Проф. Манов е кинокритик, преподавател и писател. Той е автор на 9 книги по теория и критика да киното, преводач на шест романа.
Тези 16 разказа с носители на документалната достоверност. Те са плод на авторското въображение, но в тях има и зърно документална достоверна истина. Останалото като сюжет, персонажи и диалози са плод на авторското въображение. Такава е с Мара Опълченката, която е възрастна жена от стария ми квартал до Централна гара и ние като деца, абсолютно с несъзнателна детска жестокост, се подигравахме с нея, по глупов начин й викахме - "Мара Опълченката с космата бенка", което си беше истина, но другото като сюжет е измислено от мен, каза още проф. Манов.
Според него българското предложение за "Оскар" - "Уроците на Блага" на Стефан Командарев, е великолепен филм, основателно получил седем награди - Златна роза.
По думите му, за да стигне филм до "Оскар", филмът трябва да е хубав, а "нашият е такъв, такъв филм, в такъв формат, с такива качества, с такава характеристика и такава обратна връзка с публиката има всички основания да бъде между номинациите".
"Командарев с ранния си филм - "Светът е голям и спасение дебне от всякъде" вече стигна до краткия списък на номинациите. Второто - този филм "Уроците на Блага", за да достигне до награда, трябва да има много широка и сериозна пиар кампания, но за това трябват много средства. Трето важно обстоятелство е, ако възможност филмът преди това да бъде разпространен в САЩ поне в някои от големите телевизионни канали".
Проф. д. н. Божидар Манов има стотици публикации в печатни и електронни медии. Сценарист е на 12 документални и редактор на 124 научнопопулярни филма. От 1980 год. е преподавател в НАТФИЗ, катедра „Кинознание и драматургия“ и разработва и преподава курсове по: „Филмова критика“, „Еволюция на екранното изображение“, „Поетика на екранните изкуства“. Бил е и гост преподавател в НБУ по „Аудиовизуална драматургия“ и „Теория на изображението“. От 2000 до 2011 год. е ръководител на катедра „Кинознание и драматургия“ в НАТФИЗ, а от 2011 до 2013 год. е декан на Факултет „Екранни изкуства“, НАТФИЗ. От 1994 год. е председател на Сдружение „Критика“ при СБФД и български представител във ФИПРЕССИ /FIPRESCI/ - Международната федерация на филмовите критици. В периода 2001 до 2005 год. е вицепрезидент на ФИПРЕССИ. Многократно е бил член на журита на международни кинофестивали / в Берлин, Кан, Венеция, Карлови вари, Палм Спрингс, Висбаден, Гьотеборг и мн. др./.
Бил е член на Националния съвет за кино, на УС на Национален фонд „Култура“, на Европейската Филмова Академия / EFA/. Носител е на наградата „Златен век“ от Министерството на културата и на наградата „Златно перо“ от СБЖ. Той е почетен гражданин на София. Проф. д. н. Божидар Манов е автор на 9 книги за кино /теория и критика/ и преводач на шест романа. „Хора с прякори“ е втората му белетристична книга след „Неизмислено човече“ /2004/.
Още по темата в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..