Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Божидар Манов: "Уроците на Блага" има всички основания да бъде между номинациите за "Оскар"

2
Проф. Божидар Манов
Снимка: Пламена Бачийска

"Прякорът или се наследява, или животът, случайността въздават някаква самоличност, като в една дума се концентрира характерно поведение на субекта или специфични белези". Това сподели в предаването "Нощен Хоризонт" проф. Божидар Манов за своята последна белетристична книга "Хора с прякори", която тази година получи наградата на София за литература. 

Проф. Манов е кинокритик, преподавател и писател. Той е автор на 9 книги по теория и критика да киното, преводач на шест романа.

"Прякорът е повече от име и втора самоличност. Има устойчиви прякори, които се помнят през времето, когато името вече е забравено. Прякорите в книгата са истински, които аз помня и познавам или са ми преразказани от моите предци, от майка ми най-вече.

Тези 16 разказа с носители на документалната достоверност. Те са плод на авторското въображение, но в тях има и зърно документална достоверна истина. Останалото като сюжет, персонажи и диалози са плод на авторското въображение. Такава е с Мара Опълченката, която е възрастна жена от стария ми квартал до Централна гара и ние като деца, абсолютно с несъзнателна детска жестокост, се подигравахме с нея, по глупов начин й викахме - "Мара Опълченката с космата бенка", което си беше истина, но другото като сюжет е измислено от мен, каза още проф. Манов.

Според него българското предложение за "Оскар" - "Уроците на Блага" на Стефан Командарев, е великолепен филм, основателно получил седем награди - Златна роза. 

По думите му, за да стигне филм до "Оскар", филмът трябва да е хубав, а "нашият е такъв, такъв филм, в такъв формат, с такива качества, с такава характеристика и такава обратна връзка с публиката има всички основания да бъде между номинациите". 

"Командарев с ранния си филм - "Светът е голям и спасение дебне от всякъде" вече стигна до краткия списък на номинациите. Второто - този филм "Уроците на Блага", за да достигне до награда, трябва да има много широка и сериозна пиар кампания, но за това трябват много средства. Трето важно обстоятелство е, ако възможност филмът преди това да бъде разпространен в САЩ поне в някои от големите телевизионни канали". 

Проф. Божидар Манов

Проф. д. н. Божидар Манов има стотици публикации в печатни и електронни медии. Сценарист е на 12 документални и редактор на 124 научнопопулярни филма. От 1980 год. е преподавател в НАТФИЗ, катедра „Кинознание и драматургия“ и разработва и преподава курсове по: „Филмова критика“, „Еволюция на екранното изображение“, „Поетика на екранните изкуства“. Бил е и гост преподавател в НБУ по „Аудиовизуална драматургия“ и „Теория на изображението“. От 2000 до 2011 год. е ръководител на катедра „Кинознание и драматургия“ в НАТФИЗ, а от 2011 до 2013 год. е декан на Факултет „Екранни изкуства“, НАТФИЗ. От 1994 год. е председател на Сдружение „Критика“ при СБФД и български представител във ФИПРЕССИ /FIPRESCI/ - Международната федерация на филмовите критици. В периода 2001 до 2005 год. е вицепрезидент на ФИПРЕССИ. Многократно е бил член на журита на международни кинофестивали / в Берлин, Кан, Венеция, Карлови вари, Палм Спрингс, Висбаден, Гьотеборг и мн. др./. 

Бил е член на Националния съвет за кино, на УС на Национален фонд „Култура“, на Европейската Филмова Академия / EFA/. Носител е на наградата „Златен век“ от Министерството на културата и на наградата „Златно перо“ от СБЖ. Той е почетен гражданин на София. Проф. д. н. Божидар Манов е автор на 9 книги за кино /теория и критика/ и преводач на шест романа. „Хора с прякори“ е втората му белетристична книга след „Неизмислено човече“ /2004/.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16