Това заяви в интервю за БНР Десислава Танева от ГЕРБ, председател на земеделската комисия в Народното събрание.
Промените в Закона за опазване на земеделските земи бяха направени през преходни и заключителни разпоредби в Закона за енергията от ВЕИ, а държавният глава Румен Радев сезира по темата Конституционния съд. Промените провокираха сериозно напрежение сред земеделците.
"Има стара българска поговорка – бързата работа, срам за майстора. В такава структуроопределяща област за един сектор, за който трудностите в средносрочен план тепърва предстоят, се правят промени без задълбочена процедура за обществено обсъждане", подчерта Танева в предаването "Преди всички".
"Тези промени по никакъв начин не бяха обсъждани в комисията по земеделие. На всичкото отгоре, тези предложения са били предложени между първо и второ четене. До нашата комисия нито един от тези текстове не е достигнал."
Промените в Закона за ВЕИ беше наложително да се приемат бързо заради срокове и условия по ПВУ, уточни Танева, която не допуска лобизъм и отдава приемането на тези текстове единствено на бързане. Тя е категорична, че текстовете следва да се преразгледат.
Има детайли, които на практика ще попречат на прилагането им, което е добре за интересите на земеделските производители, допълни още председателят на комисията по земеделие.
Отварят пътя към фотосинтеза за животновъдството, коментира пред БНР Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Той припомни, че от години алармират как пасищата се заемат от фотоволтаици и "животните трябва да пасат или по градинките, или върху панелите".
Това е категорично неприемливо, подчерта Караколев. И в момента общинските съвети използват вратички за промяна на предназначението на въпросните територии и превръщането им във фотоволтаични паркове, изтъкна той. По думите му вече хиляди декари за такива паркове се отдават на концесии за над 20 години.
"В момента в България има може би над 50 000 такива, като от тях над 95% са върху пасища. Буквално вече няма никаква пречка всевъзможни земеделски земи да бъдат превръщани във фотоволтаични паркове. Какъв е ефектът за държавата? Дали държавата иска да поощрява екологично, природосъобразно животновъдство, като отнема пасищата на животновъдите и ги дава в ръцете на корпоративния бизнес?"
"Това, което политиците направиха тихомълком, скришом - да свалят да се изгражда ВЕИ на седма, шеста и пета категория земя. Може би над 50% от територията на страната е пета категория. На пета категория може да се отглежда абсолютно всичко! Масово площите, които се обработват са трета, четвърта, пета и шеста категория", посочи пред БНР Радослав Христов от Асоциацията на зърнопроизводителите.
"За мен е престъпление да се изграждат фотоволтаици и всякакви видове ВЕИ-та върху такава плодородна земя! Обиколил съм по-голямата част от Европа – никъде няма такова страшилище, каквото е в България – стотици хиляди декари с фотоволтаици. Не знам защо това се допусна", коментира Христов. Според него промяната е направена именно през преходни и заключителни разпоредби на Закона за ВЕИ, "за да не се види".
"Нито има обществено обсъждане, нито мотиви, нито становища от екологични организации, които в момента стоят и никой не реагира по никой начин, иначе всички са много зелени. Ще искаме тази промяна да бъде премахната и отменена. (…) Не знам дали някой прави оценка как това влияе върху околната среда!"
Тази промяна е изключително необоснована, включително от гледна точка на конституционосъобразността. Това трябва да претърпи промяна чрез ново изменение само в Закона за опазване на земеделските земи, категорична е Десислава Танева.
Тя отправи критики и заради това, че промяната е направена "без какъвто и да е количествен анализ – на ресурса като земя, на обема енергия, който е възможно да бъде произведен и продаден". Танева възрази срещу подхода "вместо да произвеждаме храна, да стимулираме инвеститорите да произвеждат енергия върху пета категория земи" и прогнозира, че ще има мнозинство така приетите текстове да бъдат променени.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..