Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа"

Кристиян Димитров: Енергийните общности са възможност хората да се включат активно в енергийния преход

"Законодателството беше сред пречките това да се случва масово"

| Интервю
Снимка: Pixabay
Кристиян Димитров, експерт в "Грийнпийс“ – България, обясни пред БНР, че енергийните общности представляват възможност за хората да се включат активно в енергийния преход. 
"Те са сдружения на хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Могат да поделят разходите си за дадена инвестиция и да разпределят електричеството, което произвеждат. Имат възможност да разпределят и хипотетична печалба, ако произведат излишък от енергия". 

Такава общност могат да създадат съседите в един блок или няколко къщи на село. 

"На покрива на една къща дори може да се постави. Не е задължително всеки да влиза с еднакъв дял. Всеки може да допринесе с каквото разполага". 

Законодателството беше сред пречките това да се случва масово, обясни Димитров. 

"Наскоро депутатите приеха поправки в Закона за енергията от възобновявеми енергийни източници. Те обаче не бяха такива, каквито очаквахме. Те просто решиха да прекопират превод от Директивата за възобновявема енергия, за да избегнат наказателните процедури. Но все пак енергийните общности вече ще присъстват в законодателството. Администрацията обаче не знае какво да прави, защото няма създаден механизъмМного често иска допълнителни документи на хората и усложнява процедурата. Това обяснява факта, че има само една енергийна общност в България". 

Енергийните общности са начин, по който можем да бъдем енергийно независими, заяви експертът.

"Има различни видове - такива, които могат да бъдат  и за отопление, и за електричество. За да бъдем изцяло енергийно независими обаче, трябва да включим и някакво средство за съхранение, като батерия. Добре е и законово да се даде възможност хората да вкарват енергията в мрежата". 

Димитров посочи и начините за финасиране на подобни проекти. 

"Основният проблем с отпускането на кредити от банките беше, че такова нещо като "енергийна общност" не съществуваше. Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа. В Директивата за възобновяема енергия е записано, че държавата трябва да се включи  и с финансови облекчения. На този етап обаче те не са предвидени в закона". 

Енергийната общност не е утопия, убеден е той.

Темата ще бъде дискутирана по време на уебинар днес, който ще се проведе онлайн в платформата Zoom. Линк за регистрация може да бъде открит на сайта на "Грийнпийс“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Кристиян Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трети неуспешен опит парламентът да започне второто си извънредно заседание

Опитът за второ извънредно заседание на парламента тази вечер се провали.  И при третия опит депутатите не успяха да съберат необходимия кворум от 121 гласа. Само 4 гласа не достигнаха, за да бъде открито заседанието.  При третия опит за събиране на кворум се регистрираха само 117 народни представители. Час и половина отнеха усилията..

публикувано на 21.05.24 в 21:06

Парламентът отново не успя да започне второто си извънредно заседание

И вторият опит за започване на свиканото за тази вечер извънредно заседание се оказа неуспешен. Парламентът не успя да събере кворум, след като се регистрираха само 117 депутати. За да бъде открито заседанието, са необходими 121 гласа. Последният трети опит за събиране на кворум е насрочен за 20:45 часа. Второто за деня извънредно заседание е с..

публикувано на 21.05.24 в 20:36
Разселени палестинци живеят в разрушено училище на UNRWA, след като са се евакуирали от град Рафах, Хан Юнис, Ивицата Газа, 19 май 2024 г.

Раздаването на храна в Рафах е спряно заради липсата на доставки и общата несигурност

Раздаването на храна в палестинския град Рафах е спряно заради липсата на доставки и общата несигурност, обявиха от Агенцията на ООН за палестинските бежанци (UNRWA). . Доставката на медикаменти е спряла още преди 10 дни, поради прекъсването на трафика през пропускателните пунктове откъм Египет и Израел. Към днешна дата работят само 7 от общо 24..

публикувано на 21.05.24 в 20:15

Разрушен е последният руски боен кораб, въоръжен с крилати ракети

От украинската армия съобщиха, че при операция през почивните дни са разрушили последния руски боен кораб, въоръжен с крилати ракети, предаде Ройтерс.  По последна информация на генералния щаб на украинската армия става дума за ракетния кораб "Циклон" от проекта 22800, който бил базиран в Севастопол.  Плавателният съд е бил поразен през нощта на 19 май...

публикувано на 21.05.24 в 20:09

Парламентът не събра кворум за второто за деня извънредно заседание

Народното събрание не успя да събере кворум, за да даде старт на второто за деня извънредно заседание. Регистрираха се 111 народни представители. Народното събрание ще заседава извънредно за втори път днес Председателстващата заседанието Росица Кирова даде почивка и насрочи  заседанието да продължи в 20:15 часа.  Кирова запозна народните..

публикувано на 21.05.24 в 19:59

Пореден протест срещу новата организация на движението в центъра на столицата

И тази вечер жители на центъра на София се събраха на протест, заради наложената от столична община нова организация на движението по булевардите "Патриарх Евтимий", "Витоша" и ул. "Фритьоф Нансен". По късно ще бъде блокирано движението по бул. "Патриарх Евтимий", като ще се пропускат само автомобили на градския транспорт и линейките.  Венцислав Банчев,..

публикувано на 21.05.24 в 19:31
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Не се очакваше престъпленията на "Хамас" и отговорът на Израел да бъдат сложени на едно ниво

Не се очакваше на едно ниво да бъдат сложени престъпленията на "Хамас" и отговорът на Израел. Това каза пред БНР международният анализатор и специалист по Близкия изток Димитър Къцарков във връзка с  поисканите от главния прокурор на Международния наказателен съд заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и..

публикувано на 21.05.24 в 19:26