Това заяви пред БНР в право на отговор д-р Хюсейн Хюсейнов, извънреден и пълномощен посланик на Азербайджан у нас.
"Защо бягат тези хора от Карабах? Много от тях при преминаване на границата казват – всички бягат, и ние бягаме. Лидерите на сепаратисткия режим са им промили мозъците, за да тръгнат в паническо бягство от тях. Много години това беше една пропагандна политика, за да се демонизира Азербайджан", коментира дипломатът в предаването "Преди всички".
Според него става дума за "идеология на арменските лидери" да акцентират върху етническата несъвместимост, докато от страна на Азербайджан няма пречки арменците да живеят в мултиетнически Азербайджан.
Има обявен реинтеграционен план за арменските граждани в Карабах, съобщи посланикът на Азербайджан. По думите му този план съдържа гаранции за правата на арменците, останали на територията на Нагорни Карабах.
"Ако те искат да се завърнат в Карабах, вратата е отворена", декларира Хюсейнов.
"Азербайджан покани международни наблюдатели. На 1 октомври те са посетили региона и в своя доклад отбелязват, че няма нанесена никаква вреда на обществените и културните структури", посочи още Н. Пр. Хюсейн Хюсейнов.
"Терминологията "етническо прочистване" носи след себе си законова отговорност. Ако няма доказателства за това, това е нещо фалшиво, обвинение без всякакви основания. За съжаление, арменците и в българското общество използват ситуацията там за политически цели – да окажат натиск върху Азербайджан", подчерта посланикът на Азербайджан.
"През 80-те години беше проведено етническо прочистване на азербайджанци в Армения. В историята на СССР тогава имаше такова прочистване. В началото на 90-те години арменците населяваха 20% от територията на Азербайджан и тогава от ООН имаше призив да се освободят тези територии, но от страна на Армения не беше направено нищо. След следващите военни провокации, след 44-дневната война тогава Азербайджан успя да освободи своите територии. След този период, за около 3 години се водиха преговори под егидата на ЕС и Съвета на Европа, но през 2019 г. министър-председателят на Армения публично обяви, че Карабах е арменски. Публично суверенитетът и интегритетът на Азербайджан беше отречен. След следващата военна провокация Азербайджан започна нова военна операция и беше подписано тристранно споразумение през ноември 2020 г., в което се посочва, че арменските части трябва напълно да се изтеглят от района на Карабах. Но в този район останаха 10 000 арменски военни и започнаха редовни провокации", каза Хюсейнов.
По думите му ответната реакция от страна на Баку този септември е дошла след убийството на шестима граждани на Азербайджан.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..