Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческа работилница, концерт и дискусии във второто издание на фестивала "Минало не минало“

| Репортаж
фестивал Минало не минало
Снимка: Светослава Кузманова

Второто издание на фестивала "Минало не минало“ започва на 12 октомври, четвъртък. До 15 октомври, неделя,  ще се говори за историята чрез средствата на различните изкуства – литература, фотография, музика, кино, визуални изкуства. Кирил Маричков и Георги Господинов ще се включат във фестивала, чийто куратор е Весела Ножарова.  

Миналото с фокус върху прехода е в основата на тазгодишното издание "Минало не минало“, а в рамките на фестивала са както 90-те години – първото десетилетие след падането на Берлинската стена, което е период на разпад и крайности, но и на детски ентусиазъм и време на мечтаната свобода, така и самия социализъм. 

Повече участници от повече държави на повече места – това предлагат организатори във второто издание на “Минало не минало”. Музика и разговор с Кирил Маричков и група Jeremy?, литературна работилница с писателя Георги Господинов и специално създаден документален спектакъл с Неда Соколовска са част от акцентите във фестивала. 

Събитията ще се проведат в Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”, Триъгълната кула на Сердика, комплекс “Гарнизонно стрелбище”, Френския институт и Център за събития “Пиротска 5”. В програмата са включени изложба, документални филми, дискусии и различни формати с активното участие на публиката.  

Подробно за програмата разказва Весела Ножарова.

"Откриването е на 12 октомври, четвъртък, от 18 часа в Триъгълната кула на Сердика. Ще покажем резултатите от един фотографски уъркшоп. След това имаме прожекция във Френския културен институт.

На 13 октомври има ексклузивно участие на Георги Господинов, който ще прави литературна работилница. Тя ще бъде в зала 2 на „Топлоцентрала“. Участието е безплатно, но с предварително записване. В петък имаме преглед на четенето и литературата в бившата ГДР и НРБ по времето на социализма. То ще се проведе в комплекс “Гарнизонно стрелбище".

От 11 часа в събота отново има разходка в четенето по времето на социализма. После има дискусия с участниците.

В Триъгълната кула на Сердика пък ще има фоотографска работилница в съботния ден.

Ще се проведе и дискусия „Неудобният мавзолей“.

фестивал Минало не минало

В 21.30 ч в събота ще има концерт на Кирил Маречков и група „Джеръми“, който ще се проведе в Центъра за събия „Пиротска 5“. Това е единственото ни платено събитие". 

В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобедс проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в Творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.  

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г. 

фестивал Минало не минало

Още информация:  

Откриването е с изложбата „Преобръщане“ и представяне на резултатите от фотографската работилница с Веселина Николаева „Апарат на сянката“ в Триъгълната кула на Сердика. Второто събитие за вечерта е прожекция на филма „Сърбенка“ и дискусия с Ралица Асенова и Еви Карагеоргу във Френския институт. Входът и за двете прояви е свободен. 

На 13 октомври, петък, програмата включва „Да разкажеш минало” – разговор и литературна работилница с Георги Господинов, в „Топлоцентрала“, разходка в изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ в комплекс „Гарнизонно стрелбище“ и „Четенето през социализма и прехода” – дискусия с изследователи и писатели с участието на доц. Ани Бурова, Йоанна Елми, доц. Йордан Ефтимов и проф. Пламен Дойнов. Модератор на събитието в „Топлоцентрала“ е Тони Николов. 

На 14 октомври са предвидени „Четенето през социализма: ГДР и НРБ”, дискусия с участниците във фотографската работилница „Апарат на сянка” в триъгълна кула на Сердика, „Неудобни мавзолеи” – дискусия с участието на д-р Ина Белчева, изследовател в университета „Париж 1 Пантеон-Сорбона”, доц. Алесандро Галикио, преподавател в университет „Сорбона”, проф. Венелин Шурелов, художник и преподавател в НХА, и Дриант Занели, визуален артист, и „Проект: Баба”, прожекция на филм и дискусия с водещ Ралица Асенова (във Френския институт). Денят ще приключи в центъра за събития „Пиротска 5” с Кирил Маричков и Jeremy? – концерт-разговор. 

В неделя, 15 октомври, афишът включва „Как (да) говорим за прехода” – дискусия в „Топлоцентрала“ с участието студенти и преподаватели от Софийския университет. Същия ден ще има Sofia Freedom Tour – историческа разходка от два до три следобед с проф. Момчил Методиев, а вечерта сте канени на театър – това е спектакъла „Грешните ходове на прехода”, създаден в творческа лаборатория по документален театър с Неда Соколовска.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35