В Народното събрание се проведоха дебатите по искания от опозицията вот на недоверие на правителството заради политиката в сектора "Енергетика”. Предложението е внесено от БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане".
Гласуването е на 13-и октомври, петък, от 15.00 часа. За да бъде успешен вотът, той трябва да събере минимум 121 гласа "за". Формациите, които искат смяната на властта, разполагат със 72 гласа.
В мотивите към внесения вот на недоверие е записано, че в недалечното минало България е била безспорен енергиен лидер в Югоизточната част на Европа и се изтъква, че сега нашата страна може да се превърне от износител на електроенергия във вносител. Припомня се, че на 12-и януари тази година с пълно мнозинство в парламента е прието решението за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в част "енергетика" и по-конкретно да отпадне ангажиментът за намаляването на въглеродните емисии с 40% до края на 2025 година.
Вносителите изтъкнаха, че през месец юли тази година е прието и решение, което гарантира, че терени на мини "Марица-Изток" няма да бъдат разпродавани на различни компании. Въпреки това българското правителство изпраща на Европейската комисия териториалните планове за справедлив преход, които противоречат на редица вече взети в парламента решения.
В дебатите до момента бе заявено, че е напълно недопустимо изпълнителната власт да неглижира решенията на Народното събрание. Бе казано, че общата загуба за икономиката от закриването на въглищните централи ще бъде за над 2 милиарда лева на база 1,7 милиарда лева, които евентуално ще получим еднократно от Европейския съюз.
Премиерът Николай Денков подчерта, че кабинетът не затваря енергийни мощности, а до 2040 година ръстът на енергийните мощности у нас ще бъде два пъти и половина. Той добави, че България има шанс да изнася ток, но само сред промяна на енергийната си стратегия.
Ако кабинетът оцелее утре, то от БСП ще започнат събирането на подписи за нов вот на недоверие - с тема "Национална сигурност и отбрана", който ще бъде внесен през следващата седмица, както обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият. Ролята на Спецов като особен управител ще е да следи финансовите потоци и те да не отиват към Русия ,..
" България е стратегически партньор на САЩ. Не може един стратегически партньор да постави икономиката на България на колене ". Това коментира пред БНР Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон, относно получената дерогация от американските санцкии за "Лукойл". "За мен нещата са в стратегическото..
Президентите на Франция и Украйна Еманюел Макрон и Володимир Зеленски ще разговарят днес в Париж по въпроси на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, енергетиката и икономиката. През последните седмици се водят усилени преговори как Франция може да окаже допълнителна подкрепа за Киев въпреки политическата и бюджетната нестабилност..
Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден на недоносените деца. Отправен е и призив към хората да се облекат в лилави дрехи,в знак на подкрепа и към майките, и към децата. От фондация "Нашите недоносени деца" ще отбележат 17 ноември с редица..
Повече от 236 000 сгради в Украйна са били разрушени или повредени по време на войната, а общо над 2,5 милиона жилища са станали недостъпни поради въоръжения конфликт, което е приблизително 10% от целия жилищен фонд на страната, предаде Укринформ, като се позова на доклад на Международната организация по миграцията към ООН. Експертите на МОМ..
Съветът за сигурност на ООН ще гласува днес резолюция, изготвена от Съединените щати в съответствие с мирния план на Доналд Тръмп за Ивицата Газа, предаде Франс прес. Проектът беше вече променян няколко пъти след преговори, но като цяло подкрепя плана на Тръмп, който доведе до примирие между Израел и групировката "Хамас" на 10 октомври. "Гардиън":..
В Чили кандидатката на левицата Янет Хара и крайнодесният Хосе Антонио Каст ще се явят на балотажа за президентския пост на втория тур на 14 декември. Това сочат частичните резултати от вчерашните избори. Хара печели най-много гласове - около 27 на сто и ще бъде първият кандидат от Комунистическата партия, достигнал до втори тур. Хосе Антонио Каст,..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..