Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Върнем ли се към хартията, пак ще говорим за липса на определени лекарствени продукти

Защо електронната рецепта скара лекари и фармацевти?

Д-р Николай Колев: Няма друга европейска страна, в която да има единствено електронно предписание

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Въвеждането на електронна рецепта доведе до напрежение между лекари и фармацевти.

"Две години живеем в хибридния модел и като светнахме лампата, видяхме грозната истина", заяви пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

 Българският фармацевтичен съюз с позиция за електронните рецепти

В момента лъсна, че каквото предписват лекарите не винаги е налично в аптеките, обясни той. 

"Лекарите много често генерират предписания, за които лекарствените продукти не са налични в страната или не са налични в отделна аптека. Понякога те са регистрирани, но никога не са били внасяни".

Няма никаква нормативна промяна, която касае генеричното заместване, заяви Маринов. 

"То е позволено в почти всички страни в ЕС. В България генерично заместване няма".

Има и софтуерни затруднения, призна той.

"Това беше очаквано в началото. Те ще бъдат решени до седмица".

Пациентът може да не изпълни рецептата си по много причини, допълни фармацевтът.

"Лекарственият продукт не  е наличен на пазара или е на цена, която е непосилна за пациента. Генеричната замяна може да реши този проблем".

Д-р Николай Колев, член на УС на БЛС, обаче смята, че не може антибиотичното лечение да бъде единствено на генеричен принцип. 

"Какъв е терапевтичният ефект може да каже единствено лекар"

Той отбеляза в предаването "Нещо повече", че промяната в Наредба 4 лишава близо 70% от българските лекари от възможността да лекуват с антибиотици в условията на извънболнична помощ.

"БЛС от около 2 години дава доводи, че наличието единствено на електронно предписание трябва да бъде много добре обмислено. Мястото, където лекар и пациент трябва да обсъдят качествата на медикамента и как ще действа той на съответния пациент, е лекарския кабинет. Няма как да бъдем съгласни с безразборно и повсеместно генерично заместване". 

Д-р Колев обясни, че няма европейска страна, в която да има единствено електронно предписание

"Хартиените рецепти на българските лекари се изпълняват във всички европейски страни, но по новата наредба не могат да се изпълняват на територията на България". 

Маринов пък посочи, че навсякъде има бърз и лесен достъп до терапия, осигурен чрез възможността за генерично заместване.

"Само в България генеричната замяна е забранена".

Д-р Николай Колев напомни, че отговорността за лечението остава на лекаря.

Той не смята, че с тази промяна ще бъде решен проблема с реекспорта на лекарства.

Маринов отбеляза, че фактът, че в аптеките отпускат само предписаното по електронните рецепти показва, че се залага сериозен контрол по отпускане и предписване

Д-р Николай Колев обясни, че електронна рецепта може да се генерира само след извършен амбулаторен преглед, който да бъде регистриран от съответния медицински софтуер и изпратен в Националната здравно-информационна система. 

"Дори мобилното приложение изисква предварително генериране на електронен амбулаторен лист, а голяма част от българските лекари, които работят в болнична помощ и в научни центрове, няма да могат да издадат такава рецепта"

Маринов влезе в спор по въпроса и каза, че това не е задължително условие.

Д-р Колев прогнозира, че проблемите предстоят.

Маринов обаче смята, че нещата ще се регулират

"Върнем ли се към хартията, пак ще говорим за липса на определени лекарствени продукти и защо сме водачи по употреба на антибиотици в Европа". 

Цялото интервю на Елена Бейкова и Людмила Железова с Димитър Маринов и д-р Николай Колев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36
Володимир Зеленски

Зеленски към Тръмп за залежите на редки метали: Открити сме за разработването им с нашите партньори

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..

публикувано на 04.02.25 в 21:17

МВнР: Българите, които остават в зоната около Санторини, да се свържат с посолството в Атина

Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..

публикувано на 04.02.25 в 20:58