Художествената галерия в Добрич получи като дарение произведения на скулптора Асен Попов. Те бяха предоставени на културната институция от неговата дъщеря Елена Попова и съпруга ѝ Любен Бойков.
Произведенията представляват бронзови портрети на Васил Левски, три мъжки портрета, скулптурата „Добруджанска майка“, „Добруджанско плодородие“ и допълват сбирката от творби на Асен Попов във фонда на галерията.
Скулпторът и художник Асен Борисов Попов е роден в Добрич. Завършва НХА „Николай Павлович” през 1959 г. при проф. Любомир Далчев. Асен Попов работи предимно портрети и монументална скулптура. По-голямата част от творчеството му е свързано с Добруджа и нейната история – от Шабла до Дуранкулак, от Калиакра до Стожер и от Ген. Тошево до Добрич и Балчик. Паметникът на Стефан Караджа в Добрич е негово дело, Асен Попов е участвал и в други творчески колективи с произведения в града. Освен в галерията негови творби се съхраняват и в Дом-паметника „Йордан Йовков“ и в Драматичния театър. Тъй като Асен Попов е монументалист и рядко е работил малка пластика, за галерията в Добрич е огромно богатство да разполага с тях, заяви директорът ѝ Недко Недков.
През последните няколко години това е третото голямо дарение, което получава Художествената галерия в Добрич. През 2019 г. са дарени 35 произведения на скулптора Веселин Василев, а впоследствие и плакатите на Людмил Чехларов. Всички те са оставени в галерията с ясното съзнание, че тук те ще бъдат най-добре и качествено съхранени. Това именно, по думите на Недко Недков, е и скритата работа на екипа на галерията – опазването на наследството и фонда на институцията.
Наследниците на Асен Попов, които са изключително успешно наложили се артисти в Канада, имат желанието да допълнят дарението и с монументални пластики.
Като поредно признание за труда на целия екип на Художествената галерия определи това дарение зам.-кметът по Хуманитарните дейности в Община Добрич д-р Емилия Баева.
Всички любители на изкуството са поканени и на 19 октомври, когато ще се открие изложбата „Плакати“, която е поредното събитие от богатия културен календар за отбелязването на 60-годишнина на галерията в Добрич.
Повече чуйте в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...