Наблюдатели и анализатори ни уверяват, че инфлацията трайно е намаляла. Синдикатите правят уточнението, че това не важи за потребителската кошница на българина. Трусовете в енергетиката извадиха на преден план въпроса колко ще ни струва топлото през зимата. Разширяващите се около нас военни конфликти пораждат тревога от нова мигрантска вълна, нестабилност на пазарите и несигурни доставки. Как коментират всичко това хората и какво ги безпокои най- много? Кореспондентът ни Кети Тренчева избра пазарния ден в Разлог, за да потърси отговорите на тези въпроси.
В сезона на приготвянето на зимнина, есенният пазар е особено оживен. Има всичко, необходимо за бурканите - и зеленчуци, и месо. Цените са двойно по-високи от миналата година, споделят постоянните купувачи. Други ги приемат за нормални. Както винаги се наблюдава и спекула, която търговците трудно признават, а дребните производители приемат с примирение. Най - притеснителна за хората е неизвестността - на цените и на собствената им сигурност. Коментират със страх и задълбочаващите се военни конфликти. Липсва им онази държавна политика, която да ги успокои. Пазарът е мястото, където политиците могат да си сверят часовника с народа:
"Вече има наченки на спекула".
"Ножицата между бедни и богати се разтвори много широко".
"Цените ги вдигат корпорациите, не войната. Правим си зимнина".
"Правенето на зимнина ни е традиция. Не мисля, че има спакулативно покачване на цените. През зимата най-голямо изпитание ще са сметките".
"Притеснява ме дали ще има ръст на цените".
"Държавата не е добре финансово. Вдигат данъците, за да пълнят хазната. Няма производство. Не може постоянно да се говори за Израел и Украйна, а на народа вътре да не се обръща внимание. Държавата взима решения, които й се диктуват отвън".
Телата на двама мъже са намерени в късния следобед днес в малка рекичка в столичния квартал "Илиянци". ОТ СДВР потвърдиха и уточниха, че на място са изпратени екипи. В момента се извършва оглед. Няма яснота дали става въпрос за насилствена смърт или инцидент. Образувано е досъдебно производстнво. Изясняват се подробности.
Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС. Това коментира Никола Янков, бивш зам.- министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да отмени..
Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..
Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...
Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..
"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков. "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..
Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..