Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творческа работилница, концерт и дискусии във второто издание на фестивала "Минало не минало“

| Репортаж
фестивал Минало не минало
Снимка: Светослава Кузманова

Второто издание на фестивала "Минало не минало“ започва на 12 октомври, четвъртък. До 15 октомври, неделя,  ще се говори за историята чрез средствата на различните изкуства – литература, фотография, музика, кино, визуални изкуства. Кирил Маричков и Георги Господинов ще се включат във фестивала, чийто куратор е Весела Ножарова.  

Миналото с фокус върху прехода е в основата на тазгодишното издание "Минало не минало“, а в рамките на фестивала са както 90-те години – първото десетилетие след падането на Берлинската стена, което е период на разпад и крайности, но и на детски ентусиазъм и време на мечтаната свобода, така и самия социализъм. 

Повече участници от повече държави на повече места – това предлагат организатори във второто издание на “Минало не минало”. Музика и разговор с Кирил Маричков и група Jeremy?, литературна работилница с писателя Георги Господинов и специално създаден документален спектакъл с Неда Соколовска са част от акцентите във фестивала. 

Събитията ще се проведат в Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”, Триъгълната кула на Сердика, комплекс “Гарнизонно стрелбище”, Френския институт и Център за събития “Пиротска 5”. В програмата са включени изложба, документални филми, дискусии и различни формати с активното участие на публиката.  

Подробно за програмата разказва Весела Ножарова.

"Откриването е на 12 октомври, четвъртък, от 18 часа в Триъгълната кула на Сердика. Ще покажем резултатите от един фотографски уъркшоп. След това имаме прожекция във Френския културен институт.

На 13 октомври има ексклузивно участие на Георги Господинов, който ще прави литературна работилница. Тя ще бъде в зала 2 на „Топлоцентрала“. Участието е безплатно, но с предварително записване. В петък имаме преглед на четенето и литературата в бившата ГДР и НРБ по времето на социализма. То ще се проведе в комплекс “Гарнизонно стрелбище".

От 11 часа в събота отново има разходка в четенето по времето на социализма. После има дискусия с участниците.

В Триъгълната кула на Сердика пък ще има фоотографска работилница в съботния ден.

Ще се проведе и дискусия „Неудобният мавзолей“.

фестивал Минало не минало

В 21.30 ч в събота ще има концерт на Кирил Маречков и група „Джеръми“, който ще се проведе в Центъра за събия „Пиротска 5“. Това е единственото ни платено събитие". 

В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобедс проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в Творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.  

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г. 

фестивал Минало не минало

Още информация:  

Откриването е с изложбата „Преобръщане“ и представяне на резултатите от фотографската работилница с Веселина Николаева „Апарат на сянката“ в Триъгълната кула на Сердика. Второто събитие за вечерта е прожекция на филма „Сърбенка“ и дискусия с Ралица Асенова и Еви Карагеоргу във Френския институт. Входът и за двете прояви е свободен. 

На 13 октомври, петък, програмата включва „Да разкажеш минало” – разговор и литературна работилница с Георги Господинов, в „Топлоцентрала“, разходка в изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ в комплекс „Гарнизонно стрелбище“ и „Четенето през социализма и прехода” – дискусия с изследователи и писатели с участието на доц. Ани Бурова, Йоанна Елми, доц. Йордан Ефтимов и проф. Пламен Дойнов. Модератор на събитието в „Топлоцентрала“ е Тони Николов. 

На 14 октомври са предвидени „Четенето през социализма: ГДР и НРБ”, дискусия с участниците във фотографската работилница „Апарат на сянка” в триъгълна кула на Сердика, „Неудобни мавзолеи” – дискусия с участието на д-р Ина Белчева, изследовател в университета „Париж 1 Пантеон-Сорбона”, доц. Алесандро Галикио, преподавател в университет „Сорбона”, проф. Венелин Шурелов, художник и преподавател в НХА, и Дриант Занели, визуален артист, и „Проект: Баба”, прожекция на филм и дискусия с водещ Ралица Асенова (във Френския институт). Денят ще приключи в центъра за събития „Пиротска 5” с Кирил Маричков и Jeremy? – концерт-разговор. 

В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобед с проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30