Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Журналистите стават все по-ненужни"

Георги Караманев - между журналистиката и програмирането

"Социалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора"

| Интервю
Георги Караманев
Снимка: Добрин Каравелов
Програмистът Георги Караманев ще представи своите "Дигитални истории“ на 26 октомври в клуб "Перото". 

"Книгата се роди като естествено продължение на моя сайт, който носи същото име. Развивам го вече две години и половина. Опитвам се да намеря отговор  на въпроса "Докъде ни доведоха технологиите и накъде ни водят?".  

Технологиите създадоха огромна част от проблемите, които ни разделят като общество и цивилизация, отбеляза той. 

"Изкуственият интелект риск ли е, или е шанс? Трябва да търсим повече гледни точки".

Георги Караманев отбеляза промяната в начина, по който се информираме днес.

"Технологиите ни показват това, което ще ни зарадва или ще ни ядоса. Персонализираното съдържание ще създава все повече възможности за манипулацияСоциалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора. Трябва да работим за създаване на независими платформи". 

Журналистите стават все по-ненужни, отбеляза той в предаването "12+3".

"Когато журналистът се оказа равнопоставен в нюзфийда с всеки друг източник на информация, той беше пометен, защото трябва да мисли за достоверността и професионалните правила, което го няма като изискване към останалите участници. Той трябва да стане отново личност, както е било в началото на журналистиката, в епохата на публицистиката – като гарант на истината, като ловец на истории. Интернет е голяма възможност. Трябва да се съобразяваме с алгоритмите му". 

Георги Караманев се опитва да комбинира журналистиката с програмирането. 

"Изкуственият интелект променя и двете посоки".

След 5 години светът ще изглежда много различно, прогнозира той.

"Ще има много предизвикателства. Много хора ще останат без работа – например заради автономното шофиране. Но технологиите са тук, за да правят живота ни по-лесен. Да отделяме повечето време, което ни освобождават алгоритмите, за четене на литература и да бъдем с близките си, а не да скролваме фийда".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Караманев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40