Находката първоначално е станала обект на иманярски набези. След подаден сигнал археолозите също попадат на останките от ранно-византийската епоха, които са в изключително запазено състояние. Заради посегателствата основите са подкопани и се налагат спешни действия преди настъпването на зимата. Затова и от Община Тервел отпускат средства от общинския бюджет, а служители на Регионалния исторически музей в Добрич започват работа на терен още тази седмица.
Местността около село Оногур е известна за местните любители на старините и туристи, но не е масово популярна. В поречието на Суха река се намира скален манастир, който има една от най-дългите пещери, скален тунел с интересни ниши, коридори и площадки. Това място като култов и жилищен комплекс е уникално за Добруджа, разказва Боян Тотев – археолог от РИМ Добрич с участие в над 35 експедиции.
"Близо до това място се разкрива верижно помещение от ранно-византийската епоха. С много високи арки – на 3 метра, стени, което като степен на запазеност няма аналог не само в Добруджа, но и в Северна България. Това място още не е проучвано от археолозите, но е разбивано много активно от иманярите. Разбили са зидовете и са ги подкопали по начин, по който тази постройка няма да успее да презимува. Там падат много големи снегове. Това нещо се крепи по някакво чудо. Преди да започнат студовете, трябва да бъде частично проучено, консервирано и обезопасено."
От Община Тервел са отпуснали 5 000 лв. за тези дейности и работата на терен започва още през тази седмица, посочва заместник-кметът Диана Илиева.
"През това лято стана ясно, че в подножието на скалния манастир Шанкая има вграден параклис, тип църковно помещение. Иманярите са започнали импровизирани разкопки. Докато времето позволява, трябва да бъде извършено, за да съхраним това, което имаме – да стигнем до това наследство, то да се съхрани и популяризира."
Боян Тотев предупреждава иманярите, че точно на това място няма да намерят нищо, което представлява ценност за тях, но биха могли да нанесат много щети от гледна точка на археологията.
"Датировката на комплекса е в късната античност и ранно-византийското време. Но на това място, близо да скалния манастир, аз виждам много по-ранна керамика. Може да открием всякакви неща там. Самото помещение, защото ориентацията му е изток-запад, е или част от църква, или е крипта или друго верижно помещение, свързано с манастира. В скални манастири, в църкви няма никакви съкровища, никакви оставени ценни места. Там хората са живели прост живот, те са бягали от цивилизацията, без всякакви предмети на разкоша. И всякакви такива търсения са, меко казано, глупави."
Че мястото е открито първо от иманярите не е за учудване, споделя още Боян Тотев, който работи сам като археолог в Регионалния исторически музей и за да започне проучване, трябва да извърви дълъг административен път. От другата страна стоят стотици иманяри.
Според археолога мястото е важно не само от научна гледна точка, но и от туристическа, защото може да се социализира и да се превърне в много посещаван обект. За целта са необходими много повече средства от тези, които една малка община като Тервел може да осигури. За момента се подготвят проучванията там и се осигуряват условия находките да преживеят зимата, недокоснати от лошите условия.
Снимки: РИМ - Добрич
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...