Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иво Петров: Гласовите команди на дефибрилатора водят този, който е решил да помогне

| Интервю
Проф. Иво Петров
Снимка: PR Play
Световният ден на рестартирането на сърцето се отбелязва всяка година на 16 октомври. Основната му цел е повишаване на информираността на обществото за сърдечния арест и популяризиране на уменията за сърдечен масаж и изкуствено дишане, както и автоматична външна дефибрилация. Инициативата стартира през 2015 г. от Европейския съвет по ресусцитация с подкрепата на Европейския парламент, а през 2018 г. започва да се отбелязва в цял свят.

Седем от десет сърдечни ареста се случват на обществени места, но по-малко от 20% от гражданите оказват първа помощ, тъй като не са обучени за това. По предложение на професор Иво Петров в столичното метро бяха поставени дефибрилатори.

"Най-голямото предизвикателство е, че трябва да се компенсира е дна огромна пропаст между европейската практика и това, което се случва в България. Законопроектът, който подготвихме, вече е внесен в здравната комисия на парламента. Но с приемането на закона няма да свърши работата".

За да има ранна дефибрилация, на всички обществени места трябва да има инсталирани автоматични външни дефибрилатори, посочи професорът.

"Гласовите команди на дефибрилатора водят този, който е решил да помогне. Те идват от изкуствен интелект и не само как да постави лепенките и да извърши електрошока, но и дали прави външния сърдечен масаж правилно. Дефибрилаторите не трябва да останат като едни брошки. Трябва да бъдат използвани от всички институции и хората да бъдат обучавани. Важно е населението да бъде подготвено и да разбере, че не става въпрос за нещо сложно"

България продължава да е на едно от първите места по смъртност от сърдечно-съдови заболявания заради изобилието на рискови фактори, като тютюнопушене, затлъстяване, високи нива на холестерола и стрес, обясни още проф. Иво Петров.

Цялото интервю на Евелина Стоянова с проф. Иво Петров може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06

Сигнализираха за сериозни проблеми при усвояването на средства по ПВУ

За сериозни проблеми при усвояването на средства и качеството на проектите за саниране на многофамилни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост сигнализираха от организацията "За земята". Енергийният експерт Петко Ковачев обърна внимание, че 100% финансиране без самоучастие на собствениците води до липса на контрол от тяхна страна за..

публикувано на 07.08.25 в 17:38
ТЕЦ

Съдът потвърди: Поредна глоба от 200 000 лева за ТЕЦ "Бобов дол"

Районен съд- Дупница потвърди наказателно постановление на РИОСВ за налагане на глоба от 200 000 лева. Постановлението може да се обжалва пред Административния съд-Кюстендил. Наказателното постановление е издадено след проверка за постъпили сигнали за "силно запрашаване на въздуха в с. Големо село" през октомври 2024 г. Инспекторите..

публикувано на 07.08.25 в 17:33

"Бизнес и мениджмънт" е все още най-търсената специалност за обучение в чужбина

"Бизнес и мениджмънт" продължава да бъде най-търсената специалност за обучение в чужбина . Интерес има и към "Компютърни науки", а тази година се забелязват и доста кандидати към креативните специалности - анимация, компютърни игри и дизайн на компютърни игри, психология, медии и комуникации, инженерни специалности.    Това каза пред БНР Николай..

публикувано на 07.08.25 в 17:29
Река Банщица в Кюстендил

Проверяват трите водохващания, подаващи вода за Кюстендил

Екип хидролози и лично кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов проверяват дебита и състоянието на трите водохващания, подаващи вода за града. При необходимите минимум 240 литра в секунда за града в пречиствателната станция при село Жиленци влизат не повече от 140 литра в секунда, казаха работещи в "Кюстендилска вода". От 10 дни три..

публикувано на 07.08.25 в 17:27

Община Троян е ремонтирала почти половината от планираните за годината улици

Община Троян е изпълнила почти 50 на сто от планираните за тази година текущи  ремонти по уличната мрежа в града. В капиталовата програма на общината за тази година са предвидени 2,7 милиона лева за текущи ремонти на уличната мрежа и общинските пътища, като близо 1,2 милиона от тях са за улици и тротоари в града, проясни зам.-кметът инж...

публикувано на 07.08.25 в 17:19

ЕК: Руската атака срещу газова връзка от ЕС за Украйна не заплашва доставките

Руската атака срещу газова връзка от ЕС за Украйна не заплашва сигурността на доставките, заяви говорителят на Европейската комисия Ана-Кайса Итконен. Вчера руската армия бомбардира междусистемна газова връзка в Измаилския район край границата с Румъния. По тази връзка Украйна получава газ по Трансбалканския газопровод, който минава през България и..

публикувано на 07.08.25 в 17:01