Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 спектакъла от всички жанрове ще бъдат представени на Фестивала за свободен театър

Критична Маса
Снимка: Фестивал за свободен театър

13-тото издание на Фестивала за свободен театър започва на 20 октомври. Програмата предвижда над 20 спектакъла от всички жанрове и форми на съвременния театър. В рамките на седем дни публиката ще избира между събития, които представят съвременната българска драматургия, преосмислена класика, съвременен танц, цирк, пърформанс, мултижанрови експерименти и импровизационен театър. "Кой-кого“ е мотото на фестивала тази година.  

Стефан Прохоров, председател и координатор комуникации, разказа пред БНР, че живеем в ситуация, в която неговото поколение – 30-годишните, не познава постоянната конфронтация и полярност. 

"Това за мен допреди няколко години беше част от историята и литературата. Виждаме как само за няколко дни или за няколко месеца светът може да се превърне в място, което се дели на едните и другите". 

37 клечки кибрит

Той отбеляза, че постоянната политическа и гражданска турболенция в България от последните години изправи сектора на културата пред една непозната като екстремност ситуация – на пълна непредвидимост и непредсказуемост

"Независимо от проблемите на обществото, изкуството и културата ще оцелеят – по един или друг начин. Ние, независимите артисти продължаваме да вярваме, че можем да живеем и заедно". 

Стефан Прохоров посочи, че тази година организаторите на фестивала са решили да откроят пространствата. 

"От една страна имаме голям недостиг на такива, но има и немалко организации и инициативи, които поддържат пространства с големи усилия".

Морфин

Програмата на фестивала съдържа над 20 спектакъла, сред които се открояват продукции като "37 клечки кибрит“ и "Оратория“, но по-бутикови спектакли, като "Всичко излишно“ и "Бърнаут“

"Ще бъде представена и съвременна българска драматургия - спектакъл по пиесата „Виктория“ на режисьора Йордан Славейков". 

Международната ни програма тази година се фокусира върху темата за миграцията, отбеляза Прохоров. 

"Поканили сме три международни и в някакъв смисъл емигрантски колектива. Ще открием фестивала със спектакъла "Паметника на неизвестната съпруга“. Унгарско-немският спектакъл "Кога за последно си правил секс на върха на планината?“ също ще бъде представен. "Можем и стенейки“ ще е прдевиден за финала на фестивала. Той разглежда мястото на жената в обществото". 

OneMoreStep

Стефан Прохоров е театрален режисьор и мениджър в областта на културата. Стои зад различни театрални проекти, като фалшивата предизборна кампания “Аз за вас” и експерименталния пърформанс LOW COST. Автор е на няколко пиеси. От края на 2018 - а е програмен директор на Дома на киното в София, както и част от Управителния съвет на Асоциация за свободен театър и от екипа зад проекта “Конгломерат". Учи и преподава в НАТФИЗ. 

Още информация:  

Между 20 и 26 октомври ще се проведе 13-тото издание на ACT Фестивал за свободен театър. Под мотото "Кой-кого“ ще бъде представена програма с над 20 спектакъла от всички жанрове и форми на съвременния театър. В рамките на 7 дни публиката ще избира между събития, които представят съвременната българска драматургия, преосмислена класика, съвременен танц, цирк, пърформанс, мултижанрови експерименти, импровизационен театър, реализирани от дебютиращи артисти и ветерани. 

Леонос и Лена

Програмата ще бъде открита с „Паметника на неизвестната съпруга“ на режисьорите Кристиан-Божидар Мюлер и Оливър Токташ. Немският артист с български корени Мюлер кани на пътуване към корените на личността в контекста на постоянната миграция в Европа на 20 октомври от 20 ч. на сцена „Дерида“. 

Международната програма е фокусирана върху изгряващи артисти от цял свят. Това са хора, търсещи нови художествени средства и поставящи под въпрос съществуващото статукво. Тази година в програмата са включени още два проекта, чиято пресечна точка е Берлин. Освен откриващото събитие, ще може да се види също „Кога за последен път си правил секс на върха на планина?“ на немската компания „Русалки“ ООД и представлението „Можем и стенейки“ на компанията „Аба Найа“. Трите емигрантски състава ще ни предложат три коренно различни версии на причините човек да бъде другаде. 

В програмата ще има над 20 театрални представления, сред който „Виктория“ на номинирания за Икар режисьор Йордан Славейков; „Inferno - пътуване към Ада на Данте“ от ателие Пластилин; „Зарови ме в небето“ по „Кървави разкази“ на Александър Чакъров и под режисурата на Анастасия Събева; „Тук или там“ – шоу на ХаХаХа ИмПро, в което режисьор е зрителят; представлението „Морфин“ с награда Икар 2023 за дебют на режисьорката Кристина Беломорска; „Леонс и Лена“ на Боян Крачолов; пърформансът – инсталация „waR|Raw Faces“ на Филип Миланов; „Оратория“ – съвременен пърформанс на режисьорката Анна Данкова; „Всичко излишно отмахнато“, пърформанс-четене на Явор Костов-Йондин; българо-немската копродукция „37 клечки кибрит“ от Здрава Каменова и Гергана Димитрова; „BURNOUT“, авторски моноспектакъл, режисиран от Ахмет Исмаил; "Желка", моноспектакъл на Георги Налджиев „Критична маса“ – пърформанс на хореографката Силвия Чернева; „Кученцето се засмя“ – премиера на детско представление на режисьорката Анна Батева; „Дебютни хореографски миниатюри“ – официално представяне на пет представления, създадени в рамките на Професионална обучителна програма за хореографи и Резидентската програма на „Дерида Денс Център“. 

Паралелната програма предлага дискусии, презентации, прожекции и специални турове с обиколка на свободните сцени в София, както и панел с представяне на дигителен архив на свободната сцена.  

В рамките на изданието ще бъдат показани 4 международни танцови филма. Това са „Нора“ – филм за танцьорка от Зимбабве на режисьорите Ала Ковган и Дейвид Хинтън; израелският „Дъщерята на хдуожника“ на Маргарита Линтон и Янив Линтон; танцово късометражно кино на компания RUBBERBAND и „Движение (р)Еволюция Африка“ на режисьорите Джон Фрош и Ала Ковган. 

13-то издание на „ACT Фестивал за свободен театър“ се случва на Сцена „Дерида“, РЦСИ „Топлоцентрала“, Yalta art room, ателие „Пластилин“, I AM STUDIO, Хахаха импро.  

Паметника на неизвестната съпруга

За Фестивала за Свободен Театър:  

АСТ Фестивалът за Свободен Театър е годишно събитие, посветено на свободния и експериментален театър. Той събира театрални артисти и зрители, които споделят страстта към изкуството и свободното изразяване. Фестивалът предоставя възможност за изследване на нови идеи, творчески подходи и културни перспективи в света на театъра. През последните 12 години АСТ Фестивал за свободен театър се установи като очаквана арт инициатива за столичани, като за поредна година е част от Календара на културните събития на Столична община. 

Асоциация за свободен театър (АСТ) е сдружение на свободно практикуващи професионалисти, работещи в сферата на изпълнителските изкуства. Тя включва български неправителствени организации, творчески колективи, индивидуални артисти и други професионалисти в полето на сценичните изкуства. Асоциацията е учредена през 2009 г. от български режисьори, артисти, теоретици и автори. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05