоначално заявения - текстовете, които са посветени на прокуратурата, и в частност нормите от главата за съдебната власт. Самият законопроект преминава през националния празник, правомощията на президента, мандата на Народното събрание".
Когато се предприемат конституционни промени, в дъното винаги стоят политически цели, отбеляза проф. Киров.
"Заявените цели бяха свързани с ограничаване на властта на главния прокурор - да се преборим с т.нар. прокурорски произвол. Люшкаме се в крайности. Ликвидираме фигурата на главния прокурор като основна фигура на съдебната власт, заличавайки цели функции на прокуратурата. Главният прокурор ще притежава правомощията на Висшия адвокатски съвет. Изцяло се прекрояват функциите на прокуратурата. Фигурата на главния прокурор се свежда до един административен ръководител на Главна прокуратура".
Той коментира готвените промени, касаещи правомощията на президента.
"Нашата Конституция предвижда два органа, които упражняват учредителната власт – Велико народно събрание и обикновен парламент. Винаги има една сянка на съмнение кога е компетентно Великото народно събрание да извърши желаните конституционни промени и кога може и обикновеното да ги стори. Тълкувателно решение на Конституционния съд от 2003 година определя параметрите на тази споделена компетентност".
Спорно е и дали не е в компетентността на Великото народно събрание предлаганата промяна във Висшия съдебен съвет и създаването на два самостоятелни съвета - съдебен и прокурорски, посочи още проф. Киров.
Той обясни повече и за очакваната оценка от Венецианската комисия относно внесените в Народното събрание промени в Конституцията.
"Тя не е ментор или надзорен орган по отношение на националните парламенти и конституционни системи. Може да даде препоръки и оценки".
Струва ми се, че макар и по по-бавната процедура – с мнозинство от две трети, ще се пристъпи към изменение на някои текстове, прогнозира преподавателят по Конституционно право.
"Има възможност някои текстове да отпаднат между четенията, както и да да бъдат подобрени. Основната задача ще бъде да се минимизират щетите, отколкото да се създаде една хубава правна уредба"
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Пламен Киров може да чуете в звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в понеделник, че е провел "продуктивен разговор" със специалния пратеник на президента на САЩ за Русия и Украйна - Кийт Келог, в който са говорили за засилване на сигурността на Украйна и предоставяне на повече оръжия на Киев. "Обсъдихме пътя към мир и какво можем практически да направим заедно,..
Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата. Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните храни -..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ. От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина. КНСБ представи наблюдение на цените на основни..
Близо 100 чужденци от три континента участват в 48-ия семинар по българистика, който започна днес във Великотърновския университет. До 3 август те ще изучават български език и ще имат тематични лектории по българска култура, литература и история, фолклор е българско кино. Основната цел на семинара е утвърждаването на българистиката в чужбина...
Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките , каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев. "Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова..
В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание..
Република Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство, каза президентът Румен Радев в Загреб на съвместна пресконференция с колегата си Зоран Миланович. Радев подчерта, че България няма да отстъпи от защитата на правата на българите, които живеят в югозападната ни съседка: "Все още..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..