Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Основната задача ще бъде да се минимизират щетите, вместо да се създаде една хубава правна уредба"

Проф. Пламен Киров: Конституционните промени са елемент, за да се получи сглобката

"Когато се предприемат конституционни промени, в дъното винаги стоят политически цели"

| Интервю
Проф. Пламен Киров
Снимка: Стопкадър, bTV

На първо четене предстои да бъде гласуван законопроект за изменение и допълнение на Конституцията. Проф. Пламен Киров, преподавател по Конституционно право, заяви пред БНР, че конституционните промени са елемент, за да се получи сглобката.

"Целите, които са поставени със законопроекта, обхващат един по-широк периметър от първоначално заявения - текстовете, които са посветени на прокуратурата, и в частност нормите от главата за съдебната власт. Самият законопроект преминава през националния празник, правомощията на президента, мандата на Народното събрание". 

Когато се предприемат конституционни промени, в дъното винаги стоят политически цели, отбеляза проф. Киров. 

"Заявените цели бяха свързани с ограничаване на властта на главния прокурор - да се преборим с т.нар. прокурорски произвол. Люшкаме се в крайности. Ликвидираме фигурата на главния прокурор като основна фигура на съдебната власт, заличавайки цели функции на прокуратурата. Главният прокурор ще притежава правомощията на Висшия адвокатски съвет. Изцяло се прекрояват функциите на прокуратурата. Фигурата на главния прокурор се свежда до един административен ръководител на Главна прокуратура". 

Той коментира готвените промени, касаещи правомощията на президента. 

"Нашата Конституция предвижда два органа, които упражняват учредителната власт – Велико народно събрание и обикновен парламент. Винаги има една сянка на съмнение кога е компетентно Великото народно събрание да извърши желаните конституционни промени и кога може и обикновеното да ги стори. Тълкувателно решение на Конституционния съд от 2003 година определя параметрите на тази споделена компетентност".

Спорно е и дали не е в компетентността на Великото народно събрание предлаганата промяна във Висшия съдебен съвет и създаването на два самостоятелни съвета - съдебен и прокурорски, посочи още проф. Киров. 

Той обясни повече и за очакваната оценка от Венецианската комисия относно внесените в Народното събрание промени в Конституцията. 

"Тя не е ментор или надзорен орган по отношение на националните парламенти и конституционни системи. Може да даде препоръки и оценки". 

Струва ми се, че макар и по по-бавната процедура – с мнозинство от две трети, ще се пристъпи към изменение на някои текстове, прогнозира преподавателят по Конституционно право.

"Има възможност някои текстове да отпаднат между четенията, както и да да бъдат подобрени. Основната задача ще бъде да се минимизират щетите, отколкото да се създаде една хубава правна уредба"

Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Пламен Киров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Сачева

Деница Сачева: Да разобличаваме злоупотребата със страховете на хората и с патриотизма

Трябва да разобличаваме злоупотребата със страховете на хората и с патриотизма , защото той не принадлежи на нито една партия. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, във връзка с обществените настроения, свързани с приемането на еврото в България, като добави: " Институциите са готови, държавата е..

публикувано на 25.05.25 в 11:48

Лондон върна под държавен контрол частна жп компания

Във Великобритания South Western стана първата частна железопътна компания, която бе върната под държавен контрол под ръководството на лейбъристите след идването им на власт. Закон за поетапно ренационализиране на железниците бе одобрен по-рано от британския парламент. Първите влакове на South Western, вече под държавен контрол, тръгнаха..

публикувано на 25.05.25 в 11:08

Възстановено е движението след катастрофата край Кресна

Възстановено е движението за всички автомобили в района на Кресна, където рано тази сутрин стана тежка катастрофа между лек и товарен автомобил. При удара загина 20-годишният  шофьор, управлявал леката кола. Младият мъж е от петричкото село Първомай и се е прибирал от Кресна. Най-вероятната причина за катастрофата е  мократа асфалтова..

публикувано на 25.05.25 в 10:55
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Кризата в София беше "решена“ от този, който я предизвика

" Кризата в София беше "решена“ от този, който я предизвика ". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев , съпредседател на "Да, България“ и депутат от "Продължаваме Промяната – Демократична България“: "Бойко Борисов се показа за пореден път в ролята на пожарникар, но не просто на пожарникар, а на пожарникар-подпалвач, защото той първо подпали..

публикувано на 25.05.25 в 10:28
Снимката е илюстративна

Частично бедствено положение в 3 новозагорски села

Частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец обяви кметът на община Нова Загора Галя Захариева, предаде БТА. Буря, придружена с градушка, е имало снощи в района, а на сайта на община Нова Загора в 17:00 часа бе публикувано предупреждение от Регионална дирекция "Борба с градушките" – Сливен за градоносни облаци...

публикувано на 25.05.25 в 10:28
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган

Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави, че новата ѝ формация се определя като реална алтернатива на това, което се случва в лявото политическо пространство, но и на всичко, което се случва в държавата. Тя изтъкна  три ключови неща,..

публикувано на 25.05.25 в 10:22

Транспортна блокада, еврозоната, матури - кои бяха най-важните новини от отминаващата седмица

Край на шестдневната транспортна блокада в София, продължаващо очакване на отговора на въпроса готови ли сме за eврозоната. „И ний сме дали нещо на светът и на вси словене книга да четат“. Тест по зрялост на разделеното ни общество на фона на зрелостните изпити на учениците и поредни епизоди в политическите схватки с вечния лайтмотив хляб..

публикувано на 25.05.25 в 10:16