Със спектакъла “Роня, дъщерята на разбойника“ започва новият сезон за куклените артисти, а след първото представление вчера, предстоят още две през октомври.
Посланието в тази приказка е много силно и за родителите, и за децата, каза Христина Арсенова, режисьор на постановката, припомняйки накратко сюжета.
"Във вековна гора с девствена природа, но и приютила също странни страшни вълшебни същества от много години в непрестанна вражда живеят разбойническите групи на Матис и Бурка.
Омразата между тях е наследена от предците им, а никой дори не помни как е започнало всичко. Съперничеството е станало начин на живот, но всичко се променя, когато на разбойника Матис му се ражда дъщеря - Роня, а по същото време на смъртния му враг - Бурка се ражда син – Бирк.
Не след дълго двете деца се срещат случайно, впускат се в съвместни приключения, а сред изпитанията се зараждат приятелството и обичта. В крайна сметка Роня и Бирк, поели убедено по пътя на честността, помиряват и променят разбойниците.
"Става дума за безсмислието в света на възрастните. Понякога живеем един "разбойнически" живот и не можем да си обясним защо не се обичаме, каза за "Закуска на тревата" Христина Арсенова.
По думите й е много важно да се акцентира на това, че децата в книгите на Астрид Линдгрен не само се забавляват, но и са мъдри по свой начин.
"Поколението деца днес са много различни, те се опълчват на родителите си, защото имат позиция и ние сме на страната на децата в нашия спектакъл, каза още Арсенова.
"Децата със своята понякога не детска решителност, постигат нещата по-добре от възрастните, смята Арсенова.
"Децата са необременени и могат да се поставят на мястото на другия, да погледнат от различната гледна точка, това е свойство на детската наивност и е хубаво да си го припомняне, защото децата лесно прощават и когато съдят, не е жестоко и не е за дълго, сподели за "Закуска на тревата" директорът на театъра Тодор Влайков.
Една „разбойническа“ история за истинско приятелство, детска самоувереност и не толкова детска решителност, която може да промени всичко към добро.
Още по темата в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш..