Второто издание на фестивала "Минало не минало“ започва на 12 октомври, четвъртък. До 15 октомври, неделя, ще се говори за историята чрез средствата на различните изкуства – литература, фотография, музика, кино, визуални изкуства. Кирил Маричков и Георги Господинов ще се включат във фестивала, чийто куратор е Весела Ножарова.
Миналото с фокус върху прехода е в основата на тазгодишното издание "Минало не минало“, а в рамките на фестивала са както 90-те години – първото десетилетие след падането на Берлинската стена, което е период на разпад и крайности, но и на детски ентусиазъм и време на мечтаната свобода, така и самия социализъм.
Повече участници от повече държави на повече места – това предлагат организатори във второто издание на “Минало не минало”. Музика и разговор с Кирил Маричков и група Jeremy?, литературна работилница с писателя Георги Господинов и специално създаден документален спектакъл с Неда Соколовска са част от акцентите във фестивала.
Събитията ще се проведат в Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”, Триъгълната кула на Сердика, комплекс “Гарнизонно стрелбище”, Френския институт и Център за събития “Пиротска 5”. В програмата са включени изложба, документални филми, дискусии и различни формати с активното участие на публиката.
Подробно за програмата разказва Весела Ножарова.
"Откриването е на 12 октомври, четвъртък, от 18 часа в Триъгълната кула на Сердика. Ще покажем резултатите от един фотографски уъркшоп. След това имаме прожекция във Френския културен институт.
На 13 октомври има ексклузивно участие на Георги Господинов, който ще прави литературна работилница. Тя ще бъде в зала 2 на „Топлоцентрала“. Участието е безплатно, но с предварително записване. В петък имаме преглед на четенето и литературата в бившата ГДР и НРБ по времето на социализма. То ще се проведе в комплекс “Гарнизонно стрелбище".
От 11 часа в събота отново има разходка в четенето по времето на социализма. После има дискусия с участниците.
В Триъгълната кула на Сердика пък ще има фоотографска работилница в съботния ден.
Ще се проведе и дискусия „Неудобният мавзолей“.
В 21.30 ч в събота ще има концерт на Кирил Маречков и група „Джеръми“, който ще се проведе в Центъра за събия „Пиротска 5“. Това е единственото ни платено събитие".
В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобедс проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в Творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г.
Още информация:
Откриването е с изложбата „Преобръщане“ и представяне на резултатите от фотографската работилница с Веселина Николаева „Апарат на сянката“ в Триъгълната кула на Сердика. Второто събитие за вечерта е прожекция на филма „Сърбенка“ и дискусия с Ралица Асенова и Еви Карагеоргу във Френския институт. Входът и за двете прояви е свободен.
На 13 октомври, петък, програмата включва „Да разкажеш минало” – разговор и литературна работилница с Георги Господинов, в „Топлоцентрала“, разходка в изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ в комплекс „Гарнизонно стрелбище“ и „Четенето през социализма и прехода” – дискусия с изследователи и писатели с участието на доц. Ани Бурова, Йоанна Елми, доц. Йордан Ефтимов и проф. Пламен Дойнов. Модератор на събитието в „Топлоцентрала“ е Тони Николов.
На 14 октомври са предвидени „Четенето през социализма: ГДР и НРБ”, дискусия с участниците във фотографската работилница „Апарат на сянка” в триъгълна кула на Сердика, „Неудобни мавзолеи” – дискусия с участието на д-р Ина Белчева, изследовател в университета „Париж 1 Пантеон-Сорбона”, доц. Алесандро Галикио, преподавател в университет „Сорбона”, проф. Венелин Шурелов, художник и преподавател в НХА, и Дриант Занели, визуален артист, и „Проект: Баба”, прожекция на филм и дискусия с водещ Ралица Асенова (във Френския институт). Денят ще приключи в центъра за събития „Пиротска 5” с Кирил Маричков и Jeremy? – концерт-разговор.
В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобед с проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. ""Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил. По..
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..