Шеф Алекс Иванчев е печелил титлата "Най-добър сладкар" на България. Учил е сладкарство в ресторант в класацията на Мишлен, работил е в Катар, а сега е преподавател по сладкарско изкуство в Кулинарна академия HRC и консултант.
Векове са били нужни на сладкишите да стигнат до нашата трапеза. За тях, разбира се, е необходима захар, а първоначално захарта се е използвала единствено в аптеката, за да смекчи горчивия вкус на лекарствата.
Веднъж опитали нейната сладост, европейците я превръщат в изкуство, познато ни като сладкарство.
За сладкарство се правят големи конкурси, където водещи майстори сладкари мерят сили в това да уловят окото и да възхитят вкусовите рецептори със своите сладки шедьоври.
"На мен лично израстването в професията ми костваше много. Аз исках много бързо да израсна, отдадох се напълно в начален стадий, защото аз вярвам, че когато човек се отдаде напълно в начален стадий, силата ти да учиш, когато не си обременен, е много по-голяма и се развиваш много по-бързо.
Тогава работех по 18 часа, иначе обичах да готвя от малък. Сладкарството го избрах може би случайно, докато учех в кулинарната академия имах ежедневни проблеми, когато правехме сладкиши - всеки ден беше трагедия...
На стажа в Катар трябваше да избера дали студена кухня, или сладкар. Избрах сладкарството, за да познавам и тази материя добре и да имам по-добър контрол над цялата кухня. Обучаваше ни французин на много високо ниво и той ми показа колко по-необятно е сладкарството от готвенето и ме запали за секунди, разказа още за "Нощен Хоризонт" шеф Алекс Иванчев.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..