Това мнение изрази пред БНР бившият ни посланик в Прищина Боби Бобев.
Ако Сърбия реши да влезе в Северно Косово, тя ще се сблъска със силите на НАТО. На Сърбия в момента не ѝ трябва въоръжен конфликт, категоричен е дипломатът.
"Говори се за путиновски методи на действие, за кримски сецанрий, който да бъде приложен в Северна Косово. Всичко това е малко пресилено", посочи той.
Във връзка със събитията в село Банска, които вдигнаха градуса на напрежението между Сърбия и Косово, Боби Бобев коментира:
"Политическите върхове в Прищина реагираха много емоционално, със силно обвинителен тон, още преди да се случат събитията от 24 септември. Беше припомняно, че Вучич е бил министър на пропагандата на Милошевич. Печално е, че имаше хора, които загубиха живота си. Странно е това, което използват политическите върхове в Прищина – те търсят корените на това, което се случи, в проява на тероризъм. Никой досега не е нарекъл случилото се на 24 септември тероризъм, освен източниците от косовска страна."
През последните месеци ЕС и САЩ оказаха много силен натиск върху властите в Прищина. Стигна се дори до налагане на известни санкции. Сега нещата се обърнаха – обвиненията са към сръбската страна, би трябвало да се очаква и на Сърбия да бъдат наложени известни санкции, посочи още Бобев.
Вучич не би се съгласил отново да даде повод отново да се говори за признаване на косовската независимост. От друга страна обвиненията в тероризъм са доста остри и не са основа за смислен разговор, анализира ситуацията дипломатът.
"Диалогът се реализира вече 12 години. Направени са частични стъпки. Но в последните няколко години, след налагането на 100%-ни мита върху сръбския внос в Косово, се стигна до много голямо изостряне. За ново начало трудно може да се говори."
По-умерена политика на правителството на Курти би била необходима. Компромис се постига, когато и двете страни загубят по нещо. Косовските политици трябва да са готови на някои жертви, за да може да се върви успешно напред, каза в заключение Боби Бобев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..
С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани над..
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..